



Zasłużony dla policji
Brązowy Medal za Zasługi dla Policji otrzymał dr Łukasz Szleszkowski z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wyróżnienie odebrał podczas uroczystości z okazji obchodów 104. rocznicy powołania Policji Państwowej.
Uroczystość garnizonu dolnośląskiego, poprzedzona apelem na pl. Wolności, odbyła się w czwartek, 20 lipca. Obok władz policji uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele rządu, samorządów i środowiska naukowego, w tym rektor UMW prof. Piotr Ponikowski. Podczas spotkania Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski dziękował wszystkim uhonorowanym za pracę i służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
Podczas wydarzenia wręczone zostały akty mianowania, odznaczenia i wyróżnienia. Siedem osób, w tym dr Łukasz Szleszkowski z Zakładu Medycyny Sądowej UMW, otrzymało Medale za Zasługi dla Policji. Nadaje je minister spraw wewnętrznych i administracji osobom, które przyczyniają się do "realizacji ustawowych zadań Policji".
Dr Łukasz Szleszkowski jest lekarzem, specjalistą medycyny sądowej, pracownikiem naukowym Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UMW oraz nauczycielem akademickim. Z medycyną sądową związał się już w czasie studiów, bedąc przewodniczącym SKN Medycyny Sądowej.
Od 2001 r. jako biegły sądowy wydaje opinie sądowo-lekarskie, głównie z zakresu klasycznej medycyny sądowej. Zajmuje się ustalaniem przyczyny i okoliczności zgonu, mechanizmu powstania obrażeń (w szczególności postrzałowych), rekonstrukcją zdarzeń o charakterze kryminalnym, badaniem sądowo-lekarskim szczątków ludzkich, identyfikacją zwłok o nieustalonej tożsamości oraz oględzinami zwłok w miejscu ich znalezienia.
W latach 2011-2015 był członkiem Międzyuczelnianego Zespołu Opiniującego dot. ekshumacji i badania ofiar katastrofy smoleńskiej. Od 2008 r. współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej w poszukiwaniach miejsc pochówków i ekshumacjach szczątków ofiar systemów totalitarnych. Brał udział w pracach prowadzonych w wielu miejscach w kraju i za granicą, m.in. na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, Powązkach Wojskowych w Warszawie, dawnym lotnisku wojskowym w Starym Grodkowie, na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Gross Rosen, a także w Gruzji, Szwajcarii i na Białorusi. Uczestniczył też w ekshumacji i badaniu szczątków rodziny Ulmów.
Jest koordynatorem porozumień pomiędzy Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu a Instytutem Pamięci Narodowej, Uniwersytetem Wrocławskim (Pracownią Biologii i Entomologii Sądowej) oraz Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Autor i współautor wielu publikacji naukowych z zakresu medycyny sądowej, w tym realizowanych we współpracy z Laboratorium Kryminalistycznym KWP we Wrocławiu oraz Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Od początku pracy zawodowej ściśle współpracuje z policją zarówno przy wykrywaniu najcięższych przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu, jak i w procesie szkoleniowym m.in. z KWP we Wrocławiu oraz Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Zainteresowania naukowe dr. Łukasza Szleszkowskiego wiążą się przede wszystkim z sądowo-lekarskim badaniem ofiar systemów totalitarnych XX w. oraz zagadnieniami z pogranicza medycyny sądowej i szeroko pojętej biologii sądowej.
Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przywracania pamięci o ofiarach zbrodni systemów totalitarnych.
Fot. Piotr Kuna/KWP we Wrocławiu