Akromegalia - czyli co?
12 maja przypada Dzień Wiedzy o Akromegalii. Studenci Uniwersytetu Medycznego już 6 maja organizują event, by przybliżyć wrocławianom temat chorób przysadki. Będzie profilaktyka, wykład eksperta i telefon z poradami specjalistów.
Na początek Studenckie Koło Naukowe Endokrynologii zorganizuje akcję na Placu Grunwaldzkim i terenie kliniki SPSK 1 przy ul. Skłodowskiej Curie. Od 11.00 do 14.00 spacerować będą z rzucającymi się w oczy planszami przedstawiającymi cechy charakterystyczne dla akromegalii. Są to powiększone ręce, język, stopy czy zmienione rysy twarzy. Będą też rozdawać ulotki informacyjne i uświadamiać wrocławianom pierwsze objawy, na które powinni zwrócić uwagę. Diagnostyka tej choroby jest wciąż dużym problemem. Często chory słyszy diagnozę nawet 10 lat po pojawieniu się objawów.W tym samym czasie przy specjalnym numerze telefonu dyżurować będą lekarze-specjaliści gotowi odpowiedzieć na każde z pytań. Dr n. med. Aleksandra Jawiarczyk-Przybyłowska oraz lek. med. Katarzyna Zawadzka są opiekunami koła naukowego.
Akromegalia jest chorobą, której najczęstszą przyczyną jest gruczolak przysadki wydzielający nadmierne ilości hormonu wzrostu. Powoduje to charakterystyczne zmiany w wyglądzie (pogrubienie rysów twarzy, powiększenie rąk, stóp, przerost języka). Zmianom towarzyszą: nadmierne pocenie, osłabienie, zmiany stawowe, a także zaburzenia pracy serca, metabolizmu czy, zwiększona skłonność do nowotworów. Choroba powoduje zwiększoną śmiertelność i znaczne obniżenie jakości życia,
Od 15.30 w sali im. E. Biernackiego, Wybrzeże L. Pasteura 4 zaplanowano studencką konferencję naukową "Dzień Wiedzy o Akromegalii i Chorobach Przysadki". Wykład inauguracyjny wygłosi specjalista od akromegalii prof. dr. hab Marek Bolanowski. Podczas konferencji wśród słuchaczy zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody w postaci książek o tematyce medycznej. Wstęp na konferencję jest wolny.