Wróć do strony głównej
Aktualności | 16.04.2025

Kwietniowe posiedzenie Senatu UMW

W środę, 16 kwietnia, odbyło się posiedzenie Senatu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, które miało na celu omówienie nowej strategii uczelni w obszarze nauki. Spotkanie składało się z trzech części. 


Transmisja online umożliwiła szerokiemu gronu odbiorców śledzenie przebiegu dwóch pierwszych części wydarzenia. Na początku posiedzenia rektor UMW, prof. Piotr Ponikowski złożył gratulacje prof. dr hab. Joannie Maj, która została wybrana na przewodniczącą oddziału dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, wyrażając radość z sukcesu i podkreślając wkład w rozwój Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej. 

Prof. Tomasz Jurek otrzymał wyrazy uznania za przeprowadzenie szkolenia z zakresu reagowania kryzysowego w ramach akcji „Kryzys-25”, organizowanej we współpracy z Akademią Wojsk Lądowych. Działanie to, ukazujące społeczną odpowiedzialność uczelni, zostało docenione za profesjonalizm i doskonałą realizację. 

Po części gratulacyjnej rozpoczęła się prezentacja nowej strategii naukowej Uniwersytetu Medycznego. Dokument ten, przygotowany przez prof. dr hab. Piotra Dzięgla, prorektora ds. nauki i prof. dr hab. Agnieszkę Hałoń, prorektor ds. rozwoju kadry akademickiej, ma na celu dynamiczny rozwój uczelni w zakresie działalności naukowej, która będzie miała realny wpływ na postęp medycyny.

Prof. Dzięgiel podkreślił, że strategia naukowa nie jest izolowaną koncepcją, ale jest wynikiem współpracy wielu elementów. 
- Najważniejszym elementem tej strategii są ludzie – zarówno badacze, którzy kreują nową wiedzę, jak i pracownicy administracyjni, którzy wspierają ich w realizacji celów. Cały ten potężny mechanizm musi ze sobą współpracować, by osiągnąć sukces. 

W strategii wyróżniono pięć głównych celów operacyjnych, które będą wytyczać kierunki rozwoju nauki na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu:
1.    Uzyskanie wzrostu w ocenach dyscyplin naukowych zgłoszonych do ewaluacji w latach 2022-2026
2.    Rozwój potencjału badawczego
3.    Prowadzenie badań naukowych istotnych dla otoczenia gospodarczego (B+R), które odpowiadają na aktualne wyzwania społeczne i zdrowotne
4.    Wzrost umiędzynarodowienia
5.    Poprawa zarządzania procesem naukowym

Wśród priorytetowych kierunków naukowych wskazano następujące obszary:
6.    Kardiologia i choroby sercowo-naczyniowe
7.    Onkologia, w tym hematologia i hematoonkologia, badania translacyjne, biochemia, genetyka i biologia molekularna
8.    Neuronauka, obejmująca psychiatrię biologiczną, psychologię kliniczną i neuropsychologię
9.    Immunologia, alergologia i mikrobiologia
10.    Nauki farmaceutyczne, farmakologia i toksykologia

Prof. Piotr Ponikowski, komentując zarys strategii, przypomniał, że już w 2021 roku Uniwersytet Medyczny określił ogólny cel strategiczny w obszarze nauki, który dziś nabiera nowych kształtów.
- Mówiąc o przyszłości, musimy zastanowić się, jak zdefiniować naszą uczelnię, aby ta nowa strategia uwzględniała wszystko, co się wydarzyło i co zamierzamy osiągnąć w najbliższych latach. 

Rektor dodał, że jednym z kluczowych elementów będzie realizacja dwóch podstawowych filarów: rozwoju projektu "Młoda Nauka" oraz wsparcie wiodących zespołów badawczych, które będą tworzyć innowacyjne rozwiązania w wybranych obszarach. 
- Chciałbym, abyśmy stali się uczelnią badawczą o europejskim wymiarze, żeby nasza praca nie była odtwórcza. Młodzi naukowcy powinni czuć, że mają przestrzeń do rozwoju i do realizacji własnych ambicji.

Prace nad pełnym projektem strategii będą kontynuowane, dokument zostanie jeszcze przedstawiony Radzie Naukowej do konsultacji. 

W trzeciej, zamkniętej części, Senat podjął m.in. uchwałę dotyczącą konieczności rozpoczęcia pilnej debaty nad sytuacją dolnośląskich pacjentów onkologicznych.
- Apelujemy o rozpoczęcie rozmów, które pozwolą na wypracowanie rozwiązań najlepszych z puntu widzenia pacjentów, systemu cierpiącego na braki kadrowe, ale też rozwoju regionu i dbania o finanse publiczne. UMW dysponuje kadrą i ekspercką wiedzą, oraz doświadczeniem żeby w proces dyskusji się włączyć. Wierzę, że dzisiejsza uchwała to ważny krok dla Dolnego Śląska. Cieszę się, że senatorowie ją jednomyślnie poparli – zaznaczył prof. Piotr Ponikowski.

Na zakończenie posiedzenia Senatu UMW, rektor złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne, życząc spokoju i odpoczynku w nadchodzące dni.
 

Tagi #umw
Autor: Sylwia Foremna Data utworzenia: 16.04.2025 Autor edycji: Sylwia Foremna Data edycji: 16.04.2025