Back to homepage
News | 05.12.2023

Kierunek: medyczna uczelnia badawcza

- Otrzymaliśmy zaproszenie do aplikowania o status uczelni badawczej i jako najlepsza uczelnia medyczna w kraju mamy ku temu wszelkie dane. Zastrzegam jednak, że nie ma jeszcze w tej sprawie ostatecznej decyzji, wszystko zależy od państwa woli. Otwieramy dyskusję na ten temat, zapraszając do wyrażania opinii i dzielenia się pomysłami - zachęcał rektor UMW prof. Piotr Ponikowski społeczność uczelni w trakcie otwartej debaty, zorganizowanej 4 grudnia b.r.

UMW będzie mógł ubiegać się o status uczelni badawczej w konkursie w 2026 r., a to oznacza przeszło dwuletni proces przygotowań. Władze uczelni przekonywały, że warto podjąć ten wysiłek. Wejście do elitarnego grona polskich szkół wyższych oznacza wyższą subwencję, czyli więcej środków na badania naukowe, ale także prestiż i pozycję międzynarodową. A te przekładają się nie tylko na działalność naukową uczelni. Dotyczą także dydaktyki, organizacji i części klinicznej, pozwalając lepiej leczyć pacjentów.

- Wszystkie prestiżowe międzynarodowe rankingi pokazują, że  UMW jest najlepszą medyczną uczelnią w kraju - powiedział prof. Piotr Ponikowski. - Utwierdza to nas w przekonaniu, że warto próbować. Pokażemy nasze plany, poprosimy o państwa wsparcie, jesteśmy otwarci na wszelkie dobre pomysły.

Prorektor ds nauki UMW prof. Piotr Dzięgiel przedstawił prawne aspekty przedsięwzięcia i konkretne korzyści, jakie zapewnia status uczelni badawczej. Obecnie posiada go 10 polskich szkół wyższych, w tym tylko jedna uczelnia medyczna (Gdański Uniwersytet Medyczny). W kolejna czeka już kolejna dziesiątka, a w niej już trzy inne uniwersytety medyczne.

- To są dziś nasi konkurenci - wyjaśniał prof. Piotr Dzięgiel. - Przystępując do konkursu, decydujemy czy wsiadamy do pędzącego pociągu, czy będziemy za nim biec. Traktujemy to jako szansę, a nie przymus.

Prorektor ds. studentów i dydaktyki prof. Agnieszka Piwowar omówiła korzyści ze statusu uczelni badawczej w obszarze dydaktyki. To m.in. możliwość budowania wysokiej pozycji nauczycieli akademickich, dodatkowe środki na programy edukacyjne i nowoczesne narzędzia dydaktyczne.

Władzę uczelni zapewniały, że nie ma jeszcze gotowej strategii aplikacyjnej. Powstanie ona w kolejnym kroku - jeśli społeczność UMW uzna, że jest to właściwy kierunek. Już teraz natomiast istnieją wstępne plany; wytypowano dwa obszary badawcze, wokół których taka strategia zacznie być budowana ze względu na już istniejący ogromny potencjał naukowy. Są to: neuronauka oraz kardiologia.

Liderzy poszczególnych projektów w skrócie opowiedzieli o założeniach.

– Projekt uczelnia badawcza jest dla nas szansą, nie kolejnym obowiązkiem do wykonania, warto o tym pamiętać. Pomyślmy o tym, jak w perspektywie najbliższych 20 lat nasza uczelnia może się dzięki temu zmienić – zachęcał rektor prof. Piotr Ponikowski.

Tags #umw
Authored by: Alicja Giedroyć-Skiba Creation date: 05.12.2023 Update authored by: Monika Maziak Update date: 08.12.2023