Konkurs na wózek biegowy
Ambasadorzy Biegu Uniwersytetu Medycznego, Łukasz Malaczewski i Janek Kmieć, spotkali się ze studentami Politechniki Wrocławskiej, którzy wezmą udział w konkursie na projekt wózka biegowego. Prototyp chcemy pokazać na BUMWRO.
W Uruchamianiu dzieciaków nie ma granic. Dzięki współpracy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej powstanie projekt wózka biegowego.
– Pomysł narodził się dzięki spotkaniu z Łukaszem Malaczewskim – wyjaśnia inicjator akcji dr hab. Tomasz Zatoński, dyrektor Biegu Uniwersytetu Medycznego. – Jako fizjoterapeuta Łukasz pracuje z niepełnosprawnymi dziećmi, wspólnie z Jaśkiem Kmieciem udowadniają, że bariery mamy tylko w głowie. Z sukcesami startują nie tylko w biegach, ale też triathlonie. Pomyśleliśmy, że fantastyczną sprawą byłoby stworzyć specjalny wózek biegowy dla niepełnosprawnych dzieci. Sami nie byliśmy w stanie tego zrobić, nawiązałem więc współpracę z naukowcami Politechniki Wrocławskiej i bez problemu znalazłem chętnych do pomocy – mówi dr hab. Tomasz Zatoński.

Wózek biegowy dla dzieci z niepełnosprawnościami powinien spełniać kilka wymagań. Być bezpieczny i komfortowy, chronić kręgosłup oraz zapewniać stabilność podczas pokonywania zakrętów lub w nierównym terenie. Dodatkowo konstrukcja powinna być odporna i lekka, chronić przed wiatrem i opadami atmosferycznymi, łatwo się składać oraz być wyposażona w mechatroniczny system diagnostyczny mierzący m.in. przeciążenia i drgania, jakimi jest poddany podczas biegu niepełnosprawny sportowiec. Z tymi wytycznymi zmierzą się chętni studenci interdyscyplinarnego kierunku mechatronika. Jest on prowadzony na trzech wydziałach PWr: Elektrycznym, Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki oraz Mechanicznym. I to właśnie naukowcy z tego ostatniego podjęli się koordynacji zadania.

– Podczas spotkania zaprezentowaliśmy studentom projekt i zachęciliśmy do wzięcia w nim udziału – opowiada dr hab. Jacek Bałchanowski z Wydziału Mechanicznego, który prowadzi zajęcia z projektowania układów mechatronicznych. – Ci, którzy podejmą się tego zadania, będą nad nim pracować w 3-, 4-osobowych grupach. Propozycje swoich konstrukcji będą prezentować na koniec semestru; najlepsze pomysły zostaną przedstawione jury konkursowemu.

Na wykładzie nie zabrakło praktycznych wskazówek; Łukasz Malaczewski zapezentował oczekiwania osoby biegającej z wózkiem, podkreślał najważniejsze z jego punktu widzenia wytyczne i zaznaczył, że bardzo ważne jest, by prototyp nie był drogi, gdyż to cena jest najczęściej barierą nie do pokonania dla rodziców i opiekunów niepełnopsprawnych dzieci.

Fot. Tomasz Walów
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród najlepszym zespołom nastąpi 29 września podczas 4. Biegu Uniwersytetu Medycznego. Zapisywać się można od 1 marca. Rejestracja możliwa jest pod adresem.
