Wróć do strony głównej
Aktualności | 15.11.2019

Dzień Studenta 2019

17 listopada przypada Dzień Studenta. Z tej okazji p.o. rektora prof. Piotr Ponikowski zaprosił studentów na spotkanie. Podziękował aktywnie działającym, ale przede wszystkim wysłuchał propozycji i postulatów zmian.

- Spotkaliśmy się z okazji Państwa święta, żeby porozmawiać i podziękować za Państwa aktywność w życiu uczelni – mówił p.o. rektora. Wspólnie z Prorektorem ds. Dydaktyki prof. Piotrem Dzięgielem, nagrodził on osoby, które w minionym roku wykazały się największym zaangażowaniem w działania promujące uczelnię.

Aleksandra Stosiek prof. Piotr Ponikowski
Zuzanna Chmielowiec  prof. Piotr Ponikowski
Zestawy gadżetów uczelnianych otrzymali:
Aleksandra Stosiek
Podziękowanie za: m.in. za umożliwienie zbudowania sieci kontaktów ze starostami i obecność na wydarzeniach promujących rekrutację takich jak wycieczki dla licealistów czy „Studia na Horyzoncie”.

Jowita Pryszcz
Podziękowanie za: umożliwienie zbudowania sieci kontaktów ze starostami i członkami samorządu na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

Karolina Tądel
Podziękowanie za: koordynację zaangażowania studentów zrzeszonych w STDL w wydarzenia promujące naukę oraz rekrutację, takich jak zajęcia „Mały diagnosta laboratoryjny” i Noc Laboratoriów.

Miłosz Lipieta
Podziękowanie za: koordynację zaangażowania studentów zrzeszonych w IFMSA w akcje edukacyjne i promocyjne uczelni, takie jak zajęcia dla dzieci i młodzieży w ich szkołach lub podczas wizyty na Uniwersytecie, targi edukacyjne oraz udostępnianie swojego wizerunku na potrzeby promocji uczelni.

Aleksandra Dyba
Podziękowanie za: koordynację zaangażowania studentów zrzeszonych w PTSF w wydarzenia promujące naukę oraz rekrutację takie jak Noc Laboratoriów oraz obecność na wydarzeniach promocyjnych takich jak wycieczki dla licealistów.

Karolina Szumiata
Podziękowanie za: koordynację zaangażowania studentów zrzeszonych w PTSF w wydarzenia promujące naukę oraz rekrutację takie jak Noc Laboratoriów oraz obecność na wydarzeniach promocyjnych takich jak targi edukacyjne.

Ignacy Tarski
Podziękowanie za: zaangażowanie w liczne wydarzenia promocyjne Uczelni takie jak Dzień Otwarty, Noc Laboratoriów czy zajęcia dla klasy patronackiej UMW.

Zuzanna Chmielowiec
Podziękowanie za: zaangażowanie w liczne wydarzenia promocyjne Uczelni takie jak Dzień Otwarty, targi edukacyjne i „Studia na Horyzoncie”.

Natalia Kusyn
Podziękowanie za: zaangażowanie w liczne wydarzenia promocyjne Uczelni takie jak targi edukacyjne oraz pomoc w przygotowaniu wpisów w socialmedia pomagających kandydatom na UMW w przygotowaniu do matury.

Justyna Paleczny
Podziękowanie za: zaangażowanie w wydarzenia promujące naukę oraz rekrutację, takie jak zajęcia dla licealistów czy Noc Laboratoriów oraz służenie jako głos doradczy w kwestiach bezpieczeństwa zajęć młodzieży w laboratoriach.

Karolina Dydak
Podziękowanie za: zaangażowanie w wydarzenia promujące naukę oraz rekrutację, takie jak zajęcia dla licealistów czy Noc Laboratoriów oraz służenie jako głos doradczy w kwestiach bezpieczeństwa zajęć młodzieży w laboratoriach.

Marta Polniaszek
Podziękowanie za: koordynację zaangażowania studentek zrzeszonych w SK Neonatus i SKN Femini i obecność w wydarzeniach promujące naukę oraz rekrutację, takie jak warsztaty dla licealistów oraz udostępnianie swojego wizerunku na potrzeby promocji uczelni.

Kamran Hennessy
Thank you for activity and engagement in the International Student Council and for covering the ED student matters overall.

Dominik Dawidowski
Thank you for activity and engagement in the International Student Council and for covering the ED student matters overall.
 prof. Piotr Ponikowski

Prof. Piotr Ponikowski nie ukrywał, że to spotkanie jest propozycją nowego otwarcia. – Chciałbym, żebyśmy odcięli to, co było. Pełnię obowiązki rektora od kilku tygodni, to dobry moment, by zacząć od nowa. Spotykamy się dziś także po to, by posłuchać z czym Państwo macie problemy, co możemy z nimi zrobić i, co dla mnie wyjątkowo ważne, by zacząć działać. Nie chciałbym, żeby było to źle rozumiane akademickie spotkanie, na którym sobie ponarzekamy, rozejdziemy się i na tym się skończy – podkreślał prof. Ponikowski.
Spotkanie ze studentami  prof. Piotr Ponikowski

Pełniący obowiązki rektora przypomniał studentom o nowości, którą przynosi im Statut UMW. Chodzi o Rzecznika Praw Studenta. Powołana na tę funkcję osoba ma ułatwić studentom dotarcie z potrzebami do władz uczelni, nie tylko przez samorząd studentów, ale też powołanego spośród nauczycieli akademickich reprezentanta. Warto podkreślić, że rektor dokonuje tego wyboru na podstawie wskazania przez przewodniczącego samorządu. Inicjatywa musi jednak wyjść od studentów.

