Back to homepage
News | 15.11.2022

Dr Sokołowski: człowiek od zadań specjalnych

15 listopada br. w Auli Leopoldina, w ramach obchodów Święta Nauki we Wrocławiu, odbyło się otwarte  posiedzenia Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Ważnym jego punktem było wręczenie dr. n. med. Januszowi Sokołowskiemu, związanemu od dwóch dekad z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu,  Nagrody KRUWiO im. prof. Józefa Dudka za integrację środowiska akademickiego. 

 

Kolegium doceniło przede wszystkim działania kierownika Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej UMW, szefa SOR-u Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i kierującego Szpitalem Tymczasowym przy ul. Rakietowej w okresie pandemii.  W uzasadnieniu uchwały o przyznaniu nagrody dr. Sokołowskiemu, podkreślono także konsekwentne propagowanie postaw prozdrowotnych i wzorcowe zorganizowanie akcji szczepień przeciwko COVID-19 dla wrocławskiego środowiska akademickiego przez laureata.

Szczególnie wybrzmiał ostatni akapit uzasadnienia uchwały, odczytanego przez przewodniczącego KRUWiO prof. Krystiana Kiełba:

„za wzbudzającą najwyższy szacunek, uznanie i podziw, pełną oddania, empatii i zaangażowania służbę drugiemu człowiekowi w trudnej pandemicznej rzeczywistości”.  

Rektor UMW prof. Piotr Ponikowski w swojej laudacji nazwał laureata cichym bohaterem pandemii, ale też zaznaczył, że kieruje on jednym z najlepiej zorganizowanym szpitalnym oddzialem ratunkowym w kraju, na który każdego dnia trafia 150-180 osób. Podkreślał także odwagę i zaangażowanie, którymi wykazał się dr Sokołowski podczas pandemii, a także przypomniał,  jak wielkim wyzwaniem było zorganizowanie pracy Szpitala Tymczasowego. 

–  Pasja i determinacja: to słowa, które najlepiej opisują dr. Sokołowskiego – mówił rektor UMW. – To człowiek od zadań specjalnych, sprawdzający się w kryzysowych warunkach.  Nie zobaczą państwo twarzy doktora Sokołowskiego na czołówkach gazet ani na ekranach telewizorów. To człowiek czynu. Pokora i znajomość człowieka w każdym aspekcie to kluczowe cechy tegorocznego laureata wrocławskiego środowiska akademickiego doktora Janusza Sokołowskiego, cichego bohatera ostatnich lat. Człowieka, który jak mało kto zasługuje, by stanąć w świetle jupiterów. Ogromnie się cieszę, że dzieje się to za sprawą jednomyślnej decyzji Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Odbierając nagrodę dr Janusz Sokołowski dziękował, wyraźnie wzruszony. Przyznał, że słuchał pochwalnych słów rektora prof. Piotra Ponikowskiego na temat swojej pracy z onieśmieleniem, ale też było to dla niego potwierdzenie sensu tego, co robi od wielu lat. 

 – Chciałbym, żeby te słowa były dla mnie inspiracją do dalszej pracy nad poprawą opieki nad pacjentami – powiedział laureat. – Nagroda, którą otrzymuję, jest także wyrazem uznania dla moich współpracowników z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, którzy stanowili trzon kadry Szpitala Tymczasowego. Udało się stworzyć fantastyczny zespół ludzi. Bardzo ważne, że znaleźli się w nim także studenci, na których pomoc mogliśmy liczyć, a którzy mieli możliwość przeżycia doświadczenia, którego już nigdy nie będą w stanie doświadczyć. Siłę do pracy daje nam wiara i rodzina, która zawsze mnie wspiera, za co bardzo dziękuję – podsumował dr Janusz Sokołowski.

***

Wrocławskie Święto Nauki było też okazją do wyróżnienia młodych naukowców. Stypendia Prezydenta Wrocławia im. Ludwika Hirszfelda dla najwybitniejszych doktorantów uczelni Wrocławia w zakresie nauk biologicznych i medycznych otrzymało dwóch doktorantów UMW: Piotr Krajewski i Maciej Spiegel. Wśród nominowanych w ostatnich dwóch latach do Akademii Młodych Uczonych i Artystów Wrocławia znalazły się: dr Jowita Halupczok-Żyła z Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami UMW oraz dr Agnieszka Olejnik z Katedry Analityki Medycznej UMW.

Galeria zdjęć

Tags #umw
Authored by: Alicja Giedroyć-Skiba Creation date: 15.11.2022 Update authored by: Monika Szymańska-Antosiak Update date: 18.11.2022