Noc Laboratoriów 2019
Dziecięca wyobraźnia jest pełna magii. Noc Laboratoriów pokazuje, że nauka jest jeszcze bardziej fascynująca i pomaga poznać otaczający nas świat. Po raz kolejny naukowcy z UMW „wyczarowali” dzieciom i młodzieży okazję do pokochania nauki.
Ponad 400 osób odwiedziło 19 października laboratoria Uniwersytetu Medycznego. Część z nich to stali fani, którzy wracają co roku na Noc Laboratoriów, szukając nowych tematów przygotowanych przez UMW. Bilety na większość zajęć rozeszły się w pół godziny po otwarciu zapisów. Niektórym udało się zapisać nawet na 2 warsztaty tego wieczora. Rodzicom zależy, by ich pociechy uczyły się, bawiąc się jednocześnie. Z radością obserwowali dzieci przy pracy, a przy okazji podziwiali zabytkowe zakamarki Klinik czy nowoczesne wnętrza Wydziału Farmaceutycznego, pięknie wyglądające po zmroku.
Poczuj chemię do nauki na Wydziale Farmaceutycznym
Pracownicy naukowo-dydaktyczni Katedry i Zakładu Chemii Nieorganicznej w składzie dr Anna Janicka-Kłos, dr hab. Żaneta Czyżnikowska, dr Stanisława Plińska i dr hab. Joanna Burger przyprawili dzieci o „Kolorowy zawrót głowy”, pozwalając poznać kolory od strony chemicznej.
Mgr Monika Oleksy-Wawrzyniak, mgr Karolina Dydak i mgr Justyna Paleczny uświadamiały istnienie niewidocznych gołym okiem bakterii i grzybów zapraszając: „Zobacz i poznaj otaczający Cię MikroŚwiat”. Wszystko to w Laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii.
Laboratorium Katedry i Zakładu Farmakognozji i Leku Roślinnego pochyliło się nad jednym z chemicznych zmysłów człowieka, czyli węchem, w ramach zajęć „Ziołowe aromaty”. Prowadzili je dr n. farm. Adam Kowalczyk, dr hab. Izabela Fecka prof. UMW.
Laboratorium Katedry Analityki Medycznej przygotowało 2 tematy zapoznające z płynami ustrojowymi człowieka i ich rolą. Na pytanie „Krew – co w niej pływa i po co?” odpowiadały dr Aneta Wrzyszcz, mgr Alina Rak-Pasikowska, mgr Kornela Wiśniewska oraz studentki V roku Analityki Medycznej. O tym, że mocz to nie tylko żółty, niepotrzebny płyn można się było dowiedzieć na warsztatach „W poszukiwaniu niewidzialnego, czyli co ciekawego kryje się w moczu?” prowadzonych przez dr Annę Krzywonos-Zawadzką, mgr Agnieszkę Olejnik, mgr Martę Banaszkiewicz i studentki należące do jednego z kół naukowych.
W ramach spotkania „Makromolekuły jako składniki leków” prof. dr hab. Witold Musiał, dr Agnieszka Gola, dr Monika Gasztych, mgr Justyna Kobryń, dr Dorota Wójcik-Pastuszka, dr Iwona Golonka praz mgr Tomasz Urbaniak zaprosili młodzież do spróbowania sił w procesie wytwarzania i badania ciekawych polimerowych postaci leku, rozwijanych w Zakładzie Chemii Fizycznej i Biofizyki.
Dopiero od 16 r.ż. można było dostać się na zajęcia „Z diagnostyką medyczną za pan brat, czyli laboratorium od kuchni”, prowadzone przez dr Sylwię Płaczkowską, mgr Izabelę Kokot i mgr Katarzynę Sołkiewicz, gdzie m.in. można było zobaczyć jak prawidłowo pobrać krew.
Organizatorów i uczestników wspierali studenci zrzeszeni w Studenckim Towarzystwie Diagnostów Laboratoryjnych i Polskim Towarzystwie Studentów Farmacji. Dbali o to, by dzieci bezpiecznie i szczęśliwie dotarły na zajęcia.
