Chirurgia robotyczna kierunkiem rozwoju na UMW

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otwiera się na nowe możliwości jakie daje chirurgia małoinwazyjna: zabiegi prowadzone w asyście robota chirurgicznego. Liderem w tym zakresie jest dr hab. Bartosz Małkiewicz.

Tak, jak standardem w dziedzinach zabiegowych medycyny stały się techniki endoskopowe i laparoskopia tradycyjna, tak kolejnym etapem przed jakim stoi współczesna medycyna jest chirurgia robotyczna.  

- Skoro większość zabiegów jest wykonywana obecnie w Europie czy Stanach Zjednoczonych w asyście robota, to znaczy, że jest to pożądany kierunek, w którym powinniśmy się rozwijać – tłumaczy dr hab. Bartosz Małkiewicz p.o. Kierownika Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej Uniwersyteckiego Centrum Urologii - lider wdrażania systemów robotycznych w USK. – Chirurgia robotyczna to kolejny krok po wprowadzeniu na początku lat 90-tych szeroko stosowanej obecnie laparoskopii.
 


Fot. Tomasz Walów

Na UMW  rektor prof. Piotr Ponikowski powołał zespół, którego zadaniem będzie opracowanie planu wdrażania chirurgii robotycznej w USK i UMW. Liderami projektu są prof. Szymon Dragan, Prorektor ds. Klinicznych, dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW, prorektor ds. Budowania Relacji i Współpracy z Otoczeniem oraz dr hab. Bartosz Małkiewicz p.o. Kierownika Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej.

- Planujemy stworzyć Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej z siedzibą w USK – mówi dr hab. Bartosz Małkiewicz. – Co ważne, chcielibyśmy, aby centrum było nie tylko jednostką wykonująca zabiegi, ale - biorąc pod uwagę rangę UMW jako największego ośrodka medycznego w regionie – było w przyszłości również ośrodkiem referencyjnym i szkolącym w dziedzinie chirurgii robotycznej. Obejmowałoby zakresem działania zarówno szkolenia podyplomowe, ale też szkolenia specjalizacyjne, jak tylko chirurgia robotyczna stanie się  częścią programów szkoleniowych. Tak jak w przypadku tradycyjnej laparoskopii, która początkowo była elementem szkolenia wysokospecjalizacyjnego, a teraz jest obowiązkową częścią podstawowego szkolenia specjalizacyjnego w specjalnościach zabiegowych. Musimy wyjść o krok do przodu i stworzyć ośrodek, który byłby wyposażony w symulatory do szkoleń robotycznych. Dzięki temu również studenci mieliby możliwość zaznajamiania się na etapie edukacji klinicznej z formami leczenia małoinwazyjnego.     

Chirurgia robotyczna jest systemem opartym na idei korzystania przez lekarza podczas operacji z pomocy robota chirurgicznego, który staje się „przedłużeniem” ręki operatora. W ten sposób chirurg wykonuje zabieg w asyście robota chirurgicznego, co pozwala na większą precyzję i komfort ruchów. 
 


Fot. Tomasz Walów

- Odwzorowanie ruchu nadgarstka przez robota zwiększa ilość stopni swobody, daje również możliwość wizualizacji tak samo dokładnej, jak w przypadku laparoskopii – wyjaśnia dr hab. Bartosz Małkiewicz. - Pozwala na robienie zabiegów w sposób prostszy, bardziej dostępny i odwzorowujący naturalne ruchy ręki ludzkiej i nadgarstka, bez ograniczeń sztywnych narzędzi laparoskopowych. Robot laparoskopowy daje większą precyzję. Jedyną wadą takiego sprzętu jest brak czucia – system nie jest w stanie odzwierciedlić oporu tkanek. Są to pewne ograniczenia tej technologii, z którymi też trzeba się zmierzyć, choć są zdecydowanie mniejsze niż korzyści.
 


Fot. Tomasz Walów

Robotyka jest niewątpliwie nieodzownym etapem, w którym zmierza rozwój specjalności zabiegowych. 

Szczególnie często z najnowszych możliwości technicznych pozwalających na jak najmniejszą ingerencję w ciało pacjenta korzysta się m.in. w urologii, ginekologii, chirurgii onkologicznej czy otolaryngologii chirurgii głowy i szyi. Wykorzystywanie systemu robotycznego w dziedzinach zabiegowych i minimalnie inwazyjnych często ma przełożenie na lepsze wyniki, a także na większy komfort pacjenta: szybszą rekonwalescencję, krótszą hospitalizację i zmniejszenie ilości stosowanych leków przeciwbólowych po operacji.
 


Fot. Tomasz Walów

- Chirurgia robotyczna to jest jeden z kierunków realizowanych w najbliższym czasie przez UMW. Ze względu na wysoki koszt infrastruktury i różnorodność systemów chirurgii robotycznej ważne jest, aby zapoznać chirurgów szpitala USK z ich specyfiką – tłumaczy prof. Tomasz Zatoński, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi. -  Umożliwiamy lekarzom zapoznanie się z najnowszymi zdobyczami techniki m.in. podczas warsztatów, na których został zaprezentowany system robota chirurgicznego. Każdy uczestnik po instruktażu teoretycznym mógł wziąć bezpośredni udział w pracy z robotem, aby przekonać się o precyzji i możliwościach sprzętu tego rodzaju.

Na warsztaty zaproszeni zostali wszyscy kierownicy klinik w USK, zainteresowanie było spore.