Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami

Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami

wyb. Ludwika Pasteura 4, 50-367 Wrocław
tel.: 71 784 25 45, 71 784 25 46
faks: 71 327 09 57

 
Kierownik Katedry i Kliniki

prof dr hab. n. med. Marek Bolanowski

prof. dr hab. med. Marek Bolanowski
tel.: 71 784 25 45
e-mail: marek.bolanowski@umw.edu.pl
Polska Platforma Medyczna: PPM

18.12.2023 Wyróżnienie w Konkursie im. prof. W. Brossa

Zespół w składzie dr n. med. Marcin Kałużny, dr n. med. Aleksandra Jawiarczyk-Przybyłowska, prof. dr hab. Marek Bolanowski został nagrodzony wyróżnieniem w Konkursie im. prof. W. Brossa.

dyplom KED

 

wydanie dyplum ked

 

01.12.2023 Zaproszenie do publikacji w „State-of-the-Art Endocrinology and Metabolism Research in Poland”

Obecne trwa zgłaszanie manuskryptów do drugiej edycji cyklu „State-of-the-Art Endocrinology and Metabolism Research in Poland” pod redakcją prof. Marka Bolanowskiego (Guest Editor).

 

05.11.2023 Profesor Marek Bolanowski Redaktorem magazynu Endocrine Views

Prof. Marek Bolanowski został wybrany Redaktorem magazynu członków Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego Endocrine Views na lata 2024-2025.

Endocrine views

 

 

 

22.10.2023 Profesor Bolanowski wiceprzewodniczącym Zarządu PTBO

W czasie IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością w Katowicach prof. Marek Bolanowski został wybrany wiceprzewodniczącym Zarządu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

kongres PTBO

 

PTBO

 

01.09.2023 Dr n. med. Jowita Halupczok-Żyła laureatką grantu naukowego EYES

Dr n. med. Jowita Halupczok-Żyła laureatką międzynarodowego grantu naukowego z 2022 r. w ramach działalności EYES (European Society of Endocrinology Young Endocrinologists and Scientists).

Dr Jowita Halupczok-Żyła jest przewodniczącą zarządu Klubu 30 - sekcji Młodych Endokrynologów Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. W ramach EYES Research Observership Programme (ROP) uczestniczyła w maju 2023 r. w miesięcznym stażu zagranicznym w ośrodku kliniczno-badawczym w Rzymie - Department of Experimental Medicine, Section of Endocrinology and Nutrition, University Sapienza. W trakcie stażu była zaangażowana w badania dotyczące zaburzeń funkcji przytarczyc, sarkopenii, związków endokrynnie czynnych (endocrine disruptors), takich jak kadm czy bisfenole. Dodatkowo miała możliwość obserwowania pracy zarówno klinicznej na oddziale endokrynologicznym, jak również pracy w laboratorium na liniach komórkowych.

Wrocławska Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, jako pierwszy ośrodek w Polsce, został włączony w Clinical Observership Programme.

grant EYES

 

15.06.2023 25. Kongres Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (ESE) w Istambule

W dniach 13-16 maja 2023 r. odbył się w Istambule 25. Kongres Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (ESE). W Kongresie czynnie uczestniczyli pracownicy Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

 
Przedstawiciele KED na ESE 2024.
W czasie Kongresu ESE ogłoszono laureata grantu ERCUSYN, którym została dr n. med. Aleksandra Zdrojowy-Wełna (druga od prawej).

 

ERCUSYN Short Fellowship Grant - jest to grant ufundowany z europejskiego projektu ERCUSYN (European Registry on Cushing`s Syndrome), działającego przy ESE dla młodych specjalistów z ośrodków współpracujących w projekcie. Wrocławska Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami jest aktywnym uczestnikiem od samego początku projektu w 2007 r. Celem projektu ERCUSYN jest gromadzenie danych klinicznych na temat zespołu Cushinga, który jest rzadkim, ale bardzo poważnym schorzeniem związanym z wysokim ryzykiem powikłań i zwiększoną umieralnością pacjentów. Do tej pory udało się zgromadzić w bazie dane ponad 2000 pacjentów, co sprawia, że jest to największy na świecie rejestr pacjentów z zespołem Cushinga. Na podstawie danych powstało już kilkanaście prac naukowych o istotnym znaczeniu dla poszerzenia wiedzy i ustalenia zasad postępowania w hiperkortyzolemii. W ramach ERCUSYN Short Fellowship Grant dr Aleksandra Zdrojowy-Wełna pod kierownictwem dr Eleny Valassi z ośrodka w Barcelonie prowadzi pracę naukową, korzystając z danych tego europejskiego rejestru. Więcej informacji na temat projektu ERCUSYN można znaleźć na stronie: www.ercusyn.eu

Mapa ERCUSYN
Ośrodki uczestniczące w programie ERCUSYN.

 

20.04.2023 Prof. Marek Bolanowski w roli Guest Editor w czasopiśmie Biomedicines

Prof. Marek Bolanowski pełni funkcję Guest Editor w czasopiśmie Biomedicines w cyklu poświęconym postępom endokrynologii i zaburzeń metabolicznych w Polsce.

W ramach tego cyklu, w pierwszym tomie, ukazało się kilkanaście publikacji z różnych polskich ośrodków (Wrocław, Łódź, Gdańsk, Poznań, Katowice, Zabrze, Bydgoszcz, Warszawa). editor certificate dla MB.

 

 

17.04.2023 Jubileusz 80-lecia Pana Profesora Andrzeja Milewicza

Pan Profesor Andrzej Milewicz, wieloletni Kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami, były Prorektor ds. Dydaktyki naszej Uczelni, były Prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, były Prezes Polskiego Towarzystwa Patogenezy i Terapii Otyłości, członek wielu międzynarodowych gremiów naukowych, organizator światowych, europejskich i krajowych kongresów ukończył 80 lat.

W oczekiwaniu na przybycie Jubilata
W oczekiwaniu na przybycie Jubilata

 

W oczekiwaniu na przybycie JubilataW oczekiwaniu na przybycie Jubilata
Powitanie Jubilata

 

Z tej okazji uczniowie i współpracownicy pana profesora zorganizowali uroczyste jubileuszowe spotkanie w Starej Bibliotece, pięknie odnowionym budynku dawnej Biblioteki Akademii Medycznej.

bibliotekabiblioteka

Miejsce spotkania miało symboliczny charakter, większość z nas spędziła w tym miejscu wiele godzin studiując czy kopiując zagraniczne publikacje w czasach sprzed ery internetu. Data spotkania, pierwszy dzień kwietnia („prima aprilis”), też został wybrany nieprzypadkowo, Jubilat wcale nie wygląda, nie czuje się ani nie zachowuje jak osiemdziesięciolatek.

muzyk saksofonmuzyk saksofon

Profesor Milewicz został przywitany dźwiękami saksofonu, swojego ulubionego instrumentu muzycznego, dyskretny podkład muzyczny towarzyszył nam przez całe spotkanie. Po krótkim powitaniu, Jubilat podzielił się z nami swoimi wspomnieniami, a następnie przez kilka godzin biesiadowaliśmy w miłej atmosferze.

 

ludzie przemowienie

JubilatJubilat

Osobiste życzenia dla Jubilata zostały przedstawione w formule wpisów do księgi raportów dyżurowych połączonych z indywidualnymi wspomnieniami współpracowników.

ksiega raportow prezentksiega raportow prezent

Tradycyjny tort urodzinowy został wzbogacony o symbole związane z sylwetką Profesora.

tort urodzinowyJubilat

Wszyscy wspaniale się bawili wspominając wspólnie spędzone lata.

ludzie przemowienie

ludzie przemowienie

ludzie przemowienie

ludzie przemowienie

ludzie przemowienie

ludzie przemowienie

"Wielce Czcigodny Jubilacie!

Szanowni Państwo,

 

Spotykamy się dzisiaj w tym szczególnym dniu nieprzypadkowo. Chcemy uczcić Jubileusz 80-lecia naszego Szefa, z którym niektórzy z nas znają się czy przepracowali pół wieku, a pozostali niewiele mniej. Pod Twoim kierownictwem przeżyliśmy znaczną część naszego życia zawodowego, a przez liczne wspólne eskapady zbliżyliśmy się też prywatnie. Zawsze imponowałeś nam świetnymi pomysłami, młodzieńczą inwencją, elegancją w ubiorze i zachowaniu, a przede wszystkim optymizmem życiowym.

Ten dzień dzisiejszy – pierwszy dzień kwietnia – prima aprilis, który sam wybrałeś na nasze spotkanie, nakazuje wątpić w prawdziwość Twojej metryki, bo wcale nie wyglądasz ani nie zachowujesz się jak osiemdziesięciolatek.

Wszyscy tu zgromadzeni, Twoi uczniowie i długoletni współpracownicy, cieszymy się niezmiernie, że możemy z Tobą spędzić ten wieczór, trochę powspominać stare dzieje, może poplotkować i podzielić się planami na przyszłość.

 

Życzymy Ci przysłowiowych Stu lat w pełni sił i znakomitym humorze!"

 

 

 

29.11.2022 Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami na prestiżowej liście ESE Centres of Special Interest.

W dniu 29.11.2022 prof. Marek Bolanowski otrzymał potwierdzenie akceptacji wniosku o przyjęcie Kliniki do prestiżowej grupy ESE Centres of Special Interest. Ta utworzona przez Europejskie Towarzystwo Endokrynologiczne sieć wysoko wyspecjalizowanych ośrodków klinicznych, otwartych na międzynarodową współpracę w zakresie działań klinicznych, naukowych, edukacyjnych.

Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami jest jednym z dwóch polskich ośrodków umieszczonych na liście ESE Centres of Special Interest.mapa

 

LINK do listy ESE Centres of Special Interest.

 

25.11.2022 Pracownicy Kliniki nagrodzenia w trakcie obchodów Święta Nauki

W trakcie obchodów Święta Nauki 2022 prof. Andrzej Milewicz otrzymał gratulacje za znalezienie się w prestiżowym zestawieniu najbardziej wpływowych ludzi nauki TOP 2 %. Z kolei w ramach listy TOP 24 osób publikujących w roku 2021 doceniono prof. Marka Bolanowskiego i ponownie prof. Andrzeja Milewicza.

śń1

 sn2

LINK do artykułu na stronie głównej Uczelni.
 

 

04.10.2022 Profesor Bolanowski ekspertem podczas konferencji prasowej Wojewody Dolnośląskiego

W dniu 03.10.2022 prof. dr hab. n. med. Marek Bolanowski uczestniczył w konferencji wojewody dolnośląskiego, Jarosława Obremskiego, poświęconej zaopatrzeniu w jodek potasu. Efektem konferencji jest wywiad, który ukazał się w Gazecie Wrocławskiej

konferencja wojewody

 

LINK do treści wywiadu.