Spotkanie ze studentami umedwroc

Prof. Piotr Ponikowski podkreślał to wielokrotnie, że szanse na powodzenie planowanych projektów i zmian widzi tylko wtedy, gdy studenci aktywnie się w ten proces zaangażują. – Każda akcja musi mieć swojego lidera, ktoś musi się tym chcieć zająć. Jak studenci English Division, którzy pojawili się u mnie z listą propozycji i sugestii odnośnie zmian – podkreślał p.o. rektora.

Spotkanie ze studentami umedwroc

Dlatego niemal każdemu ze zgłaszanych na miejscu problemów przypisywano swoistego „ambasadora”. Czy dotyczyło to problemu szatni dla studentów w różnych lokalizacjach czy dyskusji o dydaktyce. W tej najbardziej palącej kwestii rektor zapowiedział kolejne spotkania – w mniejszych, roboczych grupach. Idąc za sugestią studentów, mają się one odbyć oddzielnie na każdym z oddziałów, przy czym stomatologia potraktowana zostanie indywidualnie. Te spotkania zorganizowane będą na początku grudnia, w porozumieniu z samorządami wydziałowymi.
Spotkanie ze studentami umedwroc

- Czy jesteśmy zadowoleni z dydaktyki na naszej uczelni? To pytanie retoryczne. Wiadomo, że nie. I dlatego prosimy - pomóżcie nam to zmienić. Tyle, że musicie mieć świadomość, że zrobicie to raczej dla tych, co przyjdą po Was. W Waszym przypadku możemy rozmawiać o korektach, ale nie radykalnych zmianach, bo nie możemy wywrócić całego systemu. Będzie to miało sens, gdy nowym trybem pójdziemy od pierwszego roku. Was to niestety nie obejmie, ale zróbmy to razem dla tych, którzy przyjdą – apelował rektor Ponikowski. – Nie ma  z naszej i nie może być w Waszej strony przyzwolenia na „bylejakość” w dydaktyce – podkreślał.
Spotkanie ze studentami umedwroc

Studenci podkreślali brak ustalonych priorytetów. – Uczymy się, żeby być dobrymi lekarzami, ale uczymy się także, by zdać egzamin. Sam łapię się na tym, że marnuję mnóstwo czasu na uczenie rzeczy nieprzydatnych, brakuje nam za to bardzo merytorycznych komentarzy prowadzących, że taki przypadek zdarza się niezwykle rzadko, a inny jest nagminny. Brakuje nam praktycznej medycyny zamiast uczenia się mnóstwa nieprzydatnych bzdur –mówił jeden ze studentów.

Rektorzy przypominali jednak, że egzamin trzeba zdać. By poprawić wyniki zdawalności LEK-u  i LDEK-u w ramach projektu Liderzy dolnośląskiej medycyny prowadzone będą bezpłatne, weekendowe kursy przygotowujące dla chętnych studentów- zapowiadał prorektor ds. dydaktyki. Poprowadzi je firma wyspecjalizowana w tej tematyce, organizująca takie kursy w całej Polsce. Mają ruszyć na początku nowego roku kalendarzowego.

Spotkanie ze studentami umedwroc
Fot. Tomasz Walów
- To trochę gaszenie pożaru, czasem wystarczyłoby lepsze zmobilizowanie prowadzących – mówili studenci. Opowiadali o tym, że ich prośby, by część obowiązkowych esejów sprawdzających wiedzę zamienić na testy, których zdawania muszą się nauczyć, spotykały się z niezrozumiałymi odmowami tłumaczonymi odgórnymi nakazami.

Lista zgłaszanych spraw była długa – dużo uwagi poświęcono dniom rektorskim i konieczności odrabiania 10 procent zajęć, która jak tłumaczył ponownie prorektor ds. dydaktyki wynika z odgórnych nakazów Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Studenci zgłaszali problemy z wkomponowaniem odrabiania w mocno napięty tydzień zajęć. Prof. Piotr Dzięgiel przedstawił rozważaną propozycję odrabiania na podstawie e-learningu. Wrócono też do konieczności umieszczenia w planie zajęć tygodnia odróbkowego. Poruszano kwestie zbyt licznych grup na ćwiczeniach, zajęć polegających na wygłaszaniu przez studentów prezentacji czy niedostatecznej liczby książek w bibliotekach.

Na koniec p.o. rektora prof. Piotr Ponikowski zapowiedział, że w kolejnym roku Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu szykuje się do obchodów 70-lecia swojego istnienia jako oddzielna jednostka. Zaprosił studentów do udziału i współorganizacji. – Chcemy rozpisać kalendarz wydarzeń na cały rok. Rok 2020 ma być rokiem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Nie wyobrażam sobie tego bez Państwa udziału – podsumował prof. Piotr Ponikowski.



 
Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 15.11.2019 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 17.11.2019