Wróć do strony głównej
Aktualności | 21.03.2018

Linia Prosta - Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji SKN Neonatus wraz z innymi organizacjami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wspiera akcję Linia Prosta publikując zdjęcia i informując o zespole.

Idea kampanii #LiniaProsta to wsparcie w rozwoju i samodzielności osób z zespołem Downa, pomoc w dążeniu do bycia pełnoprawnym członkiem społeczeństwa, a także wyrażenie akceptacji z okazji 21.03 - Światowego Dnia Zespołu Downa.



Zdjęcia z linią na dłoni, która jest symbolem osób z zespołem Downa, po raz kolejny umieszczane są w mediach społecznościowych. Do akcji przygotowanej na naszej uczelni przez SKN Neonatus dołączyły władze uczelni, nauczyciele akademiccy i studenci z innych organizacji i kół naukowych.

Światowy Dzień Zespołu Downa to także okazja by przypomnieć najważniejsze informacje na jego temat.















Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na dzień 21.03 nie bez powodu - trisomia 21 to odmienność biologiczna, która polega na posiadaniu przez daną osobę dodatkowego chromosomu na 21. parze chromosomów (21 para chromosomów i obecne trzy chromosomy zamiast dwóch).  Zespół występuje z częstości 1:600. Ze względu na liczne poronienia samoistne i ciąże obumarłe w okresie prenatalnym, szacuje się, że około jedno na siedmioro dzieci z Trisomią 21 przeżywa do terminu porodu.

Zaburzenia w rozdzielaniu chromosomów do komórek potomnych występują częściej u osób w starszym wieku, dlatego wyższe jest prawdopodobieństwo poczęcia dziecka z Zespołem Downa u kobiety w wieku 38-40 lat niż u kobiety młodszej. Ważne jest by pamiętać, że Zespół Downa nie jest dziedziczny, a kobiety z Trisomią 21 najczęściej rodzą zdrowe dzieci, mężczyźni natomiast zwykle są niepłodni. Literatura podaje, że 2/3 dzieci, których matki miały Zespół Downa to dzieci zdrowe. Kiedy przyszli rodzice usłyszą diagnozę, potrzebują wsparcia psychicznego i emocjonalnego. Dopiero gdy poradzą sobie z kryzysem, mogą zapewnić dziecku prawidłową opiekę i rozwój, ponieważ wymaga to wiele siły, zaangażowania i wiedzy. Najważniejsza w wychowaniu dziecka z tym Zespołem jest normalizacja, czyli zaakceptowanie dziecka takim, jakie jest, docenienie jego zalet i wzmacnianie umiejętności, tak aby mogło być jak najbardziej samodzielne.

fot. Martyna Budzińska
Autor: Administrator Administrator Data utworzenia: 21.03.2018 Autor edycji: Administrator Administrator Data edycji: 21.03.2018