Kwitnący Ogród Botaniczny Roślin Leczniczych UMW
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym Roślin Leczniczych UMW, jedynym w Polsce certyfikowanym akademickim farmaceutycznym ogrodzie botanicznym, pojawiła się później niż zwykle, bo z ponad miesięcznym opóźnieniem.
Wśród roślin, które jako pierwsze pozwoliły sobą nacieszyć oczy w całej okazałości, są narcyze sadzone w ramach akcji Pola Nadziei dla Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.
fot. A. Biernat, M. Surma
W starożytnej Grecji narcyzom przypisywano właściwości lecznicze. Obecne badania potwierdziły jej aktywność biologiczną związana z zawartością hemantaminy i innych alkaloidów, typowych właśnie dla narcyzów, które wykazują między innymi działanie przeciwnowotworowe. Bada się również ich właściwości rozkurczowe, przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe.
Narcyz, jako wczesnowiosenny kwiat roztaczający odurzającą woń, a do tego będąc rośliną łatwą w uprawie, towarzyszy człowiekowi od wieków. W mitologii greckiej związany jest z tragiczną postacią młodzieńca umierającego z miłości do samego siebie. Jak w każdej bajce tak i w tej znajdziemy ziarno prawdy, którym jest motyw samotności – narcyz jest kwiatem, który lubi samotność zarówno w glebie, jaki w wazonie. Czego powodem jest specyficzny skład chemiczny rośliny, który niekorzystnie oddziałuje na inne rośliny, a także czyni ją trującą.
fot. T. Walów
Narcyz (Narcissus L.) to rodzaj, do którego należy kilkadziesiąt gatunków botanicznych i tysiące odmian uprawnych różniących się kształtem, wielkością i barwą kwiatów oraz czasem kwitnienia. Kolory takie, jak biały, kremowy, wszystkie odcienie żółtego, pomarańczowy, brzoskwiniowy z domieszką różu oraz fantazyjne formy kwiatów charakteryzują poszczególne odmiany.
fot. A. Biernat, M. Surma
Warto sadzić te piękne kwiaty, aby wiosna była pachnąca i kolorowa. Ale wybierając dla nich miejsce w ogrodzie pamiętajmy, że trujące alkaloidy znajdują się w cebulach i mogą przechodzić do gleby. Nie sadźmy więc narcyzów w warzywnikach, jagodnikach i ogródkach ziołowych.
Botaniczny Ogród Roślin Leczniczych
Ogród Botaniczny roślin leczniczych jest certyfikowanym ogrodem botanicznym z akredytacją Ministerstwa Środowiska, który funkcjonuje już od niemal 20 lat. W kolekcji ogrodu jest ponad 1600 taksonów roślin z różnych gatunków: drzewa, krzewy, rośliny wodne, a także rośliny tropikalne, które wymagają opieki w szklarni. Pracujący tu specjaliści zajmują się zachowaniem zasobów genowych roślin leczniczych, ich czynną ochroną, a także udostępnianiem ich do obecnych i przyszłych badań naukowych czy zajęć dydaktycznych. Do utrzymania bazy naukowej, Ogród wykorzystuje specjalny grant z Ministerstwa Nauki i Edukacji, dzięki któremu zostały m.in. unowocześnione pracownie specjalistyczne.
fot.T.Walów
Placówka zajmuje się badaniami nad zasobami surowców zielarskich w środowisku naturalnym, wprowadzaniem do uprawy roślin dziko rosnących o dużej przydatności farmakologicznej, introdukcją gatunków azjatyckich, wykorzystywanych w lecznictwie Dalekiego Wschodu, opracowaniem biologii tych gatunków i ich agrotechniki. Ogród Roślin Leczniczych wydaje co roku Index Seminum, czyli spis nasion udostępnianych innym ogrodom botanicznym w ramach międzynarodowej wymiany. Publikacja ta ukazuje się już od ponad 60 lat, gdyż pierwszy Index Seminum został wydany w 1950 roku. To wydawnictwo jest historią rozwoju i zmian zachodzących w kolekcji.
fot.T.Walów
Naukowy charakter placówki z jej ścisłą specjalizacją stworzył specyficzną formę Ogrodu Botanicznego, którego naturalistyczny wygląd współgra z uprawą wielu gatunków ziół. Ogród jest zapleczem dydaktycznym dla studentów Wydziału Farmaceutycznego. Studenci farmacji odbywają tu ćwiczenia praktyczne z przedmiotów kształcenia ogólnego i zawodowego, umożliwia im to lepsze zapoznanie się z właściwościami roślin leczniczych. Studenci analityki medycznej zapoznają się z okazami roślin trujących.
Strona internetowa Ogrodu Botanicznego Roślin Leczniczych UMW: http://www.obrl.umed.wroc.pl/indexfull.html
fot.T.Walów
Artykuł powstał we współpracy z pracownikami Ogrodu Botanicznego Roślin Leczniczych: mgr inż.Agatą Biernat i inż.Markiem Surmą.