Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022

Uroczyste Gaudeamus igitur rozbrzmiało dziś w murach Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, oficjalnie rozpoczynając tym samym nowy rok akademicki 2021/2022.

Łącznie 6500 studentów UMW rozpocznie nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Uroczysta inauguracja odbyła się na UMW na Wydziale Farmacji. Po raz pierwszy próg uczelni przekroczy w tym roku 1400 studentów I roku. Inaugurację połączono z uroczystym podziękowaniem prof. Alicji Chybickiej, która po ponad 20 latach zakończyła pracę w charakterze kierownika Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej. 


Fot.T.Walów

Prorektor ds. nauki UMW, prof. dr hab. Piotr Dzięgiel rozpoczął inaugurację w zastępstwie JMR prof. Piotra Ponikowskiego, który z nagłych powodów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w ceremonii. 

—  Życzę wszystkim studentom, aby zapłonęli niegasnącą pasją nauki i odkrywania – mówił w trakcie rozpoczęcia prof. dr hab. Piotr Dzięgiel. 
 


Fot. T.Walów


Fot.T.Walów

Wrocławski krasnal dla profesor Chybickiej

W trakcie inauguracji specjalne podziękowania oraz medal za zasługi otrzymała prof. Alicja Chybicka. W bardzo osobistym przemówieniu sylwetkę pani profesor przedstawił jej następca prof. Krzysztof Kałwak. 
—  Zdobywała góry dla naszych dzieci z kliniki. Pokazała, że warto leczyć małych pacjentów, bo oni mają szansę na powrót do normalnego życia. Największym skarbem dla profesor zawsze były dzieci, podkreślała, że żadne dziecko nie powinno umrzeć na raka. To dzięki jej staraniom mamy teraz refundację innowacyjnej terapii CAR-T – mówił prof. dr hab. Kałwak.
— To postać – ikona – dodał prof. dr hab. Piotr Dzięgiel. — Pani profesor zaczynała w latach 70, kiedy wyleczalność na raka wynosiła około 15 proc. dziś jest to ponad 80 proc. To niebywały postęp i przełom w medycynie, do którego przyczyniła się prof. dr hab. Alicja Chybicka – zakończył. 


Fot.T.Walów

— Wszystko co osiągnęłam było pracą zespołową, nie osiągnęłabym tego sama, gdyby nie mój zespół ani moja rodzina. Mam nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia mojego największego marzenia, aby dzieci nie chorowały na nowotwory – mówiła prof. Chybicka.
Z rąk prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka profesor Chybicka odebrała specjalnego wrocławskiego krasnala, który stanie pod kliniką Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK. 

Medale i nagrody dla zasłużonych

Medale i odznaczenia złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi otrzymali z rąk wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, pracownicy Uniwersytetu Medycznego. Medale Hirszfelda trafiły z kolei do najlepszych absolwentów uczelni. W tym roku wyjątkowo aż do czterech. Za rok 2019 Medal im. Hirszfelda dla najlepszego absolwenta Uczelni otrzymali:
1.    Ksenia Pawlas - średnia 4,81
2.    Kamila Wala - średnia 4,81
Za rok 2020 Medal im. Hirszfelda dla najlepszego absolwenta Uczelni otrzymali:
1.   Patrycja Nowak - średnia 4,83
2.   Dawid Żyrek - średnia 4,83


Fot.T.Walów


Fot.T.Walów


Dr hab. Paweł Tabakow, prof. UMW wygłosił na zakończenie wykład Nowe kierunki neurochirurgii funkcjonalnej. Przeniósł zebranych w fascynującą podróż po neuroscience.  
Funkcjonalna neurochirurgia jest specjalizacją chirurgiczną ukierunkowaną na leczenie pacjentów, którzy doświadczają nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.
— Połączenie komputera i mózgu człowieka sprawia obecnie, że pacjenci po urazach rdzenia kręgowego mogą funkcjonować jak osoby zdrowe. Dla naszych pacjentów taka spektakularna poprawa po zabiegu ma w sobie coś z pogranicza magii – mówił dr hab. Paweł Tabakow, prof. UMW.

Fot.T.Walów


Fot.T.Walów


 

Najbardziej oblegane kierunki

O miejsca na UMW ubiegało się w tym roku ponad 9 tys. osób. Największa konkurencja dotyczyła kierunku lekarsko-dentystycznego.  O jedno miejsce starało się tam aż 27 osób. Na kierunek lekarski aplikowało 40 proc. wszystkich zgłoszonych kandydatów, tworząc konkurencję na poziomie niemal 13 osób na miejsce. Na trzecim miejscu pod względem zainteresowania studentów była dietetyka, wyprzedzając analitykę medyczną i fizjoterapię. Na wszystkich tych kierunkach ok. 7 osób starało się o 1 miejsce.  

Nowości na UMW

Dla studentów I roku kierunku lekarskiego przygotowano w tym roku nowy program nauczania. Jego podstawowe założenie to nacisk na praktyczną naukę zawodu najpierw w Centrum Symulacji Medycznej, a następnie podczas zajęć z pacjentami. Program zaplanowano tak, by już podczas zdobywania wiedzy z nauk podstawowych, łączyć ją z elementami wiedzy klinicznej. Dzięki temu studenci będą jeszcze lepiej rozumieli do czego w pracy lekarza przyda się im wiedza teoretyczna zdobywana w trakcie pierwszych lat studiów.
Zmiany dotyczą też studentów kierunku dietetyka, który niedawno został przeniesiony na Wydział Farmaceutyczny. Dzięki powiązaniu kierunku z nowym wydziałem, większość zajęć będzie mogła odbywać się w nowoczesnych laboratoriach i salach wykładowych przy ul. Borowskiej.

Transmisja uroczystości

Galeria Inauguracja 2021/22, zdjęcia Adama Zadrzywilskiego
Galeria Odznaczenia i nagrody, zdjęcia Adama Zadrzywilskiego