
Defibrylator AED w CSM
Każdego roku w całej Europie dochodzi do około 350 000 przypadków nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Najczęściej następuje w wyniku migotania komór – nieprawidłowego rytmu, który można leczyć, wykonując defibrylację połączoną z prowadzeniem resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Jeśli defibrylacja jest wykonana w czasie 3–5 minut od momentu zatrzymania krążenia, szanse na przeżycie poszkodowanego wynoszą aż 70%. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu pierwszej defibrylacji zmniejsza prawdopodobieństwo przeżycia o około 10%.
Troska o ludzkie życie i konkretne potrzeby w zakresie społecznej edukacji prozdrowotnej skłoniły władze Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, do opracowania programu powszechnego dostępu do defibrylatorów AED na terenie uczelni oraz sfinansowania zakupu pierwszych urządzeń. Projekt pod nazwą: „akcjAEDukacyjna – UMED dla serca”, obejmuje instalację urządzeń AED w budynkach Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i trwa od 2020 roku. Obecnie w związku z reorganizacją bazy dydaktycznej WNoZ, dziekan dr hab. Anna Kołcz, przekazała jeden z defibrylatorów AED do Centrum Symulacji Medycznej.
– Dziś edukacja powinna mieć nowe oblicze, powinna obejmować nie tylko przekaz słowny ale również, a może przede wszystkim, powinna być poparta konkretnymi działaniami praktycznymi – mówi dr hab. Anna Kołcz. Powszechna dostępność specjalistycznego sprzętu, w mojej opinii to obowiązujący standard. Dlatego taki standard promujemy w UMW i wprowadzamy w życie konkretne rozwiązania. Nie ma wyższej wartości, ponad zdrowie i życie człowieka – dodaje dziekan WNoZ.
– W imieniu swoim i pracowników Centrum Symulacji Medycznej dziękujemy za tę inicjatywę zarówno Pani dziekan WNoZ jak i Pełnomocnikowi Rektora do spraw do spraw realizacji programu „akcjAEDukacyjna – UMED dla serca" – mówi mgr Mariusz Koral p. o. kierownik Centrum Symulacji Medycznej. Cieszę się, że na uczelnianej mapie AED pojawia się kolejny punkt, i że to jest CSM. Jesteśmy jednostką, w której panuje duży ruch studentów i nauczycieli akademickich. Coraz częściej organizowane są u nas konferencje czy ogólnopolskie szkolenia. Bez wątpienia dostępność urządzenia - defibrylatora AED, w budynku CSM UMW, zwiększa poczucie bezpieczeństwa – dodaje.
– Trwałość projektu „akcjAEDukacyjna – UMED dla serca" pokazuje, że jest to inicjatywa wielce wartościowa i potrzebna. Obecnie defibrylatory AED, dostępne są w jednostkach uniwersyteckich przy ul. Bartla (WNoZ), przy ul. Parkowej (WNoZ), w budynku CSM przy ul. Chałubińskiego oraz w budynku Wydziału Farmacji przy ul. Borowskiej - mówi dr Paweł Gawłowski. Oprócz urządzenia AED, w każdym zestawie znajduje się również apteczka pierwszej pomocy, która zawiera: nożyczki, jałową gazę, ręcznik papierowy, jednorazową maszynkę do golenia, maseczkę do prowadzenia oddechów ratowniczych, rękawiczki jednorazowe, chusteczkę nasączoną środkiem dezynfekcyjnym, bandaż oraz koc termiczny – przypomina pełnomocnik rektora do spraw realizacji programu „akcjAEDukacyjna – UMED dla serca". W tym roku planujemy instalację kolejnych urządzeń AED. Bardzo nam zależy na tym, by UMW jest i był liderem na mapie uczelni wyższych w Polsce, w zakresie powszechnego dostępu do defibrylatorów AED, ponieważ wczesna defibrylacja i dobrze prowadzona resuscytacja, to podstawa świadomej i skutecznej pomocy poszkodowanemu w NZK – dodaje.