Back to homepage
News | 16.01.2019

Bezpłatna diagnostyka tętniaka aorty brzusznej w USK

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu włączył się w pierwszy w Polsce program badań przesiewowych w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej prowadzony z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia.

Już od 16 stycznia chętni spełniający kryteria będą mogli dokonywać rejestracji na bezpłatne badanie, które pomoże w porę wykryć chorobę stanowiącą ogromne zagrożenie zwłaszcza u pacjentów powyżej 65. roku życia.

Tętniak aorty brzusznej to dolegliwość przebiegająca bezobjawowo do niemal ostatniej chwili, a wykryty w stadium zaawansowanym daje niewielkie szansę na skuteczną operację.
- Właśnie dlatego profilaktyka odgrywa kluczową rolę i w tym sensie inicjatywa Ministerstwa Zdrowia w tym kierunku jest godna najwyższej pochwały - mówi prof. Dariusz Janczak, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, która realizuje wspomniany program w USK.

Konferencja prasowa tętniak aorty 1
Klasyczne operacje tętniaka aorty brzusznej są obarczone największym ryzykiem śmierci, przewyższającym 5 procent przypadków. Decyzja o zabiegu zapada w chwili, gdy wykryty tętniak osiągnie średnicę 5 centymetrów i wówczas ryzyko pęknięcia jest stosunkowo niewielkie jednak rośnie do ponad 50 proc. w chwili, gdy średnica tętniaka wynosi 8 lub więcej centymetrów.
prof. Dariusz Janczak

Obecnie lekarze mogą wykonywać operacje usunięcia tętniaka dwoma metodami – klasyczną i inwazyjną, wiążąca się z koniecznością otwarcia powłok brzusznych, oraz nieinwazyjną z użyciem stentgraftów. W drugim wypadku proteza jest wprowadzania przez naczynie i rozkładana już w aorcie, gdzie przejmuje krążenie krwi doprowadzając do obkurczenia tętniaka.

Konferencja tętniak aorty 2

Jak tłumaczył dr Tomasz Dawiskiba z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK, oferta bezpłatnych badań jest kierowana do osób po 65 roku życia, u których występują co najmniej trzy następujących czynników ryzyka: płeć (u mężczyzn wspomniany tętniak występuje 5 razy częściej niż u kobiet), nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, miażdżyca oraz podwyższony poziom cholesterolu. Badanie odbywa się metodą USG przez specjalistę z dziedziny chirurgii naczyniowej, a w razie odkrycia niepokojących zmian pacjent będzie kierowany na dodatkowe badanie ultrasonograficzne w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy. Chętni do skorzystania z badań mogą się zarejestrować pod numerem ogólnopolskiej infolinii (22 417 13 25) lub w sekretariacie Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK pod numerem 71 733 20 03.

Dr Tomasz Dawiskiba

- Szacujemy, że w wyniku akcji badań profilaktycznych wskażemy od 50 do 100 osób, które kwalifikują się do natychmiastowej operacji – mówił lek. Maciej Malinowski z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej USK. - Obecnie jeśli wskazania medyczne zna to pozwalają, staramy się realizować większość zabiegów wykorzystując stentgrafty. To metoda znacznie bezpieczniejsza i mniej obciążająca dla pacjenta, choć jej koszt pięciokrotnie przewyższa wycenę standardowej operacji – dodał. Mimo to w USK w 2018 roku tą metodą wykonanych zostało około 130 operacji, przy średnio 200-250 zabiegach usunięcia tętniaka aorty brzusznej wykonywanych każdego roku.

lek. Maciej Malinowski

- Liczymy, że ministerialny program pomoże zwiększyć społeczną świadomość związaną z koniecznością leczenia tętniaków aorty brzusznej, ponieważ w tej kwestii profilaktyka jest kluczowa – mówił prof. Janczak. – Pacjentom, u których go wykryto, możemy nieść pomoc w każdej sytuacji, bo szpital jest perfekcyjnie przygotowany zarówno pod katem sprzętu i technologii, jak i kadry – zapewniał.

Badania prowadzone w USK są realizowane w ramach programu Ministerstwa Zdrowia pod nazwą „Ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej w latach 2018-2020”. W tym czasie w 20 wiodących ośrodkach chirurgii naczyniowej w Polsce badania przejść ma około 20 tys. pacjentów.

Authored by: Administrator Administrator Creation date: 16.01.2019 Update authored by: Administrator Administrator Update date: 16.01.2019