Back to homepage
News | 11.02.2025

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Dziesięć lat temu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ustanowiło 11 lutego Międzynarodowym Dniem Kobiet i Dziewcząt w Nauce (International Day of Women and Girls in Science). Obchodzimy to święto, aby promować rolę kobiet w nauce, podkreślać ich wkład w rozwój nowych technologii oraz zachęcać do pracy badawczej. Tradycyjnie też przyglądamy się danym dotyczącym równości płci na naszej uczelni.

W swoim przesłaniu António Guterres, Sekretarz Generalny ONZ napisał: Dziesięć lat temu uznano fundamentalną prawdę: udział kobiet jest niezbędny do budowania lepszego świata poprzez naukę i technologię. Mimo tego kobiety nadal stanowią zaledwie jedną trzecią światowej społeczności naukowej. 

Zdaniem sekretarza to nadal mężczyźni dominują np. w dziedzinie nowych technologii, co – jak mówi – grozi "nową erą cyfrowego szowinizmu". António Guterres uważa, że wykluczając kobiety, ograniczamy zbiorową zdolność do rozwiązywania poważnych globalnych wyzwań; od zmian klimatycznych i bezpieczeństwa żywnościowego po zdrowie publiczne i transformację technologiczną. Jego zdaniem niezbędny jest m.in. rozwój programów stypendialnych i mentoringowych, staży, tworzenie miejsc pracy, które sprzyjają rozwojowi i awansowi kobiet oraz promowanie liderek w dziedzinie nauki, a także przełamywanie stereotypów płciowych.

My, trzeci rok z rzędu, zaprezentujemy Wam nasze liderki – kobiety, których nazwiska w świecie nauki już są znane lub będą znane za jakiś czas (jesteśmy tego pewni). Zapraszamy na Facebooka UMW >> Tam przedstawimy Wam panie, które, naszym zdaniem, wyróżniły się w mijającym roku, a o których jeszcze w naszym cyklu nie pisaliśmy.

Tradycyjnie też zaglądamy do raportu za 2024 rok, który przygotował zespół pełnomocników rektora ds. równego traktowania: Joanna Ciapała, Monika Maziak i dr hab. Bartłomiej Stańczykiewicz, prof. UMW.

We władzach rektorskich Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jest niewielka przewaga mężczyzn, którzy stanowią 57 proc. (czterech mężczyzn i trzy kobiety). Z kolei we władzach wydziałów (dziekani i prodziekani) górą są kobiety. W gronie 22 osób znajduje się 14 pań, co daje im 64 proc. udziału w tych gremiach.

W tzw. grupie nauczycieli akademickich, na wszystkich wydziałach i w jednostkach ogólnouczelnianych UMW, dominuje tzw. płeć piękna (62 proc.). Podobnie jest w gronie pracowników nieakademickich (77 proc.). W administracji uczelni na stanowiskach zarządczych mamy sześć pań kobiet i jednego mężczyznę, a funkcje kierownicze pełni 79 proc. kobiet.

W Szkole Doktorskiej UMW są 54 kobiety i 47 mężczyzn, ale wśród studentów znów mocno przeważają panie, które stanowią 74 proc. osób kształcących się na naszej uczelni. Spójrzmy jeszcze, jak to wygląda na poszczególnych wydziałach:

  • lekarski – 64 proc. kobiet i 36 proc. mężczyzn
  • lekarsko-stomatologiczny – 72 proc. kobiet i 28 proc. mężczyzn
  • farmaceutyczny – 83 proc. kobiet i 17 proc. mężczyzn
  • fizjoterapii – 70 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn
  • pielęgniarstwa i położnictwa – 90 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn
  • nauk o zdrowiu – 82 proc. kobiet i 18 proc. mężczyzn

Szanowne Panie i Dziewczęta, wszystkiego najlepszego! Abyście bez przeszkód mogłyby rozwijać swoje talenty i pasje, aby Wasza wiedza i umiejętności były doceniane, a praca szanowana. Niech nauka będzie dla Was inspirującą podróżą pełną odkryć i satysfakcji. Nie traćcie ciekawości świata, miejcie odwagę, aby przecierać nowe szlaki i odkrywać to, co jeszcze niezbadane. I pamiętajcie, że to Wy tworzycie przyszłość medycyny i to dzięki Wam nasza uczelnia jest kobietą.

Władze i społeczność
Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Tags #umw
Authored by: Anna Szejda Creation date: 11.02.2025 Update authored by: Anna Szejda Update date: 13.02.2025