Wróć do strony głównej
Aktualności | 06.12.2024

Odwiedziła nas prof. Sarah Kittel-Schneider

Prof. Sarah Kittel-Schneider, światowej klasy badaczka, kierowniczka Katedry Psychiatrii i Nauk Neurobehawioralnych na Uniwersytecie w Cork w Irlandii, wygłosiła na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu wykład "Energy metabolism disturbances and altered neuronal development in human derived cell models of ADHD".

Spotkanie odbyło się w ramach aktywności wiodącego zespołu badawczego w zakresie neuronauk i realizacji na uczelni programu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza".

Wykład "Energy metabolism disturbances and altered neuronal development in human derived cell models of ADHD" był poświęcony zaburzeniom metabolizmu energetycznego oraz zmienionemu rozwojowi neuronów w modelach komórkowych 2D pochodzących od pacjentów z ADHD.

Spotkanie organizowali naukowcy z Katedry i Kliniki Psychiatrii UMW, a udało się główie dzięki zaangażowaniu lek. Julii Karskiej, doktorantki i rezydentki. 

– W maju nawiązałam współpracę z prof. Kittel-Schneider i ogromnie cieszę się, że profesor chętnie przyjechała na naszą uczelnię. Interesuję się tą tematyką, realizuję doktorat dotyczący biologicznych podstaw molekularnej psychiatrii. W lutym jadę na dwumiesięczny staż do Irlandii, do zespołu prof. Sary Kittel-Schneider  mówi lek. Julia Karska. 

Prof. Sarah Kittel-Schneider jest jedną z czołowych ekspertek w badaniach nad biologicznymi podstawami ADHD, a także nad zaburzeniami psychicznymi związanymi z okresem perinatalnym. ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej) to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń neuropsychiatrycznych, które wpływa na życie milionów ludzi na całym świecie, choć wiele aspektów jego biologicznych podstaw pozostaje niejasnych. 

– Spotkanie było dla nas okazją do zapoznania z nowym podejściem do lepszego zrozumienia mechanizmów metabolicznych i neuronalanych zaburzeń psychicznych na poziomie pojedynczych komórek. Proponowana przez prof. Kittel-Schneider metoda pozwala na analizę patogenezy zaburzeń psychicznych poprzez generowanie pluripotencjalnych komórek macierzystych z komórek somatycznych pacjenta. Jest to dla naszego zespołu początek realnej współpracy w tym obszarze. W nadchodzącym roku nasza doktorantka lek. Julia Karska odbędzie staż w zespole prof. Kittel-Schneider, który pozwoli na poznanie tego podejścia od strony praktycznej  mówi prof. Błażej Misiak, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii UMW.

Prezentując wyniki badań nad zaburzeniami metabolizmu energetycznego oraz zmienionym rozwojem neuronów w modelach komórkowych pochodzących od pacjentów z ADHD, prof. Sarah Kittel-Schneider wprowadziła słuchaczy wykładu w przyszłość neuropsychiatrii, gdzie biologia komórkowa i medycyna spersonalizowana mogą odmienić sposób, w jaki specjaliści diagnozują i leczą to złożone zaburzenie. 

Fot. Tomasz Walów

Autor: Katarzyna Sudnik Data utworzenia: 06.12.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 11.12.2024