Wróć do strony głównej
Aktualności | 12.02.2024

Nieswoiste zapalenia jelit u dzieci

Konferencję edukacyjną dla lekarzy, rodziców i pacjentów na temat nieswoistych zapaleń jelit (NZJ) u dzieci zorganizowała 3 lutego II Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Była to już dziesiąta, jubileuszowa edycja wydarzenia, które po raz pierwszy od czasu epidemii wróciło do tradycyjnej, stacjonarnej formy.

II Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia UMW od lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób zapalnych jelit u dzieci, a jako ośrodek referencyjny obejmuje opieką większość małych pacjentów z Dolnego Śląska, które zmagają się z tym schorzeniem. 

Nieswoiste zapalenia jelit są jednym z najtrudniejszych wyzwań współczesnej gastroenterologii. W ostatnich latach częstość ich występowania wzrasta zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Populacja dziecięca stanowi około 20 proc. ogółu osób z NZJ, a przebieg choroby jest u niej zwykle cięższy i bardziej agresywny. Częściej też towarzyszą jej powikłania oraz konieczność leczenia chirurgicznego. Wpływa to na rozwój dzieci i jest przyczyną pogorszenia jakości ich życia. Obecnie jedynym dostępnym sposobem na osiągnięcie długotrwałej, głębokiej remisji klinicznej (ang. deep remission) jest stosowanie nowoczesnych terapii biologicznych oraz leków immunomodulujących. Aktualnie leczeniem biologicznym w ramach programów terapeutycznych lub poza programem objętych jest ponad 60 dzieci, z kolei liczba hospitalizacji najmłodszych z NZJ przekroczyła w 2023 roku tysiąc osób.

Program konferencji obejmował aktualne zagadnienia związane z tematyką chorób zapalnych jelit u dzieci, w tym dotyczące chirurgii chorób zapalnych jelit, problemów dermatologicznych, znaczenia genetyki w patogenezie chorób zapalnych, markerów biologicznych i endoskopii w NZJ, leków biologicznych i nowych form terapii, zagadnień żywieniowych oraz roli mikrobiomu jelitowego. 

W spotkaniu wzięli udział znani i cenieni naukowcy z UMW, wśród których byli m.in. prof. Wojciech Baran z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, prof. Robert Śmigiel z Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych, dr Tomasz Pytrus, p.o. kierownika II Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia oraz dr Sylwester Gerus z Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej. W konferencji uczestniczył także dr Robert Dudkowiak, prezes Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita J-Elita oraz przedstawicie firm farmaceutycznych.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 12.02.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 12.02.2024