Wróć do strony głównej
Aktualności | 02.06.2023

Komunikacja w zespole interprofesjonalnym

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu – w ramach projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Zdrowia – zrealizował dwie edycje szkolenia pt. "Kurs komunikacji w medycznym zespole interprofesjonalnym". Były to pierwsze tego typu zajęcia na UMW i jedne z nielicznych w kraju.

W szkoleniu wzięli udział studenci kierunków: lekarskiego, fizjoterapii, ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa, położnictwa, farmacji i analityki medycznej. Pierwsza edycja kursu odbyła się 24-26 maja, a druga 31 maja-1 czerwca. 

W czasie trzech dni kursu (30 h szkolenia) studenci uczyli się, jak wygląda efektywna komunikacja oraz współpraca w medycznym zespole interprofesjonalnym. Pierwsza część zajęć (warsztatowa) odbyła się w Centrum Symulacji Medycznej UMW. Uczestnicy zajęć, podzieleni na dwu- i trzyosobowe zespoły, poznawali kompetencje różnych zawodów medycznych oraz rozprawiali się z dotyczącymi ich mitami i stereotypami. Dodatkowo podczas symulowanych konsultacji studenci mogli dowiedzieć się, jak w praktyce wykorzystywać różne techniki efektywnego i bezpiecznego komunikowania w zespole medycznym, jak udzielać konstruktywnej informacji zwrotnej innym członkom zespołu oraz jak prowadzić skuteczne negocjacje i rozwiązywać konflikty. 

Kolejny etap szkolenia polegał na możliwości bezpośredniego obserwowania oraz towarzyszenia w pracy przedstawicielom różnych zawodów medycznych w czasie sześciu tzw. sesji "work shadowing". Zorganizowano je zarówno na szpitalnym oddziale ratunkowym, bloku operacyjnym, oddziale internistycznym i ginekologicznym, jak również w aptece szpitalnej i laboratorium diagnostycznym.

Warunkiem zaliczenia kursu i otrzymania certyfikatu było przygotowanie i zaprezentowanie eseju opisującego wybrane wydarzenie/problem, którego student doświadczył podczas jednej z sesji "work-shadowing" oraz zaprezentowanie umiejętności komunikacyjnych w zespole podczas symulowanych sytuacji klinicznych. 

– Studenci wysoko ocenili merytoryczną wartość szkolenia i z wielkim zaangażowaniem oraz entuzjazmem brali udział zarówno w zajęciach warsztatowych, jak i w sesjach na oddziałach. Wszyscy zgodnie podkreślali, że tego typu szkolenia powinny stanowić nieodzowną część studiów medycznych tak, aby każdy z przyszłych pracowników ochrony zdrowia znał kompetencje innych zawodów medycznych i potrafił efektywnie komunikować się w zespole, zwiększając jakość, efektywność i bezpieczeństwo opieki nad pacjentami – mówi dr hab. Maria Magdalena Bujnowska-Fedak z Katedry Medycyny Rodzinnej UMW, koordynator szkolenia.

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 02.06.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 30.06.2023