Życzliwie o wstydliwym problemie
Nie tylko emocje - moczenie nocne u dzieci może mieć bardzo różne przyczyny - uświadamiają eksperci. Prof. Danuta Zwolińska - kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej UMW na problem uczulała wspólnie z wiceministrem zdrowia.
Marek Tombarkiewicz - wiceminister zdrowia zorganizował specjalną konferencję poświęconą enurezie, czyli problemowi nocnego moczenia się. Jako ekspert udział w niej wzięła prof. Danuta Zwolińska - kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu..jpg)
Moczy się około 300 tysięcy dzieci w Polsce - to jest duży problem - nie jest nagłaśniany, bo bywa odbierany jako wstydliwy - trzeba to zmienić - apelowali eksperci.

Prof. Danuta Zwolińska podkreślała, że do dziś wśród wielu rodziców i wciąż części lekarzy pokutuje przeświadczenie, że problem nocnego moczenia ma podłoże emocjonalne. Przypomniała, że według polskich norm, moczenie nocne diagnozuje się po 5 roku życia dziecka. Przyczyn często szuka się w problemach w domu czy szkole, tymczasem enureza wynikać może z wielu czynników - od nadmiernej produkcji moczu w nocy, co jest wynikiem niedoboru bazopresyny poczynając. Powody mogą być też poważne, jak wady w zakresie budowy pęcherza moczowego, problemy z układem nerwowym czy choroby powodujące produkcję moczu w nadmiernej ilości bez zagęszczenia - przewlekła choroba nerek, niewyrównana cukrzyca, moczówka - wiele z tych chorób rozwija się skrycie, tym ważniejsza jest czujność rodziców i wczesne odwiedzenia lekarza. A to tylko nieliczne przykłady możliwych schorzeń - podkreśla prof. Zwolińska.
Nie powinniśmy też zapominać roli psychiki - jest ogromne ważna - nie można dziecka stresować, upominać, trzeba jak najszybciej wybrać się z problemem do lekarza, by poznać jego przyczyny i zapobiec im - późne rozpoznanie często uniemożliwia lekarzom skuteczną pomoc.
Prof. Danuta Zwolińska - konsultant krajowy w dziedzinie nefreologii dziecięcej została doceniona za swoją wieloletnią pracę dla najmłodszych pacjentów.
