Monitoring poziomu przeciwciał osób szczepionych - rekrutacja
Ozdrowieńcy oraz osoby, które poddały się szczepieniu przeciw COVID-19 mogą wziąć udział w bezpłatnym monitoringu poziomu przeciwciał.
Badania są prowadzone przez Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego UMW w ramach projektu: Odpowiedź humoralna oraz działania niepożądane po szczepieniu przeciw SARS-CoV-2 u ozdrowieńców.
Rozwój pandemii Covid-19 spowodował znaczne przyspieszenie badań nad opracowaniem skutecznej i bezpiecznej szczepionki. W bezprecedensowo krótkim czasie warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu uzyskały szczepionki Comirnaty, COVID-19 Vaccine Moderna oraz COVID-19 Vaccine AstraZeneca. Na podstawie skrupulatnie przeprowadzonych badań i analizy danych z badań klinicznych wykazano, że szczepionki posiadają wysoką skuteczność i są bezpieczne. Jednak nie są znane dane na temat poziomu przeciwciał przeciw SARS-CoV-2 oraz czasu ich utrzymywania się u ozdrowieńców, którzy zostali zaszczepieni zgodnie z zaleceniem producenta.
Celem badania jest długofalowa ocena poziomu przeciwciał w klasie IgG przeciw SARS-CoV-2 u zaszczepionych ozdrowieńców i osób, które nie chorowały wcześniej na COVID-19 oraz ocena bezpieczeństwa zastosowanych szczepionek.
Do badań zostaną włączone osoby kwalifikowane do szczepienia przeciwko SARS-CoV-2: ozdrowieńcy po przebytym zakażeniu oraz osoby, które nie uległy wcześniej zakażeniu koronawirusem.
W badaniu nie mogą wziąć udziału osoby, które chorują na:
cukrzycę,
nowotwory,
AIDS,
przewlekłą chorobę nerek, wątroby, układu oddechowego,
leczeni immunosupresyjnie.
Kliknij TUTAJ i przejdź do ankiety badawczej, aby zgłosić się do projektu.
Od każdego uczestnika badania przed pierwszym, przed drugim szczepieniem oraz 4 tygodnie i 12 miesięcy od podania drugiej dawki szczepionki zostanie pobrana krew w ilości dwóch łyżek stołowych celem badania poziomu przeciwciał po przebytym zakażeniu koronawirusem i następnie po szczepieniu. Podczas każdej wizyty poprosimy o wypełnienie ankiety.
W wyniku przeprowadzonych badań oczekujemy informacji na temat czasu utrzymywania się przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 w ciągu rocznej obserwacji oraz najczęściej występujących działań niepożądanych, stopnia ich nasilenia i czasu utrzymywania się.
Każdy Uczestnik badania otrzyma informację o wynikach badań.
Uwaga: Prowadzący powyższe badanie nie rejestrują na szczepienia, nie mają wpływu na miejsce ich wykonania oraz terminy szczepień.