 

14.09.2022 UMW na XXth Congress of the European NeuroEndocrine Association

Przedstawiciele wrocławskiej Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami aktywnie uczestniczyli w XX jubileuszowym kongresie Europejskiego Towarzystwa NeuroEndokrynologicznego (European NeuroEndocrine Association - ENEA) w Lyonie, który odbył się w dniach 7-10 września 2022 r.

konferencja

Prof. dr hab. Marek Bolanowski był członkiem Komitetu Naukowego Kongresu, prowadził sesję „The year in neuroendocrinology” oraz wygłosił referat „An overview of the current treatment paradigm for acromegaly” w sympozjum satelitarnym „More than just a numbers game: comprehensive treatment to address the burden of acromegaly”. Dr n. med. Aleksandra Jawiarczyk-Przybyłowska przedstawiła wyniki swoich badań „FTO polymorphisms and cardiovascular comorbidities” w sympozjum „Acromegaly”; a dr n. med. Anna Brona wygłosiła referat „Bone consequences of chronic hypercortisolism” w sympozjum „Mechanisms behind the long term cortisol effects”.

Wrocławski ośrodek akademicki jest znany ze swojej aktywności naukowej i szkoleniowej w dziedzinie neuroendokrynologii. We Wrocławiu miał miejsce XVIII Kongres ENEA w 2018 r., wcześniej organizowane także były Kongres Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Kurs Przysadkowy i Kurs Kształcenia Podyplomowego w endokrynologii, diabetologii i chorobach metabolicznych.

 

LINK do artykułu na stronie głównej Uczelni.

 

 

15.11.2021 Jubileuszowa konferencja. 50-lecie Kliniki Endokrynologii

Spóźniona o rok z powodu pandemii konferencja naukowa „Pół wieku ewolucji naukowej w endokrynologii”, zorganizowana w dniach 22-23 października br.,  poświęcona została 50-leciu działalności Kliniki Endokrynologii we Wrocławiu.

zdjęcie jubileusz


Konferencja z kazji 50-lecia działalności Kliniki Endokrynologii (obecnie Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami) miała charakter hybrydowy, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr. hab. Piotr Ponikowski. W stacjonarnych obradach brała udział ograniczona liczba uczestników, większość korzystała z transmisji on-line. 
– Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania osiemnastu wykładów nawiązujących do najważniejszych historycznych osiągnięć w endokrynologii, wkładu polskich i wrocławskich badaczy w rozwój endokrynologii, a także współczesnych możliwości diagnostyczno-terapeutycznych i perspektyw endokrynologii w erze rozwoju nauki, telemedycyny i przewidywanej sztucznej inteligencji – mówi prof. Marek Bolanowski, kierownik Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami. – Wykłady wygłaszali kierownicy klinik endokrynologicznych z całego kraju, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii prof. dr hab. Andrzej Lewiński i prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego prof. dr hab. Beata Kos-Kudła. Pani profesor w wykładzie inauguracyjnym omówiła działalność Centrum Doskonałości Nowotworów Neuroendokrynnych w Katowicach, afiliowanego przez Europejskie Towarzystwo Guzów Neuroendokrynnych. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem z racji aktualności tematyki oraz faktu, że ośrodek wrocławski, jako jeden z niewielu tradycyjnych ośrodków uniwersyteckich w kraju nie dysponuje możliwościami terapii wysokimi dawkami izotopów, co zmusza nas do kierowania pacjentów na leczenie radioizotopowe do innych miast. 

Osiągnięcia wrocławskiej endokrynologii przedstawili były i obecny szef kliniki: prof. Andrzej Milewicz i prof. Marek Bolanowski. Mówili m.in. o  badaniach wola endemicznego, hormonów steroidowych w tkankach nowotworowych, przełomowym zastosowaniu nowych leków w leczeniu hiperandrogenizmu, niepłodności i guzów przysadki. 

Miłym akcentem uroczystości otwarcia konferencji było wręczenie medali im. Oskara Minkowskiego trojgu zasłużonym dla rozwoju diabetologii badaczom. Medale otrzymali: prof. dr hab. Renata Wąsik, emerytowana kierownik wrocławskiej Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego; prof. dr hab. Maria Górska, emerytowana kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych UM w Białymstoku oraz prof. dr hab. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kapitułę Medalu tworzą Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i kierownik wrocławskiej Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami. 
– Oskar Minkowski był niemieckim uczonym o polsko-żydowskich korzeniach, pracował we Wrocławiu, w obecnej siedzibie naszej kliniki przy Wybrzeżu Ludwika Pasteura 4 w latach 1909-1926 – przypomina prof. Bolanowski. – Największym jego osiągnięciem było wykazanie w 1889 r., że usunięcie trzustki wywołuje cukrzycę u psów. Konsekwencją tego było odkrycie insuliny w 1921 r. i zastosowanie jej w leczeniu chorych na cukrzycę. Innym wybitnym odkryciem Minkowskiego było powiązanie akromegalii z przerostem przysadki.


 

LINK do artykułu na stronie głównej Uczelni.

 

 

HISTORIA KLINIKI

Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami mieści się w budynku przy Wybrzeżu Ludwika Pasteura 4 mającym bogatą historię. W drugiej połowie XIX wieku kliniki Wydziału Medycznego Królewskiego Uniwersytetu w Breslau ulokowane były w Miejskim Szpitalu Wszystkich Świętych, dawnym Klasztorze Dominikanek, Klasztorze Dominikanów, na terenie Ogrodu Botanicznego, dawnym Ewangelickim Seminarium Nauczycielskim. Warunki lokalowe nie sprzyjające zachowaniu zasad aseptyki, zwiększająca się liczba studentów i pacjentów oraz znaczny postęp nauk medycznych wymogły konieczność poszukiwania nowej lokalizacji medycznych placówek naukowych. W latach osiemdziesiątych XIX wieku pod zabudowę klinik wybrano tereny peryferyjnego Ogrodu Miejskiego (Maxgarten) i rozpoczęto budowę nowoczesnych Instytutów i Klinik uniwersyteckich.

Widok na budynki Kliniki, zdjęcie archiwalne, źródło fotopolska.eu
źródło: fotopolska.eu

Budynek Kliniki Chorób Wewnętrznych zaprojektowany pod nadzorem profesora Michaela Antona Biermera został oddany do użytku w 1892 r. Mieścił w dwóch skrzydłach na dwóch kondygnacjach oddziały szpitalne, w części centralnej poliklinikę, laboratoria, gabinet dyrektora, bibliotekę oraz mieszkania asystentów. Gabinet kierownika i sekretariat Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami mieszczą się w tym samym pomieszczeniu co pierwotny gabinet Dyrektora Kliniki Chorób Wewnętrznych. W latach późniejszych dobudowano salę wykładową i dodatkowe skrzydło budynku ustawione poprzecznie do osi ulicy. Prof. M. A. Biermer (1827-1892), dyrektor Kliniki Chorób Wewnętrznych w latach 1874-1892, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1881-1882, wcześniej profesor uniwersytetów w Bernie i Zurychu, jako jeden z pierwszych opisał niedokrwistość złośliwą (choroba Addisona-Biermera), badał astmę oskrzelową, zmarł przed otwarciem Kliniki w nowej lokalizacji.

Widok na budynki Kliniki, zdjęcie archiwalne, źródło fotopolska.eu
źródło: fotopolska.eu

Kliniką przy ówczesnym Hobrecht Ufer kierowali kolejno profesorowie: Alfred Kast (1892-1903), Adolf von Strümpell (1903-1909), Oskar Minkowski (1809-1926), Wilhelm Stepp (1926-1934), Kurt Gutzeit (1934-1945). W tym czasie Poliklinika Internistyczna byłą połączona z kliniką, bądź okresowo stanowiła osobną jednostkę, którą kierowali profesorowie Friedrich von Müller (1890-1892), Richard Stern (1902-1909), Alexander Bittorf (1921-1945). Spośród wymienionych dyrektorów kliniki światową sławę zdobył O. Minkowski, który udowodnił, że całkowite usunięcie trzustki psu prowadzi do rozwoju cukrzycy. Ponadto opisał sferocytową niedokrwistość hemolityczną a także odkrył przerost przysadki jako przyczynę akromegalii. W czasie kierowania kliniką przez O. Minkowskiego prowadzono w niej próby leczenia doustnego cukrzycy. Jak widać tradycja endokrynologiczno-diabetologiczna znajduje kontynuację w czasach nam współczesnych. Od nazwiska von Müllera pochodzi objaw Müllera w niedomykalności zastawki aortalnej. A. Kast uczestniczył w badaniach nad fenacetyną i pochodnymi sulfonalu (leki nasenne). A. von Strümpell jako jeden z pierwszych opisał zesztywniające zapalenie stawów. W. Stepp badał zaburzenia odżywiania, witaminy, był inicjatorem sondowania dwunastnicy. R. Stern badał dur brzuszny i wpływ urazów na choroby wewnętrzne. A. Bittorf opisał płucne objawy sarkoidozy. K. Gutzeit wprowadził gastroskopię, był konsultantem medycznym Wehrmachtu, zapisał się niechlubnie nadzorując doświadczenia z zapaleniem wątroby prowadzone na dzieciach żydowskich w Auschwitz.

odrestaurowany napisa nad wejściem do Kliniki
Odrestaurowany napis nad wejściem do Kliniki


W dniu 13.12.1945 r. utworzona została Klinika Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu kierowana przez prof. dr. hab. Antoniego Falkiewicza. W połowie 1946 r. Klinikę podzielono, na I piętrze mieściła się II Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, którą kierował prof. A. Falkiewicz w latach 1946-1970, następnie dokonano kolejnego podziału na Katedrę i Klinikę Endokrynologii (kierownik prof. A. Falkiewicz - w latach 1970-1971) i Katedrę i Klinikę Chorób Zawodowych. W latach 1971-1989 Katedrą i Kliniką Endokrynologii kierował doc. dr hab. med. Stanisław Gruszka, a w latach 1989-2013 prof. dr hab. Andrzej Milewicz. Obecna nazwa to Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami. Klinika posiada oddział 24-łóżkowy, Poradnię Endokrynologiczną Poradnię Diabetologiczną, Pracownię Medycyny Nuklearnej, Pracownię Densytometrii, Laboratorium Hormonalne i Molekularne.

