Wróć do strony głównej
Aktualności | 13.09.2022

Nowi doktorzy nauk o zdrowiu i nauk farmaceutycznych na UMW

Pasja i odwaga kwintesencją nauki

Kilkadziesiąt osób – przedstawicieli dyscyplin nauk o zdrowiu i nauk farmaceutycznych – odebrało dyplomy doktorskie podczas uroczystej promocji, która odbyła się 13 września br. w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Wyjątkowa uroczystość w pięknym, historycznym wnętrzu miała nie tylko oficjalny charakter. Nowi doktorzy dzielili się radością ze swojego sukcesu także z bliskimi: w Auli Leopoldina nie brakowało dzieci, a nawet niemowląt. Ceremonię promocji doktorskich prowadzili przewodniczący Rady Dyscypliny Nauki Farmaceutyczne prof. Adam Matkowski oraz Przewodnicząca Rady Dyscypliny Nauki o Zdrowiu prof. Izabella Uchmanowicz. Zachowując wierność tradycji, doktorzy złożyli uroczyste ślubowanie. Przyrzekli  m.in. zachować w wiernej pamięci uczelnię, w której zdobyli zaszczytny stopień, nie splamić go „żadnym złym obyczajem i niegodziwością”, a także kontynuować oddanie się nauce i walczyć o prawdę.  

W swoim przemówieniu rektor UMW prof. Piotr Ponikowski podkreślał rolę pasji i odwagi, bez których nie ma mowy o prawdziwej działalności naukowej.

– Życzę wam umiejętności stałego podsycania pasji, pierwszej z zestawu naszych strategicznych wartości – zwrócił się do nowych doktorów UMW. – Jest  ona dla mnie w połączeniu z odwagą kwintesencją nauki. Szukajcie swojej drogi naukowej, nie wybierajcie łatwych rozwiązań w postaci nic nie znaczących, powielających schematy przyczynkarskich prac. Miejcie odwagę zadawania pytań, podważania utartych prawd, wybierania drogi często pod prąd, ale też odwagę zaakceptowania porażki, która czasem też się może zdarzyć. Bądźcie dociekliwi, niepokorni, dyskutujący. I korzystajcie z tej siły, jaką daje wspólnota. Waszą zawsze będzie Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Rektor UMW odniósł się także do kondycji polskiej nauki i wyników ewaluacji, które poznaliśmy kilka tygodni temu. Ocenił, że potrzebna jest mądra i spokojna debata o tym, jak powinien wyglądać system oceny.

– Powinniśmy być oceniani, to nie podlega dyskusji – podkreślił prof. Piotr Ponikowski. – Ale oceniajmy się sensownie, nawiązując do tego, w jaki sposób ocenia nas świat. Dlatego powinniśmy zabrać głos. Rozmawiać, wypracować lepszy system. Jesteśmy to wam winni. Bo to wy, drodzy doktorzy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dziś stojący na progu naukowej kariery, będziecie w tym systemie funkcjonować. Dlatego was do tej dyskusji serdecznie zapraszam. Bądźcie aktywni, podzielcie się opiniami. To walka o waszą przyszłość. Chciałbym, żebyście zawsze byli dumni z tego, że jesteście polskimi naukowcami.

Dziękując w imieniu promowanych doktorów władzom UMW i promotorom dr Marta Wleklik podkreśliła także udział najbliższych, którzy ze zrozumieniem i cierpliwością odnosili się do ich naukowych aspiracji.

– To oddanie pracy badawczej i zaangażowanie w pracę naukową prowadziło niekiedy do swoistego zawieszenia między życiem naukowym a życiem rodzinnym – powiedziała autorka wyróżnionej pracy doktorskiej („Znaczenie Zespołu Kruchości w ocenie ryzyka okołooperacyjnego u pacjentów poddawanych zabiegom kardiochirurgicznym w wieku podeszłym”)  – Pół-żartem, pół-serio dzisiaj już widać, że udało się to zawieszenie przetrwać. Dziś nikt z nas nie ma już wątpliwości, że było ono nie do uniknięcia. Nauką nie można bowiem zajmować się z doskoku. To sfera, która wymaga ponadprzeciętnego zaangażowania. Możemy podziękować również sobie. Za to, że nie złożyliśmy broni. Za to, że – mimo różnych okoliczności – nie porzuciliśmy badań. Nie zrobiliśmy tego, bo naprawdę wierzyliśmy i wciąż wierzymy, że mogą przyczynić się one do poprawy życia i zdrowia pacjentów nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

 Była to już druga taka ceremonia na UMW w tym roku po przerwie spowodowanej pandemią. Ze względu na liczbę promowanych i chęć nadania wydarzeniu odpowiedniej oprawy, zorganizowano dwie tury. Pierwsza z nich odbyła się 8 czerwca br. i dotyczyła dyscypliny nauki medyczne. 

Galeria zdjęć z uroczystości dostępna pod linkiem: https://cloud.umw.edu.pl/index.php/s/YSC22qTbiWqNWX6

 

Fot. T. Modrzejewski

 

Tagi #umw
Autor: Monika Szymańska-Antosiak Data utworzenia: 13.09.2022 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 21.09.2022