Dzień Otwarty 2021 – niemal 1200 uczestników
Już drugi rok spotykamy się z kandydatami wyłącznie w formie internetowej. Stronę wydarzenia odwiedziło w piątek 26 marca niemal 1 200 osób. Mieli okazję m.in. wziąć udział w prezentacjach, warsztatach, czy czatować ze studentami.
To już tradycja, że w okresie wiosennym uczelnia gości kandydatów na studia. Nie chcąc z tego zwyczaju rezygnować, organizatorzy dostosowali formę do panujących warunków. Dzień Otwarty pozwala maturzystom wybrać kierunek, który najlepiej pasuje do ich zainteresowań, talentów, możliwości i stylu bycia. Stąd cała tegoroczna kampania promująca rekrutację odbywa się pod hasłem „UMW w Twoim stylu”. Tym, którzy wiedz już co chcą studiować, pozwala porównać ofertę naszej uczelni z innymi uniwersytetami i przekonać się, że zapewnimy im dobre warunki do zdobycia zawodu.
Najlepszym źródłem informacji i wizytówką uczelni są ludzie. Dlatego w ramach większości przygotowanych atrakcji możliwy był kontakt głosowy i pisemny w czasie rzeczywistym ze studentami i pracownikami UMW.
Program
Wszystkie wywiady i prezentacje odbywały się w ramach tzw. „Sceny głównej”, a równolegle do nich przede wszystkim na Facebooku odbywały się inne atrakcje.
O 13.00 Dzień Otwarty w imieniu władz oficjalnie otworzyła Prorektor ds. Studentów i Dydaktyki prof. Agnieszka Piwowar. Opowiedziała o tym dlaczego nasza uczelnia jest wyjątkowa i czym się szczyci, po czym zaprosiła kandydatów do skorzystania z przygotowanych w ramach Dnia Otwartego atrakcji.
Po krótkim wprowadzeniu organizacyjno-technicznym maturzyści mogli wysłuchać prezentacji dotyczącej uczelni i zasad rekrutacji na nadchodzący rok dla osób ze świadectwem uzyskanym w Polsce. Nagranie z tej części Dnia Otwartego za pomocą Facebooka zostało wyświetlone u ponad 5 500 użytkowników, z czego ok. 1 000 zdecydowało się je obejrzeć.
Aby obejrzeć nagranie na Facebooku kliknij TU lub w zdjęcie:
Następnie na „scenie głównej” zawitały 15-minutowe prezentacje dotyczące: zasad rekrutacji dla osób ze świadectwem uzyskanym za granicą, zasad rekrutacji na English Division, domów studenckich stypendiów oferowanych przez uczelnię oraz możliwości wyjazdów w ramach programu Erasmus + i umów bilateralnych. Odbywały się na platformie MS Teams. Łącznie około 100 osób zalogowało się, by ich wysłuchać.
Równolegle do prezentacji trwał przegląd organizacji studenckich, w ramach którego kandydaci mogli odwiedzić profile kilkunastu organizacji na Facebooku, zobaczyć czym się zajmują i za pośrednictwem Messengera porozmawiać z ich przedstawicielami. Do działania w swoim gronie, po dostaniu się na studia zachęcały: Studenckie Towarzystwo Naukowe UMW, Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Wrocław, IFMSA-Poland Oddział Wrocław, Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych UMW, Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii Oddział Wrocław, SKN Cytometrii Przepływowej i Badań Biomedycznych, SKN Neonatus, SKN Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży, SKN przy Zakładzie Dietetyki, SKN Chirurgii Stomatologicznej, SKN Toksykologii, Chór Medici Cantantes
4 organizacje przygotowały również warsztaty online, z których skorzystało ok. 85 kandydatów. W ramach zajęć „Od zarodka do noworodka” prowadzonych przez SKN Neonatus kandydaci poznali rozwój dziecka podczas trwania ciąży, dowiedzieli się czym są badania prenatalne i jak funkcjonują dzieci urodzone przedwcześnie. „Warsztaty szycia chirurgicznego w stomatologii” prowadzone przez SKN Chirurgii Stomatologicznej to mimo utrudnień pandemicznych zajęcia praktyczne. Uczestnicy musieli wcześniej przygotować sobie w domu igłę, nitkę, banana lub pomarańczę, ostry nożyk i przy odrobinie podpowiedzi i swojej wyobraźni nauczyli się zakładać podstawowe szwy stosowane w chirurgii jamy ustnej. Bardzo aktualny temat w ramach webinaru „Tylko nie w szczepionkę!” poruszyło Studenckie Towarzystwo Naukowe. Mówili o tym skąd się wzięły i jak działają szczepionki. Przedstawili też historię badań nad szczepieniami i proces dopuszczania szczepionek do obrotu. Najważniejsze informacje o kierunku analityka medyczna, w tym wykładane przedmioty, specjalizacje i zarobki po studiach przedstawiło Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych w ramach webinaru „Analityka medyczna. Z czym się to je?”
