Wróć do strony głównej
Aktualności | 02.06.2024

Mamy kolejny grant z programu Sonata

Prawie 1,2 mln zł na badania dotyczące innowacyjnego leczenia ran przewlekłych otrzymał dr Tomasz Urbaniak z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej i Biofizyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w ramach konkursu Sonata 19.

Konkurs Sonata, realizowany przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), adresowany jest do naukowców, którzy uzyskali stopień doktora w okresie 2-7 lat przed złożeniem wniosku o finansowanie projektu. Jego celem jest wsparcie osób rozpoczynających prowadzenie innowacyjnych badań naukowych.

W ramach 19 edycji Sonaty do NCN wpłynęło 1148 wniosków na kwotę ponad 1,25 mld zł. Do finansowania zakwalifikowano 218 projektów, a 121 znalazło się na listach rezerwowych. Dzięki zwiększeniu budżetu NCN ich autorzy również otrzymają wsparcie.

W gronie tym jest dr Tomasz Urbaniak z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej i Biofizyki Wydziału Farmaceutycznego UMW, który pokieruje projektem "Kontrolowane czasowo oraz przestrzennie uwalnianie czynników wzrostu z kompozytowych rusztowań porowatych przeznaczonych do leczenia ran przewlekłych" (finansowanie: 1 196 560 zł).

Rany przewlekłe (odleżyny, wrzody cukrzycowe czy owrzodzenia żylne) są dużym wyzwaniem dla systemu opieki zdrowotnej. W przeciwieństwie do zwykłych skaleczeń goją się powoli, często dłużej niż 12 tygodni, co niesie ze sobą zwiększone ryzyko powikłań. 

Tradycyjne metody zabezpieczające rany i stymulujące zdrowienie często nie są skuteczne w przypadku trudno gojących się uszkodzeń skóry. Co więcej, takim schorzeniom towarzyszy ból, ograniczona mobilność, obniżone samopoczucie psychiczne oraz gorsza jakość życia, co przekłada się na dodatkowe obciążenie systemu ochrony zdrowia. 

Jedną z głównych przyczyn trudnego leczenia ran przewlekłych jest niedobór cytokin w ich środowisku, a zwłaszcza czynników wzrostu, kluczowych białek, które regulują proces regeneracji. Odgrywają one ważną rolę w kontroli stanu zapalnego, stymulują wzrost tkanek i tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

Rozwiązaniem problemu może być rozwój innowacyjnych metod dostarczania brakujących bodźców biochemicznych. Jednym z celów stawianych przez współczesną medycynę regeneracyjną jest opracowanie biomateriałów umożliwiających ich kontrolowane uwalnianie w środowisku rany oraz jednoczesne stworzenie optymalnych warunków do gojenia się ran.

W ramach projektu powstanie platforma wspomagająca leczenie ran, składająca się z uwalniającego lek porowatego rusztowania pokrytego warstwowymi nanopowłokami, które zawierają czynniki wzrostu. Obecność pustych przestrzeni (porów) w strukturze biodegradowalnych rusztowań zapewni środowisko dla regenerujących się warstw skóry, a cienkie powłoki będą miały za zadanie kierować aktywnością komórek. Kluczowym elementem proponowanego systemu będzie technika osadzania warstwa-po-warstwie (eng. Layer-by-Layer – LbL).

Fot. Tomasz Walów

Tagi #umw
Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 02.06.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 03.06.2024