Back to homepage
News | 04.02.2019

Lekarze z całej Europy szkolą się na Dermatologii

Młodzi medycy z 18 krajów biorą udział w dwudniowym kursie wiedzy o hidradenitis suppurativa, czyli trądziku odwróconym, prowadzonym przez Katedrę i Klinikę Dermatologii, Wenerologii i Alergologii i naszej uczelni.

Kurs odbywający się w dniach 4-5 lutego ma charakter międzynarodowy i jest organizowany przez Europejską Akademię Dermatologii i Wenerologii. W wykładach i zajęciach praktycznych uczestniczy 30 osób, z czego 25 stanowią rezydenci, a kursanci pochodzą z 18 państw, przede wszystkim europejskich, ale także z USA i Argentyny.

Kurs dermatologia 1

Podczas dwóch dni zajęć młodzi lekarze będą poznawać specyfikę tylko jednej jednostki chorobowej - hidradenitis suppurativa, znanej potocznie pod nazwą trądziku odwróconego. Jak zaznacza prof. Jacek Szepietowski, nie ma on nic wspólnego z procesem trądzikowym, który pojawia się u osób młodych. – Jest to choroba przewlekła, zapalna, nawrotowa i bardzo uciążliwa, zaliczana do jednej z najbardziej upośledzających codzienne funkcjonowanie w całej dermatologii. Zmiany mogą pojawić się w rejonie pach, genitaliów, podbrzusza, biustu, szyi czy karku, a częstość występowania tej dolegliwości sięga jednego procenta. Dużym wyzwaniem jest właściwa diagnoza, przez co średni czas rozpoznania choroby wynosi aż 7 lat.

Kurs dermatologia 2

W gronie wykładowców, poza prof. Jackiem Szepietowskim i docentem Łukaszem Matusiakiem reprezentującymi klinikę, znajdują się prof. Christos Zouboulis z Niemiec, szef Europejskiego Towarzystwa Trądziku Odwróconego, prof. Gregor Jemec z Danii i prof. Errol Prens z Holandii.

Kurs dermatologia 3

Możliwość prowadzenia tego kursu uznaję za nobilitację dla naszej jednostki i jej osiągnięć. Jesteśmy ośrodkiem referencyjnym dla całej Polski w kwestii leczenia tego schorzenia, zajmujemy się tym naukowo od szeregu lat i zapewniamy całe spektrum procesu terapeutycznego, od leczenia lekami po rozległe zabiegi wycinania zmian skórnych – tłumaczy prof. Szepietowski.

Pierwszy dzień kursu poświęcony jest teorii, a w drugim uczestnicy wezmą udział w warsztatach chirurgicznych obejmujących standardowe techniki operacyjne oraz zabiegi laserowe. Całość podsumuje dyskusja nad przypadkami hidradenitis suppurativa przygotowanymi przez uczestników. Kurs organizowany na naszej uczelni poprzedza europejską konferencję poświęconą tej przypadłości, która zaczyna się 6 lutego 2018 roku.

PROGRAM KONFERENCJI DO POBRANIA

Authored by: Administrator Administrator Creation date: 04.02.2019 Update authored by: Administrator Administrator Update date: 05.02.2019