Obraz - Prof. dr hab. Antoni Falkiewicz
Prof. dr hab. Antoni Falkiewicz 

Prof. dr hab. Antoni Falkiewicz (1901-1977) ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po doktoracie w latach 1925-6 odbył roczny staż z zakresu kardiologii w Wiedniu (w klinice prof. Karela Frederika Wenckebacha – pioniera nauki o zaburzeniach rytmu serca), po powrocie z zagranicy pracował w latach 1926-35 w II Klinice Chorób Wewnętrznych UJK, następnie prowadził Oddział Wewnętrzny Państwowego Szpitala Powszechnego we Lwowie. W czasie II wojny światowej był ordynatorem Oddziału Kardiologiczno-Reumatologicznego, docentem Katedry Terapii Szpitalnej Instytutu Medycznego we Lwowie, prowadził prywatną praktykę lekarską na Podkarpaciu. W 1944 r. został powołany do służby wojskowej, był internistą Głównej Komisji Lekarskiej Wojska Polskiego, ordynatorem Oddziału Wewnętrznego Szpitala Okręgowego nr 2 w Lublinie, Naczelnym Internistą Dowództwa Okręgu Wojskowego Lublin-Warszawa. W tym czasie prowadził na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Lekarskiego. W Lublinie także otrzymał habilitację, publikując rozprawę „O możliwości wykazania zaburzeń przewodzenia bodźców w obrębie wiązki przedsionkowo-komorowej u człowieka”. W grudniu 1945 r. prof. Falkiewicz przeniósł się do Wrocławia, obejmując kierownictwo jedynej wówczas Kliniki Chorób Wewnętrznych. Równocześnie włączył się do pracy organizacyjnej Wydziału Lekarskiego i ochrony zdrowia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Jego główne zainteresowania naukowe stanowiły kardiologia w zakresie zaburzeń rytmu serca oraz tyreologia w zakresie epidemiologii i profilaktyki wola. Był pionierem badania wola w Polsce, dzięki temu doprowadzono w ciągu 10 lat do zlikwidowania tego problemu społecznego na Dolnym Śląsku. Liczni wychowankowie prof. Falkiewicza objęli kierownictwo placówek klinicznych i naukowych w całym kraju. Prof. Falkiewicz był doktorem honoris causa Akademii Medycznej we Wrocławiu (1971), Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (1975), Dziekanem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu i Politechniki (1949-1950), Prorektorem ds. Nauki AM (1954), a następnie Rektorem AM (1954-1957), przewodniczącym Zarządu Głównego Towarzystwa Internistów Polskich, Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Internistów, Dyrektorem Instytutu Chorób Wewnętrznych AM (1970-1).

Obraz - Doc. dr hab. Stanisław Gruszka
Doc. dr hab. Stanisław Gruszka 

Doc. dr hab. Stanisław Gruszka (1929-1989) ukończył studia na Wydziale Lekarskim AM we Wrocławiu. Pracę naukową i dydaktyczną rozpoczął w Zakładzie Patologii Ogólnej i Doświadczalnej a następnie kontynuował ją w II Klinice Chorób Wewnętrznych. Tematem Jego pracy doktorskiej (1963) było „Zachowanie się wydalania gonadotropin i niektórych hormonów sterydowych w chorobie Gravesa i Basedowa” a rozprawy habilitacyjnej (1967) „Niektóre zagadnienia rozwoju ciężaru ciała i tkanki tłuszczowej”. W roku 1971 objął kierownictwo Katedry i Kliniki Endokrynologii AM. Doc. Gruszka był konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób wewnętrznych dla ówczesnego województwa wałbrzyskiego. Czynnie uczestniczył w kształceniu podyplomowym. Był aktywnym członkiem licznych towarzystw naukowych: Towarzystwa Internistów Polskich, Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny, Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Jego pozamedyczną pasją była entomologia, był posiadaczem imponującego zbioru motyli.

Obraz - Prof. dr hab. Andrzej Milewicz
Prof. dr hab. Andrzej Milewicz 

Prof. dr hab. Andrzej Milewicz (ur. 1943 r.) ukończył studia na Wydziale Lekarskim AM we Wrocławiu, kierował Kliniką Endokrynologii, następnie Kliniką Endokrynologii i Diabetologii (od 1998) i obecną Kliniką Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami w latach 1989-2013. W tym czasie z jego inicjatywy utworzono Pracownię Densytometryczną, Poradnię Medycyny Nuklearnej, oraz Laboratorium Molekularne. W latach 1987-90 był pełnomocnikiem Rektora AM ds. programu Unii Europejskiej TEMPUS, był Prorektorem ds. Dydaktyki AM (1996-1999). Prof. Milewicz był stypendystą Duńskiej Akademii Nauk, Niemieckiej Agencji Wymiany Akademickiej (DAAD) oraz Fundacji Aleksandra Humboldta. Wynikiem Jego pobytu w laboratorium prof. Paula Vecsei w Heidelbergu było wprowadzenie unikalnej metody radioimmunologicznego oznaczenia 21-deoksykortyzolu co pozwoliło na wczesną diagnostykę, w tym prenatalną, wrodzonego przerostu kory nadnerczy. Prof. Milewicz zainicjował również liczne kontakty zagraniczne, dzięki którym pracownicy kliniki odbywali staże naukowe w prestiżowych ośrodkach naukowych w Europie w tym w Utrechcie, Pizie, Monachium, Hamburgu. Z inicjatywy profesora Milewicza podjęto międzynarodowe badania naukowe na temat roli hormonów płciowych w etiologii raka gruczołu piersiowego wspólnie z zespołem z Uniwersytetu w Utrechcie. Wyniki tych badań były tematem rozpraw doktorskich prof. dr hab. Jacka Daroszewskiego oraz dr. hab. Jadwigi Szymczak. Ponadto zespół kliniki uczestniczył wspólnie z ośrodkiem w Pizie w projekcie Unii Europejskiej WOMAN II dotyczącym menopauzy. Prof. Milewicz był prezesem Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (2005-2016), członkiem komitetów Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (ESE), zainicjował cykliczne Kursy Kształcenia Podyplomowego PTE, jest członkiem zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Ginekologii Endokrynologicznej oraz Europejskiego Towarzystwa Ginekologicznego, był inicjatorem i długoletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Patogenezy i Terapii Otyłości. W 2005 r prof. Milewicz zorganizował Szczyt Unii Europejskiej we Wrocławiu poświęcony problematyce starzenia, którego efektem był dokument „Silver Paper”, był przewodniczącym miejscowego komitetu organizacyjnego XVI Europejskiego Kongresu Endokrynologicznego we Wrocławiu (2014), organizatorem dwóch zjazdów PTE (1993, 2008), kursów Europejskiej Federacji Towarzystw Endokrynologicznych (EFES) we Wrocławiu (2004) i Krakowie (2007), Międzynarodowego Forum Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych w Krakowie (2010), koordynatorem programu POLSENIOR oraz ekspertem oceniającym granty Unii Europejskiej. Był inicjatorem powołania Kapituły Medalu im. Oskara Minkowskiego przyznawanego wybitnym diabetologom. W latach 2013-16 był przewodniczącym kapituły Fundacji Kościuszkowskiej odnośnie nagrody im. Bogdana i Zygmunta Janczewskich. Jest członkiem Honorowym Polskiego, Europejskiego, Czeskiego, Słowackiego i Ukraińskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Endokrynologicznej. Jest Redaktorem trzytomowego podręcznika Endokrynologia Kliniczna (2012). oraz licznych podręczników dla studentów.

Prof. dr hab. Marek Bolanowski kieruje Katedrą i Kliniką od 01.10.2013. Ukończył Wydział Lekarski macierzystej Uczelni. Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych i endokrynologii. Doktoryzował się w 1988 r., habilitował w 2003 r., tytuł naukowy profesora nauk medycznych uzyskał w 2008 r. Główne zainteresowania naukowe to: choroby przysadki, nowotwory neuroendokrynne układu pokarmowego, osteoporoza i otyłość. Był stypendystą Instytutu Szwedzkiego w Klinikach Endokrynologii i Ortopedii Uniwersytetu Lund w Szpitalu Klinicznym w Malmoe, oraz DAAD w Instytucie Endokrynologii i Medycyny Reprodukcji w Hamburgu. Odbył staże w ośrodkach akademickich w Monachium, Berlinie, Dreznie, Utrechcie, Jokohamie i Santiago de Compostela. Był sekretarzem Zarządu Głównego PTE (2005-16), jest Przewodniczącym Sekcji Neuroendokrynologii PTE, Przewodniczącym Oddziału Wrocławskiego PTE, członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Badań and Otyłością. Jest przedstawicielem PTE w Sekcji Endokrynologii Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów (UEMS). Był współorganizatorem XVI Europejskiego Kongresu Endokrynologicznego we Wrocławiu (2014), Kursów Kształcenia Podyplomowego ESE we Wrocławiu (2016) i Lwowie (2017), był członkiem Komitetu Nominacyjnego ESE i wykładowcą kongresów i kursów ESE. W latach 2010-16 był członkiem Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii (ENEA), organizatorem XVIII Kongresu ENEA we Wrocławiu (2018). Był organizatorem konferencji Nowości w Endokrynologii we Wrocławiu (2013), Polsko-Rumuńskich Sympozjów Endokrynologicznych w Timisoara (2015), Wrocławiu (2017), Cluj-Napoca (2019), międzynarodowego Kursu Przysadkowego we Wrocławiu (2017), Konferencji Endokrynologiczno-Chirurgicznej „Let’s work together” we Wrocławiu (2019), Konferencji Jubileuszowej 50-lecia Kliniki Endokrynologii (2021). Uczestniczył w dorocznych międzynarodowych Konferencjach Uzgodnień Ekspertów w Akromegalii. Był ekspertem kwalifikującym granty Unii Europejskiej i DAAD. Prof. Bolanowski jest Honorowym Członkiem Rumuńskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, posiada tytuł Honorowego Ambasadora Kongresów Polskich. Jest przewodniczącym Rady Naukowej dwumiesięcznika Endokrynologia Polska, był redaktorem naczelnym periodyku Trendy w Endokrynologii, redaktorem naczelnym kwartalnika Endokrynologia, Otyłość, Zaburzenia Przemiany Materii; członkiem rad redakcyjnych Frontiers in Endocrinology, Endocrine, International Journal of Endocrinology, Acta Endocrinologica, Advances in Clinical and Experimental Medicine, Medycyna po Dyplomie, Forum Reumatologiczne, Puls Medycyny. Jest redaktorem cyklu publikacji specjalnego wydania Biomedicines „State-of-the-Art Endocrinology and Metabolism Research in Poland”, współredaktorem (z dr n. med. Aleksandrą Jawiarczyk-Przybyłowską) cyklu tematycznego Frontiers in Endocrinology „Health-related complications of acromegaly”, redaktorem II wydania [e-book] podręcznika „Endokrynologia Kliniczna”, współredaktorem (z dr n. med. Justyną Kuliczkowską-Płaksej) podręcznika dla studentów, członkiem Zespołu Ekspertów do opracowania i aktualizacji programu specjalizacji w dziedzinie endokrynologii, członkiem krajowego zespołu ekspertów do spraw osteoporozy. Jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie endokrynologii.