Od 14.45 zmieniło się zarówno to co na „scenie głównej, jak i w kulisach na Facebooku. Na scenie w formie live’a na Facebooku można było posłuchać wywiadów ze studentami wszystkich kierunków z podziałem na wydziały. Mówili między innymi o tym jakie cechy powinien mieć kandydat na ich kierunek, czy trudniej się dostać czy utrzymać na ich studiach, jaki był najtrudniejszy przedmiot jaki musieli zaliczyć i jak wygląda kontakt z pacjentami podczas zajęć. Przedstawiali wiele perspektyw, ponieważ wśród nich byli i studenci pierwszoroczni i starszych roczników, a nawet 1 doktorantka. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się również studentka English Division.
Studentki kierunku lekarsko-dentystycznego i Dentistry (ED)
Przedstawiciele Wydziału Farmaceutycznego, czyli kierunków analityka medyczna, dietetyka i farmacja
Rozmowa ze studenkami pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i położnictwa
Rozmowa ze studentką zdrowia publicznego (na miejscu) i studentem fizjoterapii (łączącym się zdalnie)
Na pytania odpowiadają studenci kierunku lekarskiego.
Na koniec odbyła się też krótka rozmowa z Dziekanem Wydziału Lekarskiego prof. Andrzejem Hendrichem na temat planowanych zmian w programie nauczania. Plany oddją założenie, z którego wychodzą tak naprawdę władze wszystkich wydziałów, że potrzebne jest nauczanie jak najbardziej praktyczne.
Nagranie z tych rozmów zostało zaproponowane na Facebooku ponad 1 700 osobom, a obejrzało je niemal 400.
Aby odtworzyć to nagranie na Facebooku kliknij TU lub w poniższe zdjęcie:
W tym czasie kandydaci mogli za pośrednictwem messengera zadawać pytania przedstawicielom komisji rekrutacyjnych i studentom wyznaczonym do opowiadania o swoich kierunkach.
Na pytania dotyczące kierunku lekarskiego odpowiadali członkowie IFMSA-Poland Oddz. Wrocław, lekarsko-dentystycznego PTSS Oddz. Wrocław, farmacji PTSF Odz. Wrocław, analityki medycznej STDL UMW, dietetyki SKN przy Zakładzie Dietetyki (profil Dietetyka okiem medyka), ratownictwa SKN Specjalistycznego Ratownictwa Medycznego, fizjoterapii SKN Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży, pielęgniarstwa SKN Pielęgniarstwa Internistycznego, położnictwa SKN Neonatus, a na pytania o zdrowie publiczne odpowiadały studentki współtworzące stronę health_provocateur.
Przez cały okres trwania wydarzenia uczestnicy mogli zobaczyć uczelnię okiem kamery. Mieli dostęp m.in. do filmu z Biblioteki UMW i wycieczki online prowadzonej przez pracowników Centrum Symulacji Medycznej. Specjalnie na Dzień Otwarty powstały 2 filmy ukazujące zaplecze dydaktyczne 2 wydziałów.
Wydział Nauk o Zdrowiu:
Od czasu ich pojawienia się na kanale do zakończenia Dnia Otwartego każdy z nich zobaczyło ok. 250 osób .
Uczestnicy
W kwestię prezentacji zaangażowani byli pracownicy Działu Spraw Studenckich, Działu Współpracy Międzynarodowej i English Division. Odpowiadaniem na pytania kandydatów zajmowali się przedstawiciele 10 komisji rekrutacyjnych, odpowiedzialnych za przyjmowanie na studia w języku polskim. Zespół ds. Komunikacji wspierał kontakt z mediami.
Niezawodni studenci przyczynili się w ogromnym stopniu do programu głównego, jak i powstania filmów. W przegląd organizacji studenckich zaangażowało się 12 z nich. 10 organizacji odpowiadało też w dalszej części Dnia Otwartego na pytania dotyczące konkretnych kierunków. Do studia na wywiad zgodziło się przyjść 12 studentów.
Do tego należy doliczyć wielu pracowników Wydziału Nauk o Zdrowiu i Wydziału Farmaceutycznego, którzy umożliwili nakręcenie filmów w ich pracowniach oraz studentów, którzy zgodzili się udostępnić swój wizerunek i pokazać jak w praktyce wyglądają zajęcia.

Fotoreportaż z wydarzenia: Tomasz Walów
Materiały dla kandydatów
Jeśli ktoś przegapił Dzień Otwarty, a nadal chciałby się czegoś dowiedzieć o studiach warto polecić mu:
- stronę internetową rekrutacji, na której przez cały rok dostępne są wszystkie najważniejsze informacje, wejście do systemu Internetowej Rejestracji Kandydatów, a w odpowiednim czasie zamieszczane są listy rekrutacyjne
- profil na Facebooku poświęcony wyłącznie rekrutacji , na której na bieżąco przypominamy o nadchodzących terminach, zasadach rekrutacji i ofercie studiów
- folder o naszych kierunkach do ściągnięcia w formacie pdf
- filmy dostępne naszym kanale na YouTube
Zakładka Dnia Otwartego z zebranymi wszystkimi materiałami, filmami i ważnymi kontaktami będzie dostępna jeszcze przez kilka tygodni.