Back to homepage
News | 27.05.2016

Wybitni psychiatrzy na wystawie poświęconej Alzheimerowi

Połączył ich Alzheimer. Trzech znamienitych psychiatrów - z Polski, Niemiec i Anglii spotkało się na otwarciu wystawy poświęconej wrocławskim wątkom w biografii Aloisa Alzheimera. Ekspozycję zobaczyć można w Katedrze Psychiatrii UMW.

Alois Alzheimer przyjechał do Wrocławia w 1912 roku. Został dyrektorem miejscowej Kliniki Psychiatrycznej i Chorób Nerwowych, która mieściła się przy obecnej ulicy Bujwida. Spędził tu ostatnie 3 lata życia. I choć był to okres obfitujący w liczne dokonania naukowe, biografowie wiedzą o nim niewiele.



- To strata dla nas, bo na całym świecie Alzheimer jest rozpoznawalną marką - mówi prof. Andrzej Kiejna - autor wystawy przygotowanej wspólnie z Kamilą Kotowicz. Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego uchodzi w świecie za jednego z najlepiej znających ten okres w życiu Aloisa Alzheimera. Niemcy to docenili - stąd obecność na otwarciu ekspozycji prof. Hansa Jörgena Möllera z Monachium. To właśnie w tym mieście mieszkał wybitny naukowiec przed przyjazdem do ówczesnego Breslau. Tam współpracował z Edwardem Krepealinem, tam też otrzymał tytuł profesorski i doczekał się publikacji z rozpoznaniem choroby, która uwieczniła jego nazwisko. Monachium to ośrodek mocno wiedzę o prof. Aloisie Alzheimerze propagujący. Prof. Möller wykorzystał otwarcie wystawy jako pretekst do wręczenia prof. Kiejnie przyznanego mu pod koniec ubiegłego roku Medalu Krepealina – Alzheimera.



Przedstawiając sylwetkę laureata prof. Hans Jörgen Möller podkreślał trudną drogę do pozycji naukowej, jaką - ze względu na uwarunkowania historyczne - miał prof. Andrzej Kiejna. Zaznaczał rozkwit dorobku prof. Kiejny po zmianach ustrojowych w Polsce. - Ja miałem bardzo łatwo - mówił. I dodał, że niezwykłą rzeczą jest fakt - połączenia tych dwóch życiorysów naukowych przez osobę Alzheimera, którego postać łączy oba ośrodki naukowe w Monachium i Wrocławiu.

- Cieszy mnie ta bliska współpraca między polskimi i niemieckimi naukowcami - podkreślała obecna na otwarciu wystawy wicekonsul Niemiec we Wrocławiu.

Trzecim znamienitym profesorem, który uczestniczył w otwarciu był Robin Murray z Instytutu Psychiatrii Szpitala Maudsley Królewskiej Szkoły Wyższej w Londynie. Naukowiec, który w opublikowanym przez Thomson Reuters rankingu uwzględniającym liczbę cytowań znalazł się w pierwszej dziesiątce osób zajmujących się psychiatrią oraz zajął trzecią pozycję w gronie badaczy schizofrenii na świecie rozpoczął w Katedrze Psychiatrii cykl wykładów w ramach Visiting Professors. 


Fot. Paweł Golusik
Choroba później nazwaną schizofrenią była obiektem naukowego zainteresowania prof. Alzheimera we Wrocławiu. Tu powstały badania, w których jako pierwszy opisał schizofrenię jako proces organiczny. Niestety naukowe plany i możliwości Alzheimera pokrzyżowały wojna i poważna choroba. Zmarł nagle 19 grudnia 1915 roku. Miał zaledwie 51 lat.



 Galeria zdjęć
Authored by: Administrator Administrator Creation date: 27.05.2016 Update authored by: Anna Szejda Update date: 02.01.2023