Pracownicy Kliniki pełnili w ostatnim czasie odpowiedzialne funkcje. Prof. dr hab. Grażyna Bednarek-Tupikowska była Dziekanem Wydziału Lekarskiego Kształcenia Podyplomowego w latach 2005-12; prof. dr hab. Bożena Bidzińska-Speichert była Prodziekanem WLKP w kadencji 2005-8. Prof. dr hab. Marek Mędraś był konsultantem wojewódzkim w dziedzinie endokrynologii, prof. dr hab. Zygmunt Zdrojewicz – seksuologii, dr hab. Diana Jędrzejuk – medycyny nuklearnej. Dr n. med. Włodzimierz Bednorz był Przewodniczącym Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.

Przy Klinice działa Studenckie Koło Naukowe, pracownicy kliniki zaangażowani są w działalność Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
 

Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami - pracownicy

Sekretariat
Elżbieta Szubart
tel.: 71 784 25 46
e-mail: elzbieta.szubart@umw.edu.pl

Profesorowie
prof. dr hab. n. med. Jacek Daroszewski
tel.: 71 784 25 61
e-mail: jacek.daroszewski@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW30fc6a6f130f49a7a3f8a6f25b4279b9/

Adiunkci
dr hab. n. med. Diana Jędrzejuk
tel.: 71 784 25 64 / 25 65
e-mail: diana.jedrzejuk@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMWaafdbf3ccf7045a9a3dad90fcd17c1ca/

dr n. med. Anna Brona 
tel.: 71 784 25 59 
e-mail: anna.brona@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMWbb86be31170047319eff70c0815c3080/

dr n. med. Aleksandra Jawiarczyk-Przybyłowska
tel.: 71 784 25 54
e-mail: aleksandra.jawiarczyk-przybylowska@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW770a9b23c3a34b3cabd4016a723cb5d9/

dr n. med. Marcin Kałużny
tel.: 71 784 24 32
e-mail: marcin.kaluzny@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW33eafc1212ee4a9289d5d35872c9fadd/

Adiunkt dydaktyczny
dr n. med. Justyna Kuliczkowska-Płaksej
tel.: 71 784 25 54
e-mail: justyna.kuliczkowska-plaksej@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW898cea26e75a4c54b2c9caeca2bfd59c/

Starszy wykładowca
dr hab. n. med. Jadwiga Szymczak
tel.: 71 784 25 49
e-mail: jadwiga.szymczak@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW5dbcbeea947b4ae1bc2dc2300feac722/

Asystenci
dr n. med. Jowita Halupczok-Żyła
tel.: 71 784 25 59 
e-mail: jowita.halupczok-zyla@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMWfeea7659f7e9484085c52c9726b62f1e/

dr n. med. Barbara Stachowska 
tel.: 71 784 25 59 
e-mail: barbara.stachowska@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMWdad9c23f08584f3a80dbbf96a656e68e/

dr n. med. Katarzyna Zawadzka
tel.: 71 784 24 32
e-mail: katarzyna.zawadzka@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW177eb42c663048538a46faef17ae7996/

dr n. med. Aleksandra Zdrojowy-Wełna
tel.: 71 784 25 59
e-mail: aleksandra.zdrojowy-welna@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMWdcd681c30aa641419f10cb15b6113b85/

dr n. med. Małgorzata Rolla
tel.: 71 784 27 41
e-mail: malgorzata.rolla@student.umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW4fd3fbebd57b48c889f018032d4166db/

lek. med. Łukasz Gojny
tel.: tel. 71 784 25 54
e-mail: lukasz.gojny@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW07dd74629e8a4daab3b5b96260d6272e/
 
Szkoła doktorska
lek. med. Katarzyna Paczkowska
tel.: 71 784 24 32
e-mail: katarzyna.paczkowska@student.umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW6068d20025724368887052d9e71985af/

Pracownicy naukowo-techniczni
dr n.med. inż. Katarzyna Kolačkov
tel.: 71 784 25 58, 71 784 25 62
e-mail: katarzyna.kolackov@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW66a0e6a9f5ca4c588989d8a04bc64e1a/

dr n. med. Agnieszka Zembska
tel.: 71 784 25 58, 71 784 25 62
e-mail: agnieszka.zembska@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMWce7ab4a8112941b492d115302c90f21d/

Pracownicy inżynieryjno-techniczni
dr n. med. Natalia Słoka
tel.: 71 784 25 58, 71 784 25 62
e-mail: natalia.sloka@umw.edu.pl
https://ppm.edu.pl/info/author/UMW5a8f6cd4356a426cb35a6010290d04c3/

mgr Marcin Landwójtowicz
tel.: 71 784 25 68
e-mail: marcin.landwojtowicz@umw.edu.pl
 
lic. Ewelina Majdak
tel.: 71 784 25 66
e-mail: ewelina.majdak@umw.edu.pl

Pracownie działające przy Katedrze i Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami

Pracownia Densytometryczna
dr hab. n. med. Diana Jędrzejuk
mgr Marcin Landwójtowicz
lic. Ewelina Majdak 

Pracownia Endokrynologii Molekularnej
dr n. med. Katarzyna Kolačkov
dr n. med. Natalia Słoka
dr n. med. Agnieszka Zembska

Pracownia Medycyny Nuklearnej
dr hab. n. med. Diana Jędrzejuk
mgr Marcin Landwójtowicz

Pracownia Testów Hormonalnych
dr n. med. inż. Katarzyna Kolačkov
dr n. med. Natalia Słoka
dr n. med. Agnieszka Zembska

Data aktualizacji: 10.12.2023

Kierunki badań naukowych

 • guzy i choroby przysadki,
 • akromegalia,
 • zespół Cushinga,
 • orbitopatia tarczycowa,
 • choroby tarczycy,
 • choroby nadnerczy,
 • choroby przytarczyc,
 • osteoporoza,
 • otyłość,
 • jakość życia w endokrynopatiach,
 • nowotwory neuroendokrynne,
 • zespół wielotorbielowatych jajników,
 • zagadnienia zdrowia publicznego związane z endokrynologią, 
 • endokrynopatie występujące w COVID-19

Subwencja 2022:

"Polimorfizm wybranych genów związanych z metabolizmem w otyłości a przebieg infekcji SARS-CoV-2."

Subwencja 2021:

„Ocena zaburzeń funkcji układu endokrynnego i ich trwałości u chorych po przechorowaniu COVID-19.”

Subwencja 2020:

"Ocena wybranych parametrów metabolicznych oraz ryzyka sercowo-naczyniowego w chorobach endokrynologicznych."

Subwencja 2019:

 • "Współwystępowanie chorób autoimmunologicznych u pacjentów z orbitopatią tarczycową."
 • "Analiza stężeń izoform miRNA w surowicy w chorobach nowotworowych i autoimmunologicznych tarczycy z wykorzystaniem sekwencjonowania IV generacji oraz techniki Real-Time PCR."
 • "Ocena wskaźnika kości beleczkowej i jego związek z wybranymi markerami obrotu kostnego oraz zagrożeniem wystąpienia złamań u pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi prowadzącymi do wtórnej osteoporozy."

Granty dla Młodych Naukowców:

 • "Rola białka TRAIL i jego wybranych receptorów oraz polimorfizm genu TNF RSF 10A w chorobach autoimmunologicznych tarczycy."
 • "Badanie polimorfizmów genu FNDC5 w aspekcie funkcji mięśni i zaburzeń metabolicznych u pacjentek z zespołem policystycznych jajników."
 • "Ocena wskaźnika kości beleczkowej (TBS) w połączeniu z wybranymi markerami obrotu kostnego oraz ich związku z zagrożeniem wystąpienia złamań u pacjentów z chorobami endokrynologicznymi."
 • "Ocena osoczowej ekspresji lnc H19 RNA u pacjentów z gruczolakami przysadki."
 • "Związek pomiędzy polimorfizmami genu receptora PPAR gamma i stężeniem wisfatyny  a nasileniem zaburzeń  metabolicznych u pacjentów chorujących  na akromegalię."

Inne Granty i Programy:

Regionalna inicjatywa Doskonałości - "Ocena stężenia miokiny Meteorin-like w surowicy pacjentek z zespołem policystycznych jajników."

 

Publikacje naukowe

 

Lp

Opis bibliograficzny

Punkty

IF

1

Bednarczuk Tomasz, Zemczak Anna, Bolanowski Marek, Borowska Małgorzata, Chmielik Ewa, Ćwikła Jarosław B., Foltyn Wanda, Gisterek Iwona, Handkiewicz-Junak Daria, Hubalewska-Dydejczyk Alicja: Neuroendocrine neoplasms of the small intestine and the appendix - update of the diagnostic and therapeutic guidelines (recommended by the Polish Network of Neuroendocrine Tumours) = Nowotwory neuroendokrynne jelita cienkiego i wyrostka robaczkowego - uaktualnione zasady diagnostyki i leczenia (rekomendowane przez Polską Sieć Guzów Neuroendokrynnych), Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2022, vol. 73, nr 3, s. 549-583, DOI:10.5603/EP.a2022.0052, łączna liczba autorów: 46

70

1,569

2

Bolanowski Marek, Adnan Zaina, Doknic Mirjana, Guk Mykola, Hana Vaclav, Ilovayskaya Irena, Kastelan Darko, Kocjan Tomaz, Kuzma Martin, Nurbekova Akmaral: Acromegaly: Clinical care in Central and Eastern Europe, Israel, and Kazakhstan, Frontiers in Endocrinology, 2022, vol. 13, art.816426 [11 s.], DOI:10.3389/fendo.2022.816426, łączna liczba autorów: 17

100

6,055

3

Bolanowski Marek, Kałużny Marcin, Witek Przemysław, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra: Pasireotide- a novel somatostatin receptor ligand after 20 years of use, Reviews in Endocrine & Metabolic Disorders, 2022, vol. 23, nr 3, s. 601-620, DOI:10.1007/s11154-022-09710-3

140

9,306

4

Gajecki Damian, Doroszko Adrian, Trocha Małgorzata, Giniewicz Katarzyna, Kujawa Krzysztof, Gawryś Jakub, Matys Tomasz, Szahidewicz-Krupska Ewa, Stachowska Barbara, Halupczok-Żyła Jowita: Usefulness of the C2HEST score in predicting the clinical outcomes of COVID-19 in diabetic and non-diabetic cohorts, Journal of Clinical Medicine, 2022, vol. 11, nr 3, art.873 [29 s.], DOI:10.3390/jcm11030873, łączna liczba autorów: 30

