Nasze operacje można oglądać w sieci
W Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej rozpoczęto cykl internetowych transmisji zabiegów endoskopowych, stworzony z myślą o doskonaleniu umiejętności lekarzy z innych ośrodków. Transmisje mają się odbywać regularnie.
Pomysłodawcą inicjatywy jest kierownik Kliniki, prof. dr hab. Dariusz Patkowski, który w dniu dzisiejszym przeprowadzał laparoskopowe operacje przepukliny pachwinowej. – Możliwość transmisji takiego zabiegu jest ściśle związana z wprowadzeniem endoskopowych technik operacyjnych, które wykorzystują tor wizyjny żeby pokazać, co dzieje się w jamie brzusznej – tłumaczy.
Operacje, o których mowa, zostały przeprowadzone techniką przezskórnego zamknięcia pierścienia pachwinowego, w skrócie PIRS, opracowaną w naszej klinice. Jest stosowana od 13 lat przez lekarzy z całego świata, a dzięki transmisjom online inni specjaliści mają szansę się w niej doskonalić. – W ten sposób możemy pokazać innym chirurgom, jak taki zabieg wygląda w praktyce i w jaki sposób radzić sobie z ewentualnymi problemami, z którymi również się spotykamy. By to ułatwić, transmitujemy kilka operacji jedna po drugiej, akurat w dniu dzisiejszym było ich pięć – mówi prof. Patkowski.
Operacje transmitowane przez klinikę mogą oglądać tylko lekarze, w związku z czym obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Każdy uczestnik o potwierdzonym statusie otrzymuje specjalny link z hasłem i dopiero w ten sposób może się zalogować i oglądać relację z operacji na żywo. Organizacja transmisji była możliwa dzięki pomocy firmy Aesculap Chifa Sp. z o.o., która zapewniła lekarzom niezbędny sprzęt i technologię.
Jak tłumaczył prof. Patkowski, kolejne transmisje mają odbywać się cyklicznie, w miarę możliwości raz na jeden lub dwa miesiące. - Zaczęliśmy od najprostszych zabiegów, które są najbardziej popularne i najczęściej wykonywane przez chirurgów, ale z czasem mamy zamiar stopniować poziom trudności.
Zdjęcia: Tomasz Walów