Wróć do strony głównej
Aktualności | 24.01.2020

HeartBIT_4.0: pierwsze spotkanie partnerów projektu

Jako lider międzynarodowego konsorcjum, zorganizowaliśmy pierwsze oficjalne spotkanie związane z realizacją projektu HeartBIT_4.0 - Application of innovative Medical Data Science technologies for heart diseases.

Projekt HeartBIT_4.0, kierowany przez prof. Piotra Ponikowskiego, ma na celu podnoszenie kompetencji pracowników Uniwersytetu Medycznego w zakresie współczesnych metod oraz nowoczesnej filozofii prowadzenia eksperymentów i analizy danych medycznych. Nasza Uczelnia jako lider projektu pełni rolę ucznia. Partnerzy, czyli Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, Uniwersytet w Lipsku oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze przeprowadzą rozbudowany cykl profesjonalnych szkoleń. Pierwsze spotkanie partnerów służyło prezentacji możliwości, doprecyzowaniu kierunków działań i wyznaczeniu najbliższych celów.



Partnerów projektu zgromadzonych na pierwszym oficjalnym spotkaniu przywitał rektor Romuald Zdrojowy, życząc im owocnych dyskusji i wymiany doświadczeń oraz udanego pobytu we Wrocławiu. Po nim głos przejęła prowadząca spotkanie mgr inż. Joanna Gruchot z Katedry Chorób Serca, koordynator projektu. Następnie dr Agnieszka Siennicka z Katedry i Zakładu Fizjologii przedstawiła informacje o naszej uczelni. Jak podkreśliła, obecnie nasz Uniwersytet realizuje 6 projektów w ramach programu Horyzont 2020. Siódmy projekt: HeartBIT_4.0 jest pierwszym, w którym pełnimy rolę lidera. – Chcielibyśmy połączyć potencjał naukowy naszej uczelni z wiedzą, którą możecie nam przekazać i liczę na możliwość kontynuowania tej współpracy.



Wizję projektu przedstawił współautor wniosku dr hab. Dariusz Danel (Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk), zwracając uwagę na dynamiczny rozwój nowych technik obliczeniowych jaki następuje w ostatnich latach oraz na konieczność nawiązywania ścisłej współpracy ze specjalistami zajmującymi się procesowaniem danych. – Data science jest przyszłością dla nauk o życiu. Zbudowanie wspólnej płaszczyzny interdyscyplinarnej kooperacji jest nadrzędnym celem naszego projektu. Intencją HeartBIT_4.0 jest połączenie potencjału naukowego badaczy skupionych wokół Katedry Chorób serca z nową wiedzą pozyskaną od partnerów. Co ważne, zdobyte kompetencje poszerzą profil badawczy całego Uniwersytetu oraz zwiększą naukową atrakcyjność uczelni.



Informacje o pierwszym partnerze, Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, przedstawił dr Artur Rot z Katedry Systemów Informacyjnych. Zadaniem pracowników Uczelni Ekonomicznej będzie wprowadzenie pracowników Uczelni medycznej w zagadnienia z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Pierwszym etapem realizacji zadania jest wykład zaplanowany na 31 stycznia.



Prof. Karol Kozak przedstawił ofertę kolejnego z partnerów projektu, czyli Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Uczelnia ta ma doświadczenie w interdyscyplinarnych badaniach z zakresu medycyny za sprawą Wydziału Lekarskiego obecnego w jego strukturze oraz współpracy ze szpitalami z całego kraju. Wkład drezdeńskiej uczelni w projekt HeartBit_4.0 ma obejmować przede wszystkim know-how w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w medycynie. – Wiemy, że Wrocław jest mocniejszy pod względem kardiologicznym, dlatego skoncentrujemy się na aspektach informatycznych. Jesteśmy uczelnią specjalizującą się w naukach podstawowych, a ten projekt jest dla nas kolejną szansa na zwrot w kierunku aplikacyjności – mówił.



Zadania Uniwersytet w Lipsku, dotyczące zagadnień z zakresu infrastruktury nowoczesnych baz danych i przygotowania danych do analiz, opisał dr Martin Zimniak.


Jako ostatni wypowiedział się prof. Petr Berka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze. Mówił on między innymi o doświadczeniach swojej Alma Mater w dziedzinie Medical Data Mining, dzięki którym wkład praskiej uczelni w projekt HeartBit_4.0 obejmie kompetencje w zakresie pozyskiwania wiedzy z baz danych.

Zdjęcia Adam Zadrzywilski
Pozostałą część spotkania partnerzy projektu poświęcili na dyskusje nad szczegółowymi ustaleniami dotyczącymi jego dalszej realizacji.

Szczegółowych informacji związanych z organizacją szkoleń udziela dr Agnieszka Siennicka z Katedry i Zakładu Fizjologii (e-mail: agnieszka.siennicka@umed.wroc.pl).

Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 24.01.2020 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 27.01.2020