Galeria zdjęć z zajęć na Borowskiej - Fot. Tomasz Walów
Kliniki pod mikroskopem
Na Kampusie Kliniki „Jak ustala się ojcostwo” uczyły dr Anna Karpiewska oraz mgr Elżbieta Kowalczyk z Zakładu Technik Molekularnych Katedra Medycyny Sądowej.
W swoim „menu” Laboratorium Katedry i Zakładu Biochemii Lekarskiej miało „DNA na widelcu”. Uczestnicy uczyli się m.in. metod izolacji DNA wykonywanych wyłącznie przy pomocy dostępnych w każdym domu „odczynników chemicznych”. Nad uczestnikami czuwał największy zebranych w tym roku zespołów w składzie: dr Iwona Bednarz-Misa, dr Mariusz Bromke, dr Agnieszka Bronowicka-Szydełko, dr Paulin Fortuna, mgr Kinga Gostomska-Pampuch, mgr Paweł Hodurek, dr hab. Małgorzata Krzystek-Korpacka prof. nadzw., dr Agnieszka Kubiak, dr Aleksandra Kuzan, dr Małgorzata Matusiewicz, dr Magdalena Mierzchała-Pasierb, dr Paweł Serek, dr Izabella Szczuka oraz dr Jerzy Wiśniewski.
Dla najstarszych uczestników dr Marta Woźniak, mgr Sebastian Makuch, prof. Piotr Ziółkowski i dr Krzysztof Zduniak przygotowali emocjonujące zajęcia „Nowotwory pod mikroskopem. Od wycinka do preparatu.”. W Katedrze i Zakładzie Patomorfologii zobaczyli co dzieje się z wycinkiem nowotworowym nim trafi pod mikroskop patomorfologa, jak wygląda prosektorium oraz praca patomorfologa.
Swoje podwoje otworzyło, cieszące się nieprzerwanie zainteresowaniem wrocławian Centrum Symulacji Medycznej. Przewodnikami po labiryncie pracowni symulacyjnych byli mgr Angelika Maciejewska oraz dr Aleksander Fuglewicz.
Najwięcej, bo aż 5 tematów przygotował Zakład Histologii i Embriologii Katedry Morfologii i Embriologii Człowieka.
Mgr Agnieszka Barańska, Elżbieta Połejko i mgr Bożena Przygodzka odkryły przed młodzieżą „Świat zatopiony w parafinie”, pokazując jak przygotować preparat histologiczny.
„Oko w oko z mikroskopem” można było stanąć dzięki dr Agnieszce Gomułkiewicz, dr Karolinie Jabłońskiej, mgr Ewie Kątnik oraz dr Aleksandrze Piotrowskiej.
Za to w „Podróż do wnętrza komórki” dzieci wybrały się wraz z dr Katarzyną Haczkiewicz, mgr Magdaleną Baran-Pelc, mgr Michałem Kulusem i mgr Aleksandrą Partyńską.
O tym, że „Nie wszystko złoto, co się świeci” przekonali się uczestnicy zajęć o mikroskopii fluorescencyjnej pod okiem dr Alicji Kmiecik, dr Katarzyny Ratajczak-Wielgomas.
Dla najmłodszych, bo już nawet 5-cio latków, mgr Natalia Glatzel-Plucińska i dr Mateusz Olbromski przygotowali „Magiczne laboratorium”, będące dowodem na to, że magię kolorów da się wyjaśnić naukowo, nie tracąc przy tym zachwytu.
O bezpieczną drogę na zajęcia zadbali studenci kierunku lekarskiego.
Galeria zdjęć z zajęć na Klinikach - Fot. Adam Zadrzywilski
Okazje takie jak Noc Laboratoriów, pomimo trudu przygotowań, są momentem radości nie tylko dla uczestników, ale i dla prowadzących. Co czeka nas podczas Nocy Laboratoriów w roku 2020? Być może jeszcze więcej laboratoriów UMW otworzy się na młodzież?