Dzień Studenta 2021 - czas na podsumowanie

Wykład dotyczący praw i obowiązków studenta, rozdanie statuetek dla zwycięzców Rankingu działalności organizacji studenckich i stowarzyszeń oraz nagród dla starostów - tak można podsumować tegoroczne obchody Dnia Studenta na UMW.

Obchodzony 17 listopada Dzień Studenta to międzynarodowe święto wszystkich studiujących, ustanowione na pamiątkę tragicznych wydarzeń z roku 1939, kiedy czechosłowaccy studenci wyszli na ulicę, aby sprzeciwić się agresji III Rzeszy. Obecnie jednak obchodzimy ten dzień, żeby podkreślić oraz docenić działalność i zaangażowanie studentów na rzecz uczelni. 

W ramach Dnia Studenta 2021, na Wydziale Farmaceutycznym w salach W1 i W2 o godzinie 15.00 Prorektor ds. Studentów i Dydaktyki przywitała wszystkich zgromadzonych i złożyła życzenia wszystkim studentom Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu:
— Spotykamy się dzisiaj po raz pierwszy z okazji tego święta. Dzień ten jest szczególnie ważny, bo jest to przypomnienie i podkreślenie zasług studentów, którzy aktywnie działają na rzecz uczelni, co nas szczególnie cieszy— dodała Prorektor ds. Studentów i Dydaktyki. 

Po przemówieniu, prof. dr hab. Agnieszki Piwowar rozpoczęła wykład poświęcony prawom i obowiązkom studenta, w trakcie którego, w ramach przypomnienia, przedstawiła strukturę i władze uczelni oraz funkcje i zadania, które pełni w ramach swoich obowiązków.
Kolejną prelegentką była prof. dr hab. Iwona Bil-Lula - Rzecznika Praw Studenta, która w ramach swoich kompetencji zajmuje się monitorowaniem wolności, praw i równego traktowania studentów UMW:
— Chciałabym Państwu zapewnić, że działam w oparciu o trzy obligatoryjne zasady: poufności, bezstronności i neutralności — podkreśliła Rzecznik Praw Studenta, przedstawiając również procedury jakimi kieruje się osoba na tym stanowisku.

W prezentacji wziął również udział dr Zygmunt Domagała, Pełnomocnik ds. Równego Traktowania, którego zadaniem jest wsparcie, rozmowa i zapobieganie konfliktom między studentami. 

W trakcie wykładu nie mogło zabraknąć również samych studentów. Reprezentowali ich przedstawiciele Samorządu - Bernadetta Nowak oraz Karol Mirkowski, zachęcając do aktywnego udziału w życiu UMW. Co istotne, wspomnieli również o podstawowych obowiązkach, które spoczywają na studentach. Wśród nich znalazło się…sprawdzanie uczelnianej skrzynki mailowej:
— To jedna z możliwości, jakie daje nam uczelnia, aby utrzymywać kontakt z prowadzącymi i administracją, z której naprawdę warto skorzystać — dodała Przewodnicząca Samorządu Studentów.

W wykładzie wzięły również udział trzy zespoły administracyjne: Dział Spraw Studenckich, Dział Marketingu oraz Zespół ds. Komunikacji, które reprezentowały kolejno Joanna Kluza, Anna Tumidajewicz oraz Pola Janus. Przedstawiły one zadania, które pełnią poszczególne jednostki oraz zachęciły studentów do kontaktu.

Po prezentacji odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla organizacji studenckich za rok akademicki 2020/2021. Statuetki zostały rozdane dziesięciu organizacjom wyłonionym w rankingu. Pierwsze miejsce w klasyfikacji zajęło SKN Dermatologii Eksperymentalnej pod przewodnictwem Magdaleny Łyko, którego opiekunem jest dr hab. Alina Jankowska-Konsur. Na podium znaleźli się również: SKN Psychiatrii (opiekun: dr Patryk Piotrowski, reprezentant: Krzysztof Kowalski) i SKN Specjalności Zabiegowych (opiekun: prof dr hab. Mariusz Chabowski, reprezentant: Jakub Klekowski). Pełna lista zwycięzców dostępna w linku.


Dodatkowo specjalną statuetkę, w ramach podziękowania za zasługi, otrzymała Aleksandra Stosiek, była Przewodnicząca Samorządu Studentów.

Po nagrodach nadszedł czas na wręczenie podziękowań dla starostów, którym zaangażowania osobiście gratulowała obecna Przewodnicząca Samorządu Studentów:
— Sama jestem starostą roku i zdaję sobie sprawę, z czym musicie się zmagać na co dzień. Wiem jednak, że bardzo się staracie i w związku z tym jestem wam za to niezmiernie wdzięczna - podkreśliła.

Uroczystość zakończył poczęstunek dla gości, w trakcie którego studenci mieli możliwość rozmowy z prelegentami wykładu oraz wymiany doświadczeń między sobą.

Fot. Tomasz Walów