Szkolenie diagnostów - Aktualności
Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego - aktualności dla diagnostyków laboratoryjnych
Pełnomocnik ds. organizacji
specjalizacji diagnostów laboratoryjnych oraz specjalizacji mających zastosowanie w ochronie zdrowia prof. dr hab. n. farm. Iwona Bil-Lula
Starszy specjalista ds. obsługi kursów podyplomowych - sprawy dotyczące Diagnostów Laboratoryjnych
mgr Joanna Dolecka
tel.: 71 78 40 687
e-mail: joanna.dolecka@umw.edu.pl
Specjalista ds. Obsługi Administracyjnej Kursów Specjalizacyjnych - sprawy dotyczące Diagnostów Laboratoryjnych
mgr inż. Dorota Flak
tel.: 71 78 40 684
e-mail: dorota.flak@umw.edu.pl
ADRES MAILOWY DO KONTAKTU
e-mail: diagnstud@umw.edu.pl
Konto:
Odbiorca: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, ul. Pasteura 1, 50-367 Wrocław
SANTANDER BANK POLSKA S.A 4 O/Wrocław
nr: 98 1500 1793 1217 9005 0902 0000
tytułem: np. kwalifikacje, kurs: data
UMW JAKO PIERWSZA W POLSCE UCZELNIA POSIADAJĄCA AKREDYTACJĘ DO PROWADZENIA SPECJALIZACJI W DZIEDZINIE LABORATORYJNEJ PARAZYTOLOGII MEDYCZNEJ
Z ogromną przyjemnością i dumą informujemy, iż decyzją Komisji Akredytacyjnej CMKP z dnia 10 października 2024 r. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu jako pierwsza i jedyna Uczelnia w Polsce uzyskał zgodę na prowadzenie specjalizacji dla diagnostów laboratoryjnych w dziedzinie laboratoryjnej parazytologii medycznej.
Kształcenie specjalizacyjne będzie realizowane przy współpracy z wieloma jednostkami uniwersyteckimi - Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku oraz innymi jednostkami działającymi w sektorze opieki zdrowotnej w całej Polsce.
Prace nad rozpoczęciem szkolenia specjalizacyjnego zostały zainicjowane w 2021 r. kiedy to przedstawiciele środowiska oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Parazytologii we współpracy z UMW przygotowali pierwsze zmiany programowe, mające na celu realizację specjalizacji zgodnie z aktualną wiedzą medyczną oraz przepisami prawa z zakresie medycyny laboratoryjnej. Na przestrzeni kilku lat wspólnej pracy ogromne poparcie naszej inicjatywy otrzymaliśmy ze strony Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, która powołała Komisję do spraw parazytologii medycznej, a jej członkowie aktywnie włączyli się w działania nad opracowaniem nowego programu specjalizacji.
Wielkie wsparcie popłynęło do nas również ze strony konsultantów krajowych tj. Pani Prof. dr hab. Barbary Dołęgowskiej oraz Pana prof. dr hab. n. med. Macieja Szmitkowskiego.
Niespotykane i unikatowe, jak dotąd, stało się połączenie osiągnięć wszystkich ważnych dla dziedziny ośrodków, co dało możliwość stworzenia nowej interdyscyplinarnej jakości kształcenia specjalizacyjnego. Jesteśmy głęboko przekonani, iż ze względu na fakt, iż pasożyty i parazytozy stają się naszą codzienną rzeczywistością, wykształcenie wybitnych specjalistów- parazytologów przyniesie pozytywne reperkusje w ochronie zdrowia.
KOMUNIKAT w sprawie egzaminu PESDL
informujemy, iż testowy egzamin specjalizacyjny dla specjalizacji w dziedzinie laboratoryjnej diagnostyki medycznej odbędzie się w dniu 29 listopada 2022 r. w Łodzi. Zgodnie z informacją udostępnioną na stronie internetowej Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi wszystkie osoby przystępujące do egzaminu specjalizacyjnego zostaną powiadomione w SMK o dokładnym miejscu i terminie, w którym egzamin się odbędzie.
UWAGA: decyzją Konsultanta Krajowego zmianie uległ zakres literatury na egzamin.
Aktualny wykaz literatury dostępny jest w plikach do pobrania.
