Muzeum Farmacji można odwiedzać w sieci
Muzeum Farmacji było zmuszone zamknąć się dla zwiedzających. Na szczęście teraz jego eksponatom można przyjrzeć się bez wychodzenia z domu, w ramach projektu Wirtualne Muzea Wrocławia, prezentującego zasoby muzeów uczelnianych.
Eksponaty, którym można przyjrzeć się w Wirtualnym Muzeum Farmacji, są prezentowane w formie zdigitalizowanych modeli 3D, wykonanych dzięki współpracy z Fundacją Collect kierowaną przez Macieja Mosura. Jak tłumaczy dr hab. Edyta Izabela Rudolf, proces był skomplikowany i pracochłonny, ale efekty robią wrażenie. - Początki polegały na wyborze odpowiednich eksponatów do digitalizacji. Szybko okazało się, że nie jest to prosta sprawa, ponieważ materiały, z których wykonane były poszczególne przedmioty, wymagały różnych rozwiązań. Same przedmioty również sprawiały kłopot. Przykładowo, trzeba było poszukać rozwiązania, aby szalki wag podczas obracania się platformy pozostały w miejscu. Ponadto fundacja dysponowała innym, słabszym sprzętem, przez co skanowanie 3D zabierało sporo czasu. Jednak wyniki były bardzo obiecujące.

Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczęło współpracę z Fundacją Collect w 2019 roku. W międzyczasie z jej działalnością zapoznali się przedstawiciele innych muzeów uczelnianych we Wrocławiu, co pozwoliło Maciejowi Mosurowi i jego współpracownikom założyć projekt „Wirtualne Muzea Wrocławia”, którego pokłosiem jest między innymi strona internetowa www.wirtualnemuzea.wroclaw.pl oraz cykl warsztatów. Dzięki dofinansowaniu projektu zwiększyły się możliwości techniczne, a przez to jakość cyfrowych obrazów. Dodatkowe środki pozwoliły również rozwiązać część dotychczasowych problemów technicznych.
Na uwagę zasługuje też współpraca z Centrum Innowacji Przejście w osobach pani Katarzyny Pilipionek i pana Macieja Sobczaka, którzy są odpowiedzialni za część edukacyjną. Dzięki ich pomysłowości oraz doświadczeniu zdigitalizowane zbiory nie stały się kolejnym przeglądem zdjęć w internecie, ale zaczęły funkcjonować jako element narracji o świecie i historii nauki. Warto dodać, że opisy eksponatów muzealnych są nie tylko tekstowe, ale również w formie nagrań audio.

Digitalizacja zbiorów 3D ma, poza walorem poznawczym i edukacyjnym, znaczenie dla rozwoju nauki. Pozwala zapoznać się ze zbiorami dotychczas niedostępnymi, które mogą zainteresować badaczy na całym świecie. Dokładność cyfrowego obrazu umożliwia wstępne badanie obiektu, aż do momentu, kiedy będzie można dany obiekt obejrzeć bezpośrednio. Dzięki temu projekt Wirtualne Muzea Wrocławia przybliża świat muzeów uczelniach, których zbiory są często jednostkowe i niezwykłe w swojej specyfice.
Projekt Wirtualne Muzea Wrocławia został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.