Niesamowite laboratoria i niesamowici ludzie
Kilkuset gości zapamięta zajęcia w na co dzień niedostępnych laboratoriach oraz spotkania z pełnymi pasji pracownikami i studentami naszej uczelni. 20 października po raz kolejny otworzyliśmy się w czasie Nocy Laboratoriów.
Na naszej uczelni to było rekordowe wydarzenie - nigdy wcześniej tak dużo nie oferowaliśmy naszym gościom. Mimo to w kilka minut po uruchomieniu zapisów wszystkie z 550 miejsc były już zajęte.

Uczestnicy mogli skorzystać z zajęć znanych już z poprzednich edycji. Odwiedziły nas ponownie osoby, które skuszone zeszłoroczną obietnicą, że na pewno będzie można podejrzeć inne preparaty. W Collegium Anatomicum, w laboratoriach Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii, gdzie rozpoczęła się przygoda naszej uczelni z Nocą Laboratoriów, i w tym roku oferowano najwięcej zajęć.

Wrocławianie (i nie tylko! wśród gości była m.in. rodzina z Krakowa) mogli odwiedzić kultowy budynek naszej uczelni, którego widok po zmroku robił wrażenie. Po wizycie w Katedrze i Zakładzie Histologii i Embriologii część z gości mogła wziąć ze sobą tęczę w probówce. Te zajęcia dla dzieci poprowadzili doktoranci: Natalia Glatzel-Plucińska i Mateusz Olbromski. W tym roku więcej warsztatów zaoferowaliśmy osobom starszym, które również ochoczo odwiedzają nasze jednostki.
Kolejne zajęcia histologiczne: "Magiczny świat komórek" prowadzone przez dr Sylwię Borską, dr Katarzynę Nowińską i mgr Katarzynę Mieszałę; "Nie wszystko złoto, co się świeci" prowadzone przez dr Alicję Kmiecik i dr Katarzynę Ratajczak-Wielgomas; "Podróż do wnętrza komórki" prowadzone przez dr Katarzynę Haczkiewicz, Michała Kulusa oraz Aleksndrę Partyńską; "Oko w oko z mikroskopem" prowdzone przez dr Agnieszkę Gomułkiewicz, dr Karolinę Jabłońską, dr Aleksandrę Piotrowską i Ewę Kątnik; "Świat zatopiony w parafinie" prowadzone przez Agnieszkę Barańską, Elżbietę Połejko i Bożenę Przygodzką odwiedzić mogły dzieci, a na późniejszą godzinę osoby starsze. Z tej okazji skorzystali między innymi nasi studenci, którzy mimo że znają nasze wnętrza, chcieli poczuć atmosferę Nocy Laboratoriów.

Tej nocy budynek Collegium Anatomicum odwiedziła również grupa fotografów Wroclovers. Instagramersi oprowadzani przez studentów: Igncego Tarskiego i Karola Cisińskiego poznali historię wnętrz i uczelni oraz mogli obejrzeć zabytkową salę wykładową. Był to ostatni moment, by zobaczyć ją w tej formie, już w nadchodzącym tygodniu rozpoczyna się w niej remont.

Tuż obok mogliśmy odwiedzić zaczarowane laboratoria biochemii. I w laboratoriach Katedry i Zakładu Biochemii Lekarskiej naprawdę doświadczaliśmy czarów.


Niewątpliwie wyjątkowa była okazja, by odwiedzić sale sekcyjne i hodowle w Zakładzie Patomorfologii. Po mrocznej części kampusu oprowadzali dr Marta Woźniak, dr Siddarth Agrawal, Mariusz Krawiec, Izabela El-Hassanieh oraz Sebastian Makuch (SKN Patomorfologii).

W sobotę, 20 października, mogliśmy też skorzystać ze znanych już zajęć w Zakładzie Technik Molekularnych "Jak ustala się ojcostwo", na które zaprosiły dr Anna Karpiewska oraz mgr Elżbieta Kowalczyk. Najdłużej tego dnia można było zwiedzać Centrum Symulacji Medycznej, po którym oprowadzali Angelika Maciejewska, Aleksander Fuglewicz oraz Marta Błaszyk.

Fot. Janusz Wierzbowski

Po raz drugi spotkaliśmy się na Borowskiej, gdzie na Noc Laboratoriów zaproszali studenci Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji oraz Studenckiego Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych. Na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej poza zwiedzaniem laboratoriów można było wysłuchać wykładu dr hab. Bożeny Karolewicz dotyczącego nowoczesnych form leków. Uczestnicy Nocy Laboratoriów nie tylko mogli posłuchać o lekach, ale także samemu doświadczyć tworzenia leku recepturowego, a w Katedrze i Zakładzie Technologii Postaci Leku wykonywali kolorową maść oraz proszki na zajęciach dr Bożeny Grimling.

Po raz pierwszy nie tylko zaprosiliśmy do podglądania pracy farmaceutów, ale także diagnostów laboratoryjnych. Sprawdziliśmy swoją wiedzę o szybkich testach diagnostycznych. O ich przydatności, powszechności stosowania, wiarygodności i dostępności wysłuchaliśmy w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej (prowadzące: Izabela Kokot, dr Sylwia Płaczkowska, Katarzyna Sołkiewicz i dr hab. Ewa M. Kratz). Natomiast dzięki prowadzącym: dr Anecie Wrzyszcz, Alinie Rak-Pasikowskiej, Korneli Wiśniewskiej, Agnieszce Olejnik, Marcie Banaszkiewicz w laboratoriach Katedty Analityki Medycznej poznaliśmy ciekawostki dotyczące moczu i krwi.
Dostaliśmy również kolorowego zawrotu głowy na zajęciach w laboratorium Katedry i Zakładu Chemii Nieorganicznej. Prowadzące dr Joanna Gałęzowska, dr Anna Janicka-Kłos oraz dr Stanisława Plińska pozwoliły poeksperymentować z kolorami, hodując w probówkach sztuczną krew czy kolorowe mozaiki.
W czasie zajęć w Katedrze i Zakładzie Chemii Fizycznej prof. Witold Musiał, dr Agnieszka Gola, dr Iwona Golonka oraz dr Dorota Wójcik-Pastuszka zaprosili do wspólnego przygotowania doświadczeń, łapiąc w pułapkę dwutlenek azotu, sprawdzając przezroczystość polimerów termowrażliwych i podglądając ciecze newtonowskie.

Podczas warsztatów prowadzonych przez dr. Adama Kowalczyk oraz prof. Izabelę Fecką w Katedrze Farmakognozji uczestnicy zapoznali się z nietypowym zastosowaniem pospolitych roślin ogrodowych, polnych i łąkowych, takich jak mięta pieprzowa, rumianek pospolity, chaber bławatek czy tymianek pospolity.

W Katedrze Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii przygotowane były dwa różne spotkania, oba prowadzone przez Monikę Oleksy oraz Karolinę Dydak. Podczas zajęć "Bakterie - cisi sprzymierzeńcy czy niewidzialni wrogowie" poznaliśmy biofilm bakteryjny, "dobre" bakterie oraz porozmawialiśmy o antybiotykach. Również drobnoustrojom przyglądaliśmy się w czasie zajęć "Mikroświat wokół nas", oglądając mikrobiologiczną galerię sztuki.

Fot. Tomasz Walów
Galeria zdjęć Noc Laboratoriów na WFzOAM
Galeria zdjęć Noc Laboratoriów na Kampusie