KOMUNIKAT
Mamy ogromną przyjemność poinformować Państwa, iż na mocy Uchwały nr 19/V/2019 Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w sprawie dofinansowania jednostek szkolących prowadzących kształcenie diagnostów laboratoryjnych, Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego pozyskało kolejne dofinansowanie w kwocie 10.000 zł, które zostanie przeznaczone na obniżenie opłaty ponoszonej przez uczestników kursów specjalizacyjnych pt.:
1. Techniki biologii molekularnej w diagnostyce laboratoryjnej – specjalizacja w dziedzinie laboratoryjnej diagnostyki medycznej;
2. Etiologia, obraz kliniczny i diagnostyka zakażeń grzybiczych – specjalizacja w dziedzinie mikrobiologii medycznej;
3. Zasady organizacji i funkcjonowania laboratorium diagnostycznego - akty prawne w ochronie zdrowia związane z zakażeniami i zarażeniami, systemy jakości – specjalizacja w dziedzinie mikrobiologii medycznej;
4. Zaburzenia rozwoju i funkcji układu rozrodczego – specjalizacja w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej.
Zapraszamy do udziału w kursach.
KOMUNIKAT
Z przyjemnością informujemy o naborze wiosna 2022 na specjalizacje w dziedzinach:
Mikrobiologia medyczna - Ilość wolnych miejsc: 14;
Laboratoryjna transfuzjologia medyczna - Ilość wolnych miejsc: 20.
Zasady rozpoczęcia oraz odbywania specjalizacji dla diagnostów laboratoryjnych określają: Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (t. j.: Dz. U. 2022 r., poz. 134) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000134
oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2016 r. w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych (t. j.: Dz. U. 2016 r., poz. 1950) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160001950
Szkolenie specjalizacyjne może rozpocząć diagnosta laboratoryjny, który spełnia łącznie następujące warunki:
- złożył wniosek o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego w wybranej dziedzinie, zwany dalej "wnioskiem";
- posiada prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego;
- został zakwalifikowany do odbycia szkolenia specjalizacyjnego w postępowaniu kwalifikacyjnym.
UWAGA!!! Przed złożeniem wniosku o rozpoczęcie specjalizacji należy uprzednio założyć konto w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). Instrukcja zakładania konta oraz nadania uprawnień znajduje się na stronie:
https://cez.gov.pl/projekty/nasze-systemy/project/system-monitorowania-k..
Wniosek składa się w terminie:
- od dnia 30 kwietnia do dnia 31 maja (na postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane w terminie od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca).
W celu zakwalifikowania wnioskodawcy do odbycia szkolenia specjalizacyjnego przeprowadza się postępowanie kwalifikacyjne, które obejmuje ocenę formalną wniosku o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego oraz postępowanie konkursowe.
Do odbywania szkolenia specjalizacyjnego kwalifikuje się diagnostów laboratoryjnych, w liczbie odpowiadającej liczbie wolnych miejsc przyznanych na dane postępowanie kwalifikacyjne w danej dziedzinie w danym województwie, w kolejności od najwyższego wyniku uzyskanego w postępowaniu konkursowym.
O wyniku postępowania kwalifikacyjnego wojewoda zawiadamia wnioskodawcę za pomocą SMK.
Wojewoda, uwzględniając wynik przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego, kieruje wnioskodawcę do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w jednostce szkolącej, posiadającej wolne miejsca szkoleniowe, za pomocą SMK. Osobie zakwalifikowanej do rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego właściwy wojewoda tworzy w SMK elektroniczną kartę przebiegu szkolenia specjalizacyjnego prowadzoną w SMK, zwaną dalej "EKS", z określoną planowaną datą rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego.
Diagnosta laboratoryjny zakwalifikowany do rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego, rozpoczyna je w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia określonego w EKS jako planowany dzień rozpoczęcia szkolenia. Kierownik specjalizacji potwierdza faktyczny dzień rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego w EKS.
Wszelkie niezbędne informacje na temat postępowania kwalifikacyjnego oraz organizacji specjalizacji w danej dziedzinie dostępne są na stronie:
- Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego:
https://www.duw.pl/pl/urzad/wydzialy/wydzial-zdrowia-i-polit/oddzial-wyz...
https://www.duw.pl/pl/urzad/zdrowie-publiczne/diagnostyka-laboratory/153..
Pismo znak: ZP-WKM.9711.4.2022/MP - Ogłoszenie postepowania na specjalizację.
CMKP: https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/podyplomowe/diagnosci-laboratoryjni