Piękny Wrocław, piękne CSM
Poznaliśmy wyniki 29. edycji konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”, który promuje wartościową, nową architekturę w mieście. Nagrodę specjalną w kategorii poddanych modernizacji obiektów historycznych przyznano CSM.
W tym roku do konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław”, którego organizatorami jest Prezydent Wrocławia i Towarzystwo Miłośników Wrocławia, zgłoszono 46 obiektów, w tym 11 rekomendowanych przez architekta miasta. Podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu architekt miejski Piotr Fokczyński mówił o wysokim poziomie tegorocznej edycji. Duży był wybór ciekawych projektów architektonicznych oraz sporo udanych modernizacji obiektów historycznych. W konkursie architektonicznym „Piękny Wrocław” co roku przyznawana jest nagroda główna, a poszczególne realizacje są oceniane w kategoriach tematycznych: budynki mieszkalne, wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej i przemysłowe oraz modernizacje obiektów historycznych.
W tej ostatniej kategorii nagrodę specjalną przyznano naszemu Centrum Symulacji Medycznej wg projektu Heinle, Wischer und Partner Architekci, które powstało w zabytkowym XIX-wiecznym budynku. Wcześniej była tam szpitalna kotłownia, pralnia, kuchnia i stołówka. Zabytkowy XIX-wieczny budynek kosztem 33 mln złotych zyskał nowy blask. Gruntownie przebudowano jego wnętrze, odtwarzając ich zabytkowy charakter.
Zagospodarowano poddasze, gruntownie odnowiono elewację. Centrum Symulacji Medycznej to architektoniczna perełka w kampusie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W odrestaurowanych przestrzeniach w celach dydaktycznych umieszczono nowoczesne symulatory. Powstało sześć sal wysokiej wierności: blok operacyjny, sala intensywnej terapii dorosłych i dzieci, SOR, sala porodowa i pielęgniarska oraz symulator karetki.
Jak podkreśla zastępca kanclerza ds. zarządzania infrastrukturą mgr Jacek Czajka: - To niejedyne wyróżnienie dla naszego Centrum Symulacji Medycznej. W tym roku otrzymaliśmy jeszcze „Nagrodę Roku SARP 2019”, Stowarzyszenia Architektów Polskich, które nagrodziło CSM swoją nagrodą w kategorii rewitalizacja. Warto dodać, że to nie byle jakie wyróżnienie. To jedna z trzech dorocznych nagród przyznawanych przez polskich architektów. Przypomnę, że wcześniej nagrodzono rewitalizację budynku przy Kurzym Targu, gdzie znajduje się Muzeum Farmacji, oraz budynek Centrum Naukowej Informacji Medycznej. Jak widać, mamy na swoim koncie kilka udanych architektonicznych perełek. Teraz w CSM szukamy miejsca na powieszenie szklanej tablicy, którą uczelnia otrzymała w konkursie architektonicznym „Piękny Wrocław”.
Zdjęcia Adam Zadrzywilski