140

4,964

5

Głód Mateusz, Marciniak Dominik, Kaliszewski Krzysztof, Sutkowski Krzysztof, Rudnicki Jerzy, Bolanowski Marek, Wojtczak Beata: Analysis of risk factors for phonation disorders after thyroid surgery, Biomedicines, 2022, vol. 10, nr 9, art.2280 [17 s.], DOI:10.3390/biomedicines10092280

100

4,757

6

Gonera-Furman Aleksandra, Bolanowski Marek, Jędrzejuk Diana: Osteosarcopenia - the role of dual energy X-ray absorptiometry (DXA) in diagnostics, Journal of Clinical Medicine, 2022, vol. 11, nr 9, art.2522 [12 s.], DOI:10.3390/jcm11092522

140

4,964

7

Holcman Katarzyna, Dziuk Mirosław, Grzybowski Jacek, Teresińska Anna, Małkowski Bogdan, Jędrzejuk Diana, Brockhuis Bogna, Czepczyński Rafał, Tomkiewicz-Pająk Lidia, Kostkiewicz Magdalena: The scintigraphic diagnosis of cardiac amyloidosis. An expert opinion endorsed by the Section of Nuclear Medicine of the Polish Cardiac Society and the Polish Nuclear Medicine Society, Nuclear Medicine Review, 2022, vol. 25, nr 2, s. 142-147, DOI:10.5603/NMR.a2022.0033

40

8

Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Halupczok-Żyła Jowita, Syrycka Joanna, Zembska Agnieszka, Kuliczkowska-Płaksej Justyna, Bolanowski Marek: Trabecular bone score and osteoprotegerin as useful tools in the assessment of bone deterioration in acromegaly, Frontiers in Endocrinology, 2022, vol. 13, art.862845 [9 s.], DOI:10.3389/fendo.2022.862845

100

6,055

9

Kobyłko Agnieszka, Szcześniak Dorota, Halupczok-Żyła Jowita, Marciniak Dominik, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Bolanowski Marek, Rymaszewska Joanna: The clinical complexity of patients with acromegaly, Journal of Psychosomatic Research, 2022, vol. 159, art.110946 [8 s.], DOI:10.1016/j.jpsychores.2022.110946

100

4,62

10

Kos-Kudła Beata, Rosiek Violetta, Borowska Małgorzata, Bednarczuk Tomasz, Bolanowski Marek, Chmielik Ewa, Ćwikła Jarosław B., Foltyn Wanda, Gisterek Iwona, Handkiewicz-Junak Daria: Pancreatic neuroendocrine neoplasms - update of the diagnostic and therapeutic guidelines (recommended by the Polish Network of Neuroendocrine Tumours) = Nowotwory neuroendokrynne trzustki - uaktualnione zasady diagnostyki i leczenia (rekomendowane przez Polską Sieć Guzów Neuroendokrynych), Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2022, vol. 73, nr 3, s. 491-548, DOI:10.5603/EP.a2022.0050, łączna liczba autorów: 45

70

1,569

11

Kos-Kudła Beata, Foltyn Wanda, Malczewska Anna, Bednarczuk Tomasz, Bolanowski Marek, Borowska Małgorzata, Chmielik Ewa, Ćwikła Jarosław B., Gisterek Iwona, Handkiewicz-Junak Daria: Update of the diagnostic and therapeutic guidelines for gastro-entero-pancreatic neuroendocrine neoplasms (recommended by the Polish Network of Neuroendocrine Tumours) = Aktualizacja zaleceń ogólnych dotyczących postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach neuroendokrynnych układu pokarmowego (rekomendowane przez Polską Sieć Guzów Neuroendokrynnych), Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2022, vol. 73, nr 3, s. 387-454, DOI:10.5603/EP.a2022.0049, łączna liczba autorów: 47

70

1,569

12

Małkiewicz Bartosz, Bugla Błażej, Czarnecki Maciej, Karwacki Jakub, Długosz Paulina, Gurwin Adam, Kiełb Paweł, Krajewski Wojciech, Jędrzejuk Diana, Bolanowski Marek: Diagnostic value of radio-guided sentinel node detection in patients with prostate cancer undergoing radical prostatectomy with modified-extended lymphadenectomy, Cancers, 2022, vol. 14, nr 20, art.5012 [12 s.], DOI:10.3390/cancers14205012, łączna liczba autorów: 13

140

6,575

13

Nowak Beata, Matuszewska Agnieszka, Szeląg Adam, Danielewski Maciej, Dziewiszek Wojciech, Nikodem Anna, Filipiak Jarosław, Jędrzejuk Diana, Bolanowski Marek, Sozański Tomasz: Cornelian cherry (Cornus mas L.) extract reduces cardiovascular risk and prevents bone loss in ovariectomized Wistar rats, Journal of Functional Foods, 2022, vol. 90, art.104974 [9 s.], DOI:10.1016/j.jff.2022.104974, łączna liczba autorów: 13

100

5,223

14

Potorac Iulia, Bonneville Jean-François, Daly Adrian F., de Herder Wouter, Fainstein-Day Patricia, Chanson Philippe, Korbonits Marta, Cordido Fernando, Baranski Lamback Elisa, Bolanowski Marek: Pituitary MRI features in acromegaly resulting from ectopic GHRH secretion from a neuroendocrine tumor: analysis of 30 cases, Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2022, vol. 107, nr 8, e3313-e3320, DOI:10.1210/clinem/dgac274, łączna liczba autorów: 34

140

6,134

15

Poznański Paweł, Lepiesza Agnieszka, Jędrzejuk Diana, Mazanowska Oktawia, Bolanowski Marek, Krajewska Magdalena, Kamińska Dorota: Is a patient with Pagets disease of bone suitable for living kidney donation? - decision-making in lack of clinical evidence, Journal of Clinical Medicine, 2022, vol. 11, nr 6, art.1485 [12 s.], DOI:10.3390/jcm11061485

140

4,964

16

Rydzewska Grażyna, Strzelczyk Janusz, Bednarczuk Tomasz, Bolanowski Marek, Borowska Małgorzata, Chmielik Ewa, Ćwikła Jarosław B., Foltyn Wanda, Gisterek Iwona, Handkiewicz-Junak Daria: Gastroduodenal neuroendocrine neoplasms including gastrinoma - update of the diagnostic and therapeutic guidelines (recommended by the Polish Network of Neuroendocrine Tumours) = Nowotwory neuroendokrynne żołądka i dwunastnicy z uwzględnieniem gastrinoma - uaktualnione zasady postępowania (rekomendowane przez Polską Sieć Guzów Neuroendokrynnych), Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2022, vol. 73, nr 3, s. 455-490, DOI:10.5603/EP.a2022.0051, łączna liczba autorów: 47

70

1,569

17

Starzyńska Teresa, Londzin-Olesik Magdalena, Bednarczuk Tomasz, Bolanowski Marek, Borowska Małgorzata, Chmielik Ewa, Ćwikła Jarosław B., Foltyn Wanda, Gisterek Iwona, Handkiewicz-Junak Daria: Colorectal neuroendocrine neoplasms - update of the diagnostic and therapeutic guidelines (recommended by the Polish Network of Neuroendocrine Tumours) = Nowotwory neuroendokrynne jelita grubego - uaktualnione zasady diagnostyki i leczenia (rekomendowane przez Polską Sieć Guzów Neuroendokrynych), Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2022, vol. 73, nr 3, s. 584-611, DOI:10.5603/EP.a2022.0053, łączna liczba autorów: 45

70

1,569

18

Witek Przemysław, Mehlich Anna, Stasiewicz Aleksandra, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Bolanowski Marek: Osilodrostat - an emerging drug for the medical management of Cushing's disease, Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2022, vol. 73, nr 2, s. 371-374, DOI:10.5603/EP.a2022.0009

70

1,569

19

Zdrojowy-Wełna Aleksandra, Halupczok-Żyła Jowita, Słoka Natalia, Syrycka Joanna, Gojny Łukasz, Bolanowski Marek: Trabecular bone score and sclerostin concentrations in patients with primary adrenal insufficiency, Frontiers in Endocrinology, 2022, vol. 13, art.996157 [13 s.], DOI:10.3389/fendo.2022.996157

100

6,055

20

Zendran Iga, Gut Gabriela, Kałużny Marcin, Zawadzka Katarzyna, Bolanowski Marek: Acromegaly caused by ectopic growth hormone releasing hormone secretion: a review, Frontiers in Endocrinology, 2022, vol. 13, art.867965 [10 s.], DOI:10.3389/fendo.2022.867965

100

6,055

21

Żyła Tomasz, Kawala Beata, Nowak Rafał, Kawala Maciej, Halupczok-Żyła Jowita: Three-dimensional cephalometric analysis of skeletal and dental effects in patients undergoing transpalatal distraction, Applied Sciences-Basel, 2022, vol. 12, nr 9, art.4273 [11 s.], DOI:10.3390/app12094273

100

2,838

22

Bolanowski Marek, Hubalewska-Dydejczyk Alicja, Kos-Kudła Beata, Ruchała Marek, Witek Przemysław, Zgliczyński Wojciech, Houchard Aude, Bartmańska Marta: Quality of life in patients with acromegaly receiving lanreotide autogel: a real-world observational study, Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2021, vol. 72, nr 5, s. 512-519, DOI:10.5603/EP.a2021.0075

70

1,569

23

Brona Anna, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Kubicka Eliza, Bohdanowicz-Pawlak Anna, Bolanowski Marek, Syrycka Joanna: Cushing syndrome and bone metastases as the manifestation of adrenocortical carcinoma, Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej, 2021, vol. 131, nr 4, s. 384-386, DOI:10.20452/pamw.15829

140

5,218

24

Czarnik Aneta, Gawda Ryszard, Piwoda Maciej, Marszalski Maciej, Molsa Maciej, Piętka Marek, Bolanowski Marek, Czarnik Tomasz: Parathyroid hormone serum concentration kinetic profile in critically ill patients undergoing continuous renal replacement therapies: a prospective observational study, Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2021, vol. 72, nr 4, s. 329-335, DOI:10.5603/EP.a2021.0034

70

1,569

25

Hackemer Paweł, Małkiewicz Bartosz, Menzel Fryderyk, Drabik Aleksandra, Tupikowski Krzysztof, Zdrojowy Romuald: Determinants of survival in patients with bladder cancer undergoing radical cystectomy: the impact of serum creatinine level, Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2021, vol. 30, nr 1, s. 77-82, DOI:10.17219/acem/130597

70

1,736

26

Książek Anna, Zagrodna Aleksandra, Bohdanowicz-Pawlak Anna, Lwow Felicja, Słowińska-Lisowska Małgorzata: Relationships between vitamin D and selected cytokines and hemogram parameters in professional football players - pilot study, International Journal of Environmental Research and Public Health, 2021, vol. 18, nr 13, art.7124 [10 s.], DOI:10.3390/ijerph18137124

