Wróć do strony głównej
Aktualności | 25.11.2024

#nabieraMYodwagi na DOLMED.Tech

Otyłość to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Na świecie z nadwagą i otyłością zmaga się 39 milionów dzieci poniżej 5 roku życia oraz blisko 2 miliardy dorosłych. O wyzwaniach z tym związanych, przed którymi stoi system ochrony zdrowia, rozmawiały podczas forum DOLMED.Tech prof. dr hab. Marzena Dominiak oraz dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas. 

Podczas panelu „Profilaktyka otyłości – program pod hasłem #nabieraMYodwagi”omówione zostały najważniejsze aspekty walki z otyłością oraz nowe kierunki w diagnostyce, profilaktyce i leczeniu.

– Otyłość, to choroba cywilizacyjna, która prowadzi do trzech głównych grup komplikacji: metabolicznych (cukrzyca, nadciśnienie, stłuszczenie wątroby), mechanicznych (problemy ortopedyczne, schorzenia stawów, wady zgryzu) oraz psychospołecznych (depresja, obniżona jakość życia). Najnowsze badania wskazują, że wspólne czynniki ryzyka dla chorób niezakaźnych, takich jak nowotwory, cukrzyca czy otyłość, obejmują niezdrową dietę, brak aktywności fizycznej oraz stres – wylicza prof. dr hab. Marzena Dominiak, prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i inicjatorka kampanii #nabieraMYodwagi.

Rola diagnostyki i lekarzy w walce z otyłością
Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas zaznaczyła, że kluczowym etapem radzenia sobie z otyłością jest wczesna diagnostyka, w tym ocena masy ciała i wskaźnika BMI. Kolejne kroki obejmują edukację żywieniową, zmianę stylu życia oraz, w bardziej zaawansowanych przypadkach, farmakoterapię i leczenie chirurgiczne. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz stomatolodzy pełnią więc szczególną rolę, jako pierwszy kontakt pacjenta z systemem ochrony zdrowia.

Nowoczesne metody leczenia i prewencja
Współczesne leczenie otyłości opiera się na nowoczesnych farmakologicznych metodach, takich jak analogi GLP-1, naltrekson, czy leki nowej generacji, które umożliwiają skuteczną redukcję masy ciała. Dodatkowo pacjenci mają dostęp do programów koordynowanej opieki zdrowotnej, obejmujących wsparcie dietetyczne, konsultacje specjalistyczne oraz edukację zdrowotną.

Podczas forum podkreślono, że kluczem do walki z otyłością jest profilaktyka, w tym:
•    wprowadzenie obowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkołach,
•    promowanie zdrowego stylu życia poprzez kampanie społeczne,
•    wspieranie zdrowych nawyków żywieniowych poprzez współpracę międzysektorową.

Misja Uniwersytetu Medycznego w walce z otyłością
Wspólne działania w zakresie nauki, edukacji i prewencji są kluczowe dla zmniejszenia jej skutków i poprawy jakości życia pacjentów. Dlatego też Uniwersytet Medyczny prowadzi społeczną kampanię edukacyjną #nabieraMYodwagi i we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz innymi partnerami, aktywnie uczestniczy w tworzeniu kompleksowych rozwiązań na rzecz walki z otyłością.

Kampania została zainaugurowana 5 września br. podczas konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi” zorganizowanej w Sejmie przez UMW i wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci z różnych dziedzin, takich jak: diabetologia, endokrynologia, kardiologia, onkologia, psychiatria, ortopedia, stomatologia oraz zdrowie publiczne. Byli to naukowcy z UMW, ale również eksperci z innych ośrodków naukowych i organizacji społecznych. Głos w sprawie zabrali także przedstawiciele rządu. Wszyscy zgodnie przyznali, że walka z otyłością jest trudna, ale nie niemożliwa. Potrzebne są w niej działania specjalistów różnych dziedzin i wielu resortów w rządzie. Kluczowe jest wspólne skoordynowane działanie.

Forum DOLMED.Tech
III edycja Forum Dolnośląskiego DOLMED.Tech, organizowana przez Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed odbyła się w nowej formule, gromadząc ekspertów ze świata nauki, biznesu i technologii medycznych. Celem wydarzenia było stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i współpracy w obszarze innowacji medycznych. Konferencja zgromadziła również wielu specjalistów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego – kluczowych instytucji w regionie.

Autor: Marcin Wróblewski Data utworzenia: 25.11.2024 Autor edycji: Marcin Wróblewski Data edycji: 12.03.2025