

Państwowy egzamin KPP na ratownictwie medycznym
Studenci pierwszego roku kierunku ratownictwo medyczne UMW są pierwszą w Polsce grupą, która przystąpiła do Państwowego Egzaminu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) na macierzystej uczelni, uzyskując tytuł ratownika.
W ubiegłym roku, na mocy decyzji Wojewody Dolnośląskiego, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu został wpisany do rejestru podmiotów, którym zatwierdzono program kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Tym samym jako pierwsza uczelnia w Polsce poszerza ofertę kształcenia, stwarzając nowe możliwości swoim studentom w ramach toku studiów.
Od roku akademickiego 2022/2023 rozszerzono ofertę kształcenia na kierunku ratownictwo medyczne, prowadzonym na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMW.
– Kurs z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy to unikatowa w skali kraju oferta, którą przygotował i opracował zespół profesjonalistów, nauczycieli akademickich UMW. Kształcenie obejmowało łącznie 66 godzin (25 teoretycznych i 41 praktycznych). Realizowane były zajęcia z prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, ewakuacji pacjenta urazowego czy postępowania w zdarzeniach masowych – wyjaśnia dr hab. Anna Kołcz, dziekan WNoZ.
Zdając egzamin studenci uzyskują tytuł ratownika w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i dzięki temu, jeszcze w trakcie studiów, mogą zdobywać niezbędne doświadczenie zawodowe pełniąc dyżury w patrolach ratowniczych podczas zabezpieczenia imprez masowych. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej.
– Pozwoli to naszym studentom zdobywać doświadczenie zawodowe już podczas studiów, co znacząco podnosi atrakcyjność naszych absolwentów na rynku pracy – mówi dr Paweł Gawłowski, kierownik merytoryczny kursu w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
Egzamin przeprowadziła komisja powołana przez Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej, dr. Janusza Sokołowskiego z Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej UMW.