140

4,614

27

Kuliczkowska-Płaksej Justyna, Jończyk Maja, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Stachowska Barbara, Zembska Agnieszka, Grzegrzółka Jędrzej, Bolanowski Marek: The frequency of TLR2 (rs3804099, rs3804100, and rs5743708) and TLR4 (rs4986790 and rs4986791) polymorphisms in women with polycystic ovary syndrome - preliminary study, Gynecological Endocrinology, 2021, vol. 37, nr 11, s. 1027-1034, DOI:10.1080/09513590.2021.1952975

70

2,277

28

Labadzhyan Artak, Nachtigall L. B., Fleseriu M., Gordon M. B., Molitch M., Kennedy L., Samson S. L., Greenman Y., Biermasz N., Bolanowski Marek: Oral octreotide capsules for the treatment of acromegaly: comparison of 2 phase 3 trial results, Pituitary, 2021, vol. 24, nr 6, s. 943-953, [Correction: s.954], DOI:10.1007/s11102-021-01163-2, łączna liczba autorów: 14

70

3,599

29

Małkiewicz Bartosz, Kiełb Paweł, Jędrzejuk Diana, Krajewski Wojciech, Nowak Łukasz, Bolanowski Marek, Zdrojowy Romuald: Diagnostic value of sentinel lymph node technique in patient with invasive bladder cancer - results from a prospective study, European Urology, 2021, vol. 79, nr suppl.1, S1117 poz.P0808, [EAU21 Virtual Congress. [Online], 8-12 July 2021], DOI:10.1016/S0302-2838(21)01183-0

30

Matuszewska Agnieszka, Nowak Beata, Merwid-Ląd Anna, Wiatrak Benita, Jędrzejuk Diana, Szeląg Ewa, Sozański Tomasz, Danielewski Maciej, Jawień Paulina, Ceremuga Ireneusz: Antiepileptic stiripentol may influence bones, International Journal of Molecular Sciences, 2021, vol. 22, nr 13, art.7162 [15 s.], DOI:10.3390/ijms22137162, łączna liczba autorów: 16

140

6,208

31

Matuszewska Agnieszka, Nowak Beata, Wiatrak Benita, Zduniak Krzysztof, Olejnik Kamil, Merwid-Ląd Anna, Jędrzejuk Diana, Szeląg Ewa, Podhorska-Okołów Marzenna, Piotrowska Aleksandra: Long-term administration of abacavir and etravirine impairs semen quality and alters redox system and bone metabolism in growing male Wistar rats, Oxidative Medicine and Cellular Longevity, 2021, vol. 2021, art.5596090 [32 s.], DOI:10.1155/2021/5596090, łączna liczba autorów: 24

100

7,31

32

Miner Michał, Elbaum Michał, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Kubicka Eliza: Endokrynologiczne powikłania nowych terapii przeciwnowotworowych, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2021, vol. 75, s. 191-198, DOI:10.5604/01.3001.0014.8121

40

0,357

33

Mizera Łukasz, Halupczok-Żyła Jowita, Kolačkov Katarzyna, Zembska Agnieszka, Grzegrzółka Jędrzej, Jędrzejuk Diana, Bolanowski Marek, Daroszewski Jacek: Myokines in acromegaly: an altered Irisin profile, Frontiers in Endocrinology, 2021, vol. 12, art.728734 [9 s.], DOI:10.3389/fendo.2021.728734

100

6,055

34

Nowak Beata, Matuszewska Agnieszka, Dziewiszek Wojciech, Danielewski Maciej, Belowska-Bień Kinga, Jędrzejuk Diana, Ceremuga Ireneusz, Trocha Małgorzata, Sozański Tomasz, Bolanowski Marek: Prenylflavonoids counteract ovariectomy-induced disturbances in rats, Journal of Functional Foods, 2021, vol. 86, art.104742 [11 s.], DOI:10.1016/j.jff.2021.104742, łączna liczba autorów: 19

100

5,223

35

Rolla Małgorzata, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Halupczok-Żyła Jowita, Kałużny Marcin, Konopka Bogumil M., Błoniecka Izabela, Zieliński Grzegorz, Bolanowski Marek: Complications and comorbidities of acromegaly - retrospective study in Polish Center, Frontiers in Endocrinology, 2021, vol. 12, art.642131 [10 s.], DOI:10.3389/fendo.2021.642131

100

6,055

36

Rolla Małgorzata, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Kolačkov Katarzyna, Bolanowski Marek: H19 in endocrine system tumours, Anticancer Research, 2021, vol. 41, nr 2, s. 557-565, DOI:10.21873/anticanres.14808

70

2,435

37

Samson Susan L., Gu Feng, Feldt-Rasmussen Ulla, Zhang Shaoling, Yu Yerong, Witek Przemysław, Kalra Pramila, Pedroncelli Alberto M., Pultar Philippe, Bolanowski Marek: Managing pasireotide-associated hyperglycemia: a randomized, open-label, Phase IV study, Pituitary, 2021, vol. 24, nr 6, s. 887-903, DOI:10.1007/s11102-021-01161-4, łączna liczba autorów: 12

70

3,599

38

Siomkajło Marta, Mizera Łukasz, Szymczak Donata, Kolačkov Katarzyna, Grzegrzółka Jędrzej, Bolanowski Marek, Daroszewski Jacek: Effect of systemic steroid therapy in Graves' orbitopathy on regulatory T cells and Th17/Treg ratio, Journal of Endocrinological Investigation, 2021, vol. 44, nr 11, s. 2475-2484, DOI:10.1007/s40618-021-01565-w

100

5,467

39

Skrzypiec-Spring Monika, Kuliczkowska-Płaksej Justyna, Stachowska Barbara, Szeląg Adam, Kustrzycki Wojciech, Bolanowski Marek: Metastasis of adrenocortical carcinoma to the heart, Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2021, vol. 72, nr 3, s. 290-291, DOI:10.5603/EP.a2021.0043

70

1,569

40

Stachowska Barbara, Halupczok-Żyła Jowita, Kuliczkowska-Płaksej Justyna, Syrycka Joanna, Bolanowski Marek: Decreased trabecular bone score in patients with active endogenous Cushings syndrome, Frontiers in Endocrinology, 2021, vol. 11, art.593173 [9 s.], DOI:10.3389/fendo.2020.593173

100

6,055

41

Stefaniak Aleksandra A., Krajewski Piotr K., Bednarska-Chabowska Dorota, Bolanowski Marek, Mazur Grzegorz, Szepietowski Jacek C.: Itch in adult population with type 2 diabetes mellitus: clinical profile, pathogenesis and disease-related burden in a cross-sectional study, Biology, 2021, vol. 10, nr 12, art.1332 [17 s.], DOI:10.3390/biology10121332

100

5,168

42

Witek Przemysław, Bolanowski Marek, Szamotulska Katarzyna, Wojciechowska-Luźniak Agnieszka, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Kałużny Marcin: The effect of 6 months treatment with pasireotide LAR on glucose metabolism in patients with resistant acromegaly in real-world clinical settings, Frontiers in Endocrinology, 2021, vol. 11, art.633944 [8 s.], DOI:10.3389/fendo.2021.633944

100

6,055

43

Bohdanowicz-Pawlak Anna, Szymczak Jadwiga, Jędrzejuk Diana: Trabecular bone score in postmenopausal women with primary hyperparathyroidism, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz.AEP225, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.AEP225

44

Bohdanowicz-Pawlak Anna, Lwow Felicja: Vitamin D and selected cytokines concentrations in postmenopausal women in relation to metabolic disorders and physical activity, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz.EP226, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.EP226

45

Bolanowski Marek, Hubalewska-Dydejczyk Alicja, Kos-Kudła Beata, Ruchała Marek, Witek Przemysław, Zgliczyński Wojciech, Houchard Aude, Bartmańska Marta: A prospective, non-interventional, observational, multi-center study of quality of life in people with acromegaly receiving lanreotide autogel, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz.AEP747, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.AEP747

46

Bolanowski Marek, Boguszewski Cesar L., Colao Annamaria, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra: Editorial: Health-related complications of acromegaly, Frontiers in Endocrinology, 2020, vol. 11, art.496 [3 s.], DOI:10.3389/fendo.2020.00496

47

Bolanowski Marek, Zgliczyński Wojciech, Sowiński Jerzy, Bałdys-Waligórska Agata, Bednarek-Tupikowska Grażyna, Witek Przemysław, Zieliński Grzegorz, Liebert Włodzimierz, Siemińska Lucyna, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra: Therapeutic effect of presurgical treatment with longacting octreotide (Sandostatin® LAR®) in patients with acromegaly, Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2020, vol. 7, nr 4, s. 285-291, DOI:10.5603/EP.a2020.0050, łączna liczba autorów: 15

70

1,582

48

Giustina Andrea, Barkan Ariel, Beckers Albert, Biermasz Nienke, Biller Beverly M.K., Boguszewski Cesar, Bolanowski Marek, Bonert Vivien, Bronstein Marcello D., Casanueva Felipe F.: A consensus on the diagnosis and treatment of acromegaly comorbidities: an update, Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2020, vol. 105, nr 4, e937-e946, DOI:10.1210/clinem/dgz096, łączna liczba autorów: 45

140

5,958

49

Giustina Andrea, Barkhoudarian Garni, Beckers Albert, Ben-Shlomo Anat, Biermasz Nienke, Biller Beverly, Boguszewski Cesar, Bolanowski Marek, Bollerslev Jens, Bonert Vivien: Multidisciplinary management of acromegaly: a consensus, Reviews in Endocrine & Metabolic Disorders, 2020, vol. 21, nr 4, s. 667-678, DOI:10.1007/s11154-020-09588-z, łączna liczba autorów: 48

140

6,514

50

Gojny Łukasz, Moskwa Agnieszka, Bolanowski Marek, Daroszewski Jacek: The use of single dose of rituximab in combination with radiotherapy, in the treatment of Graves Orbitopathy - clinical observations, Endocrine Abstracts, 2020, poz.AEP910, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.AEP910

51

Hackemer Paweł, Małkiewicz Bartosz, Menzel Fryderyk, Tupikowski Krzysztof, Drabik Aleksandra, Zdrojowy Romuald: Early postoperative complications and 90-day mortality in patients undergoing radical cystectomy, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2020, vol. 74, s. 354-361, DOI:10.5604/01.3001.0014.3628

40

0,27

52

Halupczok-Żyła Jowita, Rolla Małgorzata, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Kolačkov Katarzyna, Bolanowski Marek: Quantitative bone assessment by radiofrequency echographic multi-spectrometry (REMS) in patients with acromegaly - a preliminary study, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz.AEP692, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.AEP692

