Wróć do strony głównej
Aktualności | 24.03.2023

Prof. Ewa A. Jankowska z prestiżowym tytułem

Tytuł Master of Sciences in Clinical Trials University of Oxford uzyskała prof. Ewa A. Jankowska, kierownik Zakładu Kardiologii Translacyjnej i Rejestrów Klinicznych Instytutu Chorób Serca UMW. To zwieńczenie dwuletnich studiów podyplomowych z zakresu badań klinicznych na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni świata. Pani profesor znalazła się w elitarnym gronie 14 osób, które ukończyły ten kierunek i jest jedyną tegoroczną absolwentką nie tylko z Polski, ale i z naszej części Europy.

– Zawsze marzyłam o studiach na Oxfordzie, ale w przeszłości studiowanie na najlepszych uczelniach zagranicznych finansowo i formalnie było praktycznie niemożliwe. Teraz wreszcie spełniłam swoje marzenie. To ogromna frajda – przyznaje prof. Ewa A. Jankowska, która 4 marca br. odebrała dyplom Master of Sciences in Clinical Trials University of Oxford. Realizacja tego kierunku studiów odbywała się pod patronatem European Heart Academy (Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego).

Poza osobistą satysfakcją i wielką przyjemnością ze studiowania rezultatem studiów jest nabycie wysokospecjalistycznej wiedzy i unikatowych umiejętności z zakresu projektowania, realizacji i interpretacji badań klinicznych. Prof. Jankowska podkreśla, że choć same studia nie dotyczyły kardiologii, to właśnie w tej dziedzinie, w której ogromną wagę przywiązuje się do danych naukowych, pochodzących z badań klinicznych, są podstawą do formułowania praktycznych zaleceń dotyczących diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych.

– Zdobyłam wiedzę i praktyczne umiejętności, które pozwalają mi szczegółowo interpretować metodykę i wyniki badań oraz projektować nowocześnie badania kliniczne. Jest to niezmiernie ważne, by móc oddzielić dane bezwartościowe lub pozornie wartościowe od tych naprawdę istotnych – mówi kierownik Zakładu Kardiologii Translacyjnej i Rejestrów Klinicznych IChS UMW. – Mam nadzieję, że uda się zrealizować cykl spotkań szkoleniowo-dyskusyjnych m.in. z młodymi naukowcami UMW, aby z mojej wiedzy i doświadczeń mogło skorzystać jak najwięcej pracowników naszej uczelni.

Studia podyplomowe z zakresu badań klinicznych na Uniwersytecie w Oksfordzie cieszą się ogromnym zainteresowaniem naukowców z całego świata. Nie jest to łatwe, bo poprzeczka jest ustawiona wysoko. Podczas kilkuetapowej rekrutacji liczyły się wyniki ze studiów, dorobek naukowy, umiejętność zaprezentowania swoich kompetencji zawodowych i komunikacyjnych podczas rozmów kwalifikacyjnych. Ponadto trzeba było uzyskać bardzo wysokie noty podczas egzaminu z języka angielskiego organizowanego przez British Council, który sprawdzał znajomość profesjonalnego słownictwa akademickiego, nie tylko z zakresu medycyny, ale również prawa, finansów i innych dziedzin nauki. Prof. Ewa A. Jankowska pomyślnie przeszła sito rekrutacyjne jako jedna z nielicznych. 

Z powodu pandemii COVID-19 pierwszy rok studiów organizowany był w formie zdalnej. Jednak dzięki świetnej, ultranowoczesnej platformie edukacyjnej Uniwersytetu Oksfordzkiego nie stanowiło to większego problemu. Praca dyplomowa pani profesor to projekt badania klinicznego pt. A randomised, double-blind, parallel-group, placebo controlled superiority trial assessing the effect of intravenous ferