Odeszła prof. Maria Kotschy
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20. kwietnia 2025 r. zmarła Maria Hanna Kotschy, lekarz internista, koaguolog, hematolog, patofizjolog, diagnosta laboratoryjny.
Profesor nauk medycznych:
Akademii Medycznej we Wrocławiu
Akademii Medycznej w Bydgoszczy
Ośrodka Badawczo-Rozwojowego
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu
Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się Mszą Świętą w dniu 26 kwietnia 2025 r. (sobota) o godz. 11:10 w kaplicy Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu
Powiadamia pogrążona w smutku Rodzina
Wspomnienie o profesor Marii Kotschy
Prof. Maria Kotschy urodziła się 1 stycznia 1931 roku w Pabianicach. Po wojnie ukończyła Liceum Humanistyczne im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze, uzyskując świadectwo dojrzałości w 1949 roku.
Wrocław
Studia wyższe odbyła w latach 1949-1956 na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, uzyskując w 1954 roku dyplom lekarza.
Od 1954 roku do 1970 roku pracowała w Katedrze i Zakładzie Patologii Ogólnej i Doświadczalnej Akademii Medycznej we Wrocławiu, prowadząc ćwiczenia, konsultacje i wykłady z zakresu patofizjologii i hematologii. Prowadziła także badania naukowe z zakresu hemostazy oraz pracownię diagnostyczną skaz krwotocznych, stanów zakrzepowo-zatorowych i monitorowania leczenia przeciwzakrzepowego.
Stopień naukowy doktora uzyskała w roku 1963, stopień doktora habilitowanego w 1969 roku, a roku 1967 specjalizację pierwszego stopnia z diagnostyki laboratoryjnej.
W październiku 1970 roku prof. Kotschy została służbowo przeniesiona w charakterze adiunkta habilitowanego do I Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, przemianowanej następnie na Katedrę i Klinikę Angiologii. W 1973 r. uzyskała specjalizację I stopnia, a w 1977 r. II stopnia z zakresu chorób wewnętrznych, a w 1978 r. podspecjalizację z hematologii. W 1975 r. została powołana na stanowisko docenta w Katedrze i Klinice Angiologii we Wrocławiu. W Klinice Angiologii prof. Kotschy prowadziła chorych, dyżurowała i konsultowała z zakresu koagulologii dla lekarzy z całego Dolnego Śląska i Opolszczyzny oraz zajmowała się organizacją i prowadzeniem dydaktyki dla studentów Wydziału Lekarskiego AM we Wrocławiu. Ponadto prowadziła przykliniczną pracownię hemostazy. W latach 1978-1986 była koordynatorem uczelnianego problemu naukowego PU-2 „Krzepnięcie krwi i koagulopatie".
Współpracowała naukowo z Instytutem Fizjologii w Cluj w Rumunii (w latach 1960-1975) i Instytutem Farmakologii w Erfurcie (w latach 1963-1980).
Za działalność naukową i dydaktyczną otrzymała nagrody Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej (w 1959 r. i 1970 r.) oraz coroczne nagrody rektorskie I i ll stopnia indywidualne i zbiorowe.
Bydgoszcz
Od 1 października 1986 r. prof. Kotschy pełniła funkcję kierownika Zakładu Patofizjologii Akademii Medycznej w Bydgoszczy. W ciągu pierwszych kilku miesięcy przeszkoliła pięciu lekarzy i dwie laborantki, opracowała skrypt oraz program wykładów i ćwiczeń z patofizjologii i od 1 października 1987 roku rozpoczęła wraz z zespołem zajęcia dla studentów Il roku Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Wtedy też rozpoczęła wraz ze współpracownikami działalność naukową i diagnostyczną z zakresu hemostazy.
W grudniu 1987 r. została dziekanem Wydziału Farmaceutycznego, który to wydział zorganizowała, tworząc także Oddział Analityki Medycznej. Dziekanem Wydziału Farmaceutycznego była przez dwie kadencje: 1987 - 1990 i 1990 - 1993.
W 1988 roku uzyskała tytuł naukowy profesora.
W latach 1986-2000 była członkiem Komisji Hemostazy i Mikrokrążenia VI Wydziału Nauk Medycznych PAN oraz członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Należała także do Polskiego Towarzystwa Angiologicznego, w którym od 2002 r. była członkiem honorowym. Była także członkiem dwóch międzynarodowych towarzystw naukowych: International Society for Pathophysiology i International Society for Angiology.
W latach 1988 - 1994 była przewodniczącą Bydgoskiego Oddziału Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej.
W Bydgoszczy prof. Kotschy pracowała 18 lat, od 1986 roku do 2004 roku. Podczas pracy w Akademii Medycznej w Bydgoszczy dodatkowo pracowała także w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz Wyższej Szkole Medycznej w Elblągu, prowadząc zajęcia na studiach magisterskich i licencjackich.
Od 1954 r. do 2004 r., poza zasadniczą pracą w obu akademiach medycznych, pracowała w niepełnym wymiarze godzin w uspołecznionych placówkach służby zdrowia w charakterze internisty oraz czynnie w charakterze wykładowcy w szkoleniu podyplomowym lekarzy i analityków medycznych z hemostazy i hematologii.
Ponownie Wrocław
Po przejściu na emeryturę i powrocie do Wrocławia, od stycznia 2005 r. do 2022 r. pracowała w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
Była członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, od 2005 r. sekretarzem, a od 2010 r. wiceprzewodniczącą Wydziału V WTN.
Od 2010 r. sprawowała także funkcję przewodniczej Koła Lekarzy Seniorów przy Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej.
Osiągnięcia
Prawie cała działalność naukowa prof. Kotschy koncentrowała się wokół zagadnień hematologii, hemostazy, powikłań zakrzepowo-zatorowych w chorobach sercowo-naczyniowych, w cukrzycy i w chorobach nowotworowych oraz innych schorzeniach i chorobach wewnętrznych.
Podczas pracy na Akademii Medycznej we Wrocławiu i w Bydgoszczy brała udział jako egzaminator w wielu komisjach doktorskich, habilitacyjnych i specjalizacyjnych z zakresu hematologii i chorób wewnętrznych.
Była także członkiem Komisji Bioetycznych na obu uczelniach i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.
Prof. Kotschy:
- napisała 6 wniosków do tytułu profesora,
- była opiekunem 8 prac habilitacyjnych,
- przygotowała 12 ocen prac habilitacyjnych,
- była promotorem 29 doktoratów,
- napisała 84 recenzje prac doktorskich dla różnych uczelni z całej Polski,
- wypromowała 41 magistrów i 13 licencjatów.
Prof. Kotschy otrzymała następujące odznaczenia państwowe:
- Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski w 2000 r.,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 1985 r.,
- Zloty Krzyż Zasługi w 1975 r.,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej w 1991 r.,
- Medal XL-lecia Polski Ludowej w 1986 r.,
- Medal Zasłużony dla Miasta Bydgoszczy w 1988 r.
Otrzymała też Złote Medale Akademii Medycznej we Wrocławiu i w Bydgoszczy, a także Medale Dolnośląskiej Izby Lekarskiej im. prof. Jana Mikulicza-Radeckiego „Za zasługi wniesione w działalność Dolnośląskiej Izby Lekarskiej”.
Prof. Kotschy była osobą ciepłą, wyrozumiałą, cierpliwą i pomocną. Bardzo lubiła spędzać czas w towarzystwie innych osób, chętnie podróżowała, wolnym czasie dużo czytała.
Szanowni Państwo, powstała Księga Kondolencyjna Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, na której zamieszczamy informacje o tych, którzy odeszli. Jednocześnie jest to miejsce, w którym możecie publikować kondolencje czy wspomnienia, tak aby pamięć o zmarłych pozostała w nas jak najdłużej.