53

Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Szcześniak Dorota, Ciułkowicz Marta, Bolanowski Marek, Rymaszewska Joanna: Importance of illness acceptance among other factors affecting quality of life in acromegaly, Frontiers in Endocrinology, 2020, vol. 10, art.899 [10 s.], DOI:10.3389/fendo.2019.00899

100

5,555

54

Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Halupczok-Żyła Jowita, Syrycka Joanna, Rolla Małgorzata, Zembska Agnieszka, Kubicka Eliza, Bolanowski Marek: Trabecular bone score as a useful tool for assessment of fracture risk in acromegaly, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz.AEP689, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.AEP689

55

Kałużny Marcin, Polowczyk Beata, Bladowska Joanna, Kubicka Eliza, Bidlingmaier Martin, Bolanowski Marek: Acromegaly due to ectopic growth hormone - releasing hormone secretion by lung carcinoid, Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej, 2020, vol. 130, nr 7-8, s. 685-687, DOI:10.20452/pamw.15337

140

3,277

56

Krajewski Wojciech, Moschini Marco, Nowak Łukasz, Poletajew Sławomir, Tukiendorf Andrzej, Afferi Luca, Zdrojowy-Wełna Aleksandra, Kołodziej Anna, Krajewska Joanna, Zdrojowy Romuald: Restaging transurethral resection of bladder tumours after BCG immunotherapy induction in patients with T1 non-muscle-invasive bladder cancer might not be associated with oncologic benefit, Journal of Clinical Medicine, 2020, vol. 9, nr 10, art.3306 [12 s.], DOI:10.3390/jcm9103306, łączna liczba autorów: 33

140

4,242

57

Kubicka Eliza, Zawadzka Katarzyna, Syrycka Joanna, Kałużny Marcin, Pawluś Aleksander, Bolanowski Marek: A case of gastrinoma associated with ectopic Cushing syndrome, Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej, 2020, vol. 130, nr 4, s. 328-329, DOI:10.20452/pamw.15201

140

3,277

58

Lane Laura Claire, Kuś Aleksander, Bednarczuk Tomasz, Bossowski Artur, Daroszewski Jacek, Jurecka-Lubieniecka Beata, Cordell Heather Jane, Pearce Simon Henry Schofield, Cheetham Timothy, Mitchell Anna Louise: An intronic HCP5 variant is Associated With Age of Onset and Susceptibility to Graves Disease in UK and Polish Cohorts, Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2020, vol. 105, nr 9, e3277-e3284, DOI:10.1210/clinem/dgaa347

140

5,958

59

Lewandowski Krzysztof C., Dąbrowska Katarzyna, Basińska-Lewandowska Magdalena, Bolanowski Marek, Ruchała Marek, Lewiński Andrzej: Adequate timing and constant supervision are the keys for successful implementation of levothyroxine or levothyroxine/paracetamol absorption test, Thyroid Research, 2020, vol. 13, art.5 [7 s.], DOI:10.1186/s13044-020-00079-6

100

60

Livadas S., Macut D., Bothou C., Kuliczkowska-Płaksej Justyna, Vryonidou A., Bjekic-Macut J., Mouslech Z., Milewicz Andrzej, Panidis D.: Insulin resistance, androgens, and lipids are gradually improved in an age-dependent manner in lean women with polycystic ovary syndrome: insights from a large Caucasian cohort, Hormones-International Journal of Endocrinology and Metabolism, 2020, vol. 19, nr 4, s. 531-539, DOI:10.1007/s42000-020-00211-z

70

2,885

61

Lwow Felicja, Bohdanowicz-Pawlak Anna: Vitamin D and selected cytokine concentrations in postmenopausal women in relation to metabolic disorders and physical activity, Experimental Gerontology, 2020, vol. 141, art.111107 [7 s.], DOI:10.1016/j.exger.2020.111107

100

4,032

62

Łukawska Agata, Kałużny Marcin, Nogalska Sonia, Kubicka Eliza, Kuliczkowska-Płaksej Justyna, Bolanowski Marek: Polycystic ovary syndrome and non-alcoholic fatty liver disease: Matched pair or sporadic coexistence?, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2020, vol. 74, s. 377-381, DOI:10.5604/01.3001.0014.3920

40

0,27

63

Matuszewska Agnieszka, Nowak Beata, Nikodem Anna, Jędrzejuk Diana, Szkudlarek Danuta, Zduniak Krzysztof, Szandruk-Bender Marta, Ceremuga Ireneusz, Bolanowski Marek, Szeląg Adam: Effects of efavirenz and tenofovir on bone tissue in Wistar rats, Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2020, vol. 29, nr 11, s. 1265-1275, [W tekście błędnie  Marta Sznadruk-Bender], DOI:10.17219/acem/127684, łączna liczba autorów: 12

70

1,727

64

Menzel Fryderyk, Drabik Aleksandra: Diagnostyka i leczenie neurogennych dysfunkcji dolnych dróg moczowych, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2020, vol. 16, nr 2, s. 154-158, DOI:10.15557/PiMR.2020.0029

20

65

Mizera Łukasz, Grzegrzółka Jędrzej, Halupczok-Żyła Jowita, Jędrzejuk Diana, Kolačkov Katarzyna, Bolanowski Marek, Daroszewski Jacek: Hormonal function of muscles in acromegaly in relation to metabolic disorders, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz. AEP527, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.AEP527

66

Nachtigall Lisa, Samson Susan, Fleseriu Maria, Bolanowski Marek, Molitch Mark E., Ludlam William, Patou Gary, Haviv Asi, Manning Patrick, Biermasz Nienke: Patients receiving a range of doses of prior injectable somatostatin receptor ligands respond to oral octreotide in the treatment of acromegaly: results from the phase 3 optimal study, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz.AEP756, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.AEP756, łączna liczba autorów: 14

67

Nachtigall Lisa, Samson Susan, Fleseriu Maria, Bolanowski Marek, Molitch Mark E., Ludlam William, Patou Gary, Haviv Asi, Manning Patrick, Biermasz Nienke: Withdrawal from long-acting somatostatin receptor ligand injections in adult patients with acromegaly: results from the phase 3, randomized, double-blind, placebo-controlled optimal study, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz.AEP668, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.AEP668, łączna liczba autorów: 14

68

Niemann Lynnette, Boscaro Marco, Scaroni Carla, Deutschbein Timo, Mezosi Emese, Driessens Natacha, Georgescu Carmen Emanuela, Hubalewska-Dydejczyk Alicja, Berker Dilek, Bolanowski Marek: Metyrapone treatment in endogenous Cushings syndrome. Results from a prospective multicenter, open-label, phase III/IV study: Prompt, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz.AEP661, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.AEP661, łączna liczba autorów: 26

69

Nowak Beata, Matuszewska Agnieszka, Tomanik Magadalena, Filipiak Jarosław, Jędrzejuk Diana, Zduniak Krzysztof, Trocha Małgorzata, Bolanowski Marek, Szeląg Adam, Sozański Tomasz: Cornelian cherry extract ameliorates osteoporosis associated with hypercholesterolemia in New Zealand rabbits, Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2020, vol. 29, nr 12, s. 1389-1397, DOI:10.17219/acem/127683, łączna liczba autorów: 12

70

1,727

70

Nowak Łukasz, Krajewski Wojciech, Kiełb Paweł, Śliwa Anna, Zdrojowy-Wełna Aleksandra, Zdrojowy Romuald: COVID-19 and the urological practice: changes and future perspectives, Central European Journal of Urology, 2020, vol. 73, nr 3, s. 269-272, DOI:10.5173/ceju.2020.0087

70

71

Paczkowska Katarzyna, Kolanowska Monika, Wikiera Beata, Bolanowski Marek, Jażdżewski Krystian, Daroszewski Jacek: Congenital isolated follicle-stimulating hormone deficiency due to the FSHB gene mutation in a female patient - a rare case report, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz.YI7, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.YI7

72

Paczkowska Katarzyna, Otlewska Anna, Loska Olga, Kolačkov Katarzyna, Bolanowski Marek, Daroszewski Jacek: Laboratory interference in the thyroid function test, Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2020, vol. 71, nr 6, s. 551-560, DOI:10.5603/EP.a2020.0079

70

1,582

73

Paczkowska Katarzyna, Rolla Małgorzata, Elbaum Michał, Jędrzejuk Diana, Bolanowski Marek, Daroszewski Jacek: Large forgotten goiter in the thoracic cavity - a case report, Endocrine Abstracts, 2020, vol. 70, poz.AEP978, [22nd European Congress of Endocrinology. 5-9 September 2020 [online]], DOI:10.1530/endoabs.70.AEP978

74

Polok Marcin, Borselle Dominika, Toczewski Krystian, Apoznański Wojciech, Jędrzejuk Diana, Patkowski Dariusz: Laparoscopic versus open pyeloplasty in children: experience of 226 cases at one centre, Archives of Medical Science, 2020, vol. 16, nr 4, s. 858-862, DOI:10.5114/aoms.2019.84496

100

3,318

75

Polowczyk Beata, Kałużny Marcin, Bolanowski Marek: Analogi somatostatyny w terapii nowotworów neuroendokrynnych - wskazania, przeciwwskazania, objawy niepożądane, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 2020, vol. 74, s. 271-281, DOI:10.5604/01.3001.0014.3056

40

0,27

76

Rolla Małgorzata, Halupczok-Żyła Jowita, Jawiarczyk-Przybyłowska Aleksandra, Bolanowski Marek: Bone densitometry by radiofrequency echographic multi-spectrometry (REMS) in acromegaly patients, Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2020, vol. 71, nr 6, s. 524-531, DOI:10.5603/EP.a2020.0056

70

1,582

77

Rutkowska Aleksandra, Olsson Aleksandra, Wilczewska Kamila, Łaczmański Łukasz, Kuliczkowska-Płaksej Justyna, Jędrzejuk Diana, Wasik Andrzej, Milewicz Andrzej, Pasquali Renato, Urbanovych Alina: Bisphenol A impacts hormonal profile in patients with polycystic ovary syndrome but not in healthy women, Gynecological and Reproductive Endocrinology and Metabolism, 2020, vol. 1, nr 1, s. 43-47, [Publikacja w czasopiśmie spoza listy MNiSW.], łączna liczba autorów: 11

5

78

Samson Susan L., Nachtigall Lisa B., Fleseriu Maria, Gordon Murray B., Bolanowski Marek, Labadzhyan Artak, Ur Ehud, Molitch Mark, Ludlam William H., Patou Gary: Maintenance of acromegaly control in patients switching from injectable somatostatin receptor ligands to oral octreotide, Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2020, vol. 105, nr 10, e3785-e3797, DOI:10.1210/clinem/dgaa526, łączna liczba autorów: 17

140

5,958

79

Stachowska Barbara, Kuliczkowska-Płaksej Justyna, Kałużny Marcin, Grzegrzółka Jędrzej, Jończyk Maja, Bolanowski Marek: Etiology, baseline clinical profile and comorbidities of patients with Cushing's syndrome at a single endocrinological center, Endocrine, 2020, vol. 70, nr 3, s. 616-628, DOI:10.1007/s12020-020-02468-1

100

3,633

80

Syrycka Joanna, Kubicka Eliza, Polowczyk Beata, Bolanowska-Tyszko Anna, Podgajny Zbigniew, Bolanowski Marek: Low back pain and osteosclerotic bone lesions suggestive of metastases: a mask of osteopoikilosis, Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej, 2020, vol. 130, nr 3, s. 249-251, DOI:10.20452/pamw.15158

140

3,277

81

Wojtczak Beata, Syrycka Joanna, Kaliszewski Krzysztof, Rudnicki Jerzy, Bolanowski Marek, Barczyński Marcin: Surgical implications of recent modalities for parathyroid imaging, Gland Surgery, 2020, vol. 9, nr suppl.2, S86-S94, DOI:10.21037/gs.2019.11.10

40

2,953

82

Wojtczak Beata, Kaliszewski Krzysztof, Michał Binko, Sępek Monika, Mulek Rafał, Rudnicki Jerzy, Bolanowski Marek, Barczyński Marcin: Thyroid oncology in pregnancy, Annals of Thyroid, 2020, vol. 5, art.14 [8 s.], [Publikacja w czasopiśmie spoza listy MNiSW], DOI:10.21037/aot-2020-rcmtt-02

5

83

Zdrojowy-Wełna Aleksandra, Bednarek-Tupikowska Grażyna, Zatońska Katarzyna, Kolačkov Katarzyna, Jokiel-Rokita Alicja, Bolanowski Marek: The association between FTO gene polymorphism rs9939609 and obesity is sex-specific in the population of PURE study in Poland, Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2020, vol. 29, nr 1, s. 25-32, DOI:10.17219/acem/111811

70

1,727

84

Zdrojowy-Wełna Aleksandra, Ramsey David, Kolačkov Katarzyna, Słoka Natalia, Zatońska Katarzyna, Szuba Andrzej, Bolanowski Marek: The FTO gene is not associated with weight gain during six years of observation in the population of the PURE study in Poland, Endokrynologia Polska (Polish Journal of Endocrinology), 2020, vol. 71, nr 5, s. 376-381, DOI:10.5603/EP.a2020.0039

70

1,582

85

Ruchała Marek, Kałużna Małgorzata, Szczepanek-Parulska Ewelina, Zdrojowy-Wełna Aleksandra, Bolanowski Marek, Kuliczkowska-Płaksej Justyna, Ziemnicka Katarzyna: Zmiany hormonalne w rozwoju otyłości i spowodowane otyłością, W: Obesitologia kliniczna, (red.) Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, [b.m.] 2021, alfa-medica press, s. 169-205, ISBN 978-83-7522-180-0

20

 

Badania Kliniczne

Zagadnienia badań klinicznych prowadzonych w klinice:

 • akromegalia,
 • zespół Cushinga,
 • niedobór hormonu wzrostu,
 • nowotwory neuroendokrynne,
 • osteoporoza,
 • choroby tarczycy

Obecnie są prowadzone:

 • „foresight: wieloośrodkowe, randomizowane badanie kliniczne z równoległymi ramionami, kontrolowane placebo (podwójnie zaślepione) kontrolowane substancją czynną (otwarte) w celu porównania skuteczności i bezpieczeństwa lonapegsomatropiny podawanej raz w tygodniu z placebo i  z codziennie podawanym produktem zawierającym somatotropinę u dorosłych z niedoborem hormonu wzrostu” - TCH-306
   
 • „Randomizowane, kontrolowane, wieloośrodkowe badanie mające na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności paltusotyny stosowanej u pacjentów z akromegalią leczoną niefarmakologicznie” - CRN 00808-08
   
 • „Randomizowane prowadzone metodą otwartej próby badanie fazy II oceniające bezpieczeństwo, tolerancję i skuteczność IONIS GHR-LRX, antysensownego inhibitora receptora hormonu wzrostu, podawanego co miesiąc w monoterapii u pacjentów z akromegalią” - ISIS 766720 CS5
   
 • „Wieloośrodkowe, prospektywne badanie obserwacyjne zmian parametrów czynności tarczycy i jakości życia u pacjentów leczonych płynną postacią LT4”
Choroby wewnętrzne

 

Choroby wewnętrzne - endokrynologia
dla studentów VI roku Wydziału Lekarskiego

Adiunkt dydaktyczny – Wydział Lekarski – dr n. med. Justyna Kuliczkowska-Płaksej, justyna.kuliczkowska-plaksej@umw.edu.pl; tel.  +48 717842554

Sylabus 

Plan zajęć

Terminy egzaminów

 

Internal medicine

 

ED - Internal Medicine - Endocrinology

Teaching assistant professor – English Division – dr n. med. Katarzyna Zawadzka, katarzyna.zawadzka@umw.edu.pl; tel. +48 71 784 24 32

Syllabus 

Schedule

Exam dates

 

Diagnostyka Izotopowa

 

Diagnostyka izotopowa (analityka medyczna)

Adiunkt dydaktyczny – Wydział Lekarski – dr n. med. Justyna Kuliczkowska-Płaksej, justyna.kuliczkowska-plaksej@umw.edu.pl; tel.  +48 717842554

Sylabus 

Plan zajęć

Terminy egzaminów

 

Medycyna nuklearna

 

Medycyna nuklearna

Adiunkt dydaktyczny – Wydział Lekarski – dr n. med. Justyna Kuliczkowska-Płaksej, justyna.kuliczkowska-plaksej@umw.edu.pl; tel.  +48 717842554

Sylabus 

Plan zajęć

 

Terminy egzaminów

 

Studenckie Koło Naukowe

 

Przy Katedrze i Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami działa Studenckie Koło Endokrynologiczne.

Dotychczas zorganizowano kilka  konferencji naukowych pod patronatem Studenckiego Towarzystwa Naukowego UMW oraz rektora Uniwersytetu Medycznego w Wrocławiu, w tym: 

 1. „Niepłodność – wyzwanie XXI wieku” 
 1. "Guzy neuroendokrynne -problemy interdyscyplinarne"
 1. "Dzień Wiedzy o akromegalii i chorobach przysadki" 
 1. "Endokrynopatie w ciąży" 
 1. Endokrynopatie a ryzyko sercowo-naczyniowe”
 1. „Endokrynologiczno-ginekologiczne przyczyny niepłodności”
   
 2. „Hormony a otyłość – jak silny to związek?"

 

Ponadto, członkowie SKN brali czynny udział w Międzyanrodowej Konferencji Naukowej Studentów i Młodych Naukowców, gdzie zdobywali nagrody i wyróżnienia latach 2013/2014, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019).

Prace powstające na podstawie badań przeprowadzonych w ramach działalności koła są wygłaszane na ogólnopolskich zjazdach towarzystw naukowych. 

SKN bierze aktywny udział w działaniach ukierunkowanych na lokalną społecznośc, realizując tzw. "Trzecią misję uczelni". Studenci aktywnie włączają się np. w organizację Ogólnopolskiej Akcji „Dzień Akromegalii”. 

 

Konsultacje

 

prof. dr hab. n. med. Marek Bolanowski – konsultacje środy, 8.30-10.00,
sekretariat Kierownika Kliniki
tel.: 71 784 25 46
e-mail: marek.bolanowski@umw.edu.pl

prof. dr hab. n. med. Jacek Daroszewski – konsultacje wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój nr 216A
tel.: 71 784 25 61
e-mail: jacek.daroszewski@umw.edu.pl

dr hab. n. med. Diana Jędrzejuk – konsultacje czwartki 11.00-13.00,
pokój nr W5-7 

tel.: 71 784 25 64 / 25 65
e-mail: diana.jedrzejuk@umw.edu.pl

dr n. med. Anna Brona – konsultacje wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój nr 217

tel.: 71 784 25 59 
e-mail: anna.brona@umw.edu.pl

dr n. med. Aleksandra Jawiarczyk-Przybyłowska – konsultacje – wtorki i czwartki 9.00-10.00, pokój 1.105
tel.: 71 784 25 54
e-mail: aleksandra.jawiarczyk-przybylowska@umw.edu.pl

dr n. med. Marcin Kałużny – konsultacje wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój 206

tel.: 71 784 24 32
e-mail: marcin.kaluzny@umw.edu.pl

dr n. med. Justyna Kuliczkowska-Płaksej - konsultacje – wtorki i czwartki 9.00-11.00,
pokój 1.105

tel.: 71 784 25 54
e-mail: justyna.kuliczkowska-plaksej@umw.edu.pl


dr hab. n. med. Jadwiga Szymczak, konsultacje - wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój nr 127

tel.: 71 784 25 49
e-mail: jadwiga.szymczak@umw.edu.pl


dr n. med. Jowita Halupczok-Żyła, konsultacje - wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój nr 217

tel.: 71 784 25 59 
e-mail: jowita.halupczok-zyla@umw.edu.pl

dr n. med. Barbara Stachowska – urlop wychowawczy 
tel.: 71 784 25 59 
e-mail: barbara.stachowska@umw.edu.pl

dr n. med. Katarzyna Zawadzka – konsultacje - wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój nr. 206

tel.: 71 784 24 32
e-mail: katarzyna.zawadzka@umw.edu.pl

dr n. med. Aleksandra Zdrojowy-Wełna – konsultacje, wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój nr 217

tel.: 71 784 25 59
e-mail: aleksandra.zdrojowy-welna@umw.edu.pl

dr n. med. Małgorzata Rolla, konsultacje - wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój nr 223

tel.: 71 784 27 41
e-mail: malgorzata.rolla@student.umw.edu.pl

lek. med. Łukasz Gojny - konsultacje – wtorki i czwartki 9.00-11.00,
pokój 1.105

tel.: tel. 71 784 25 54
e-mail: lukasz.gojny@umw.edu.pl
 
dr n.med. inż. Katarzyna Kolačkov – konsultacje - wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój nr 219

tel.: 71 784 25 58, 71 784 25 62
e-mail: katarzyna.kolackov@umw.edu.pl

dr n. med. Agnieszka Zembska - konsultacje - wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój nr 219

tel.: 71 784 25 58, 71 784 25 62
e-mail: agnieszka.zembska@umw.edu.pl


dr n. med. Natalia Słoka - konsultacje - wtorki, czwartki 8.30-10.00,
pokój nr 219

tel.: 71 784 25 58, 71 784 25 62
e-mail: natalia.sloka@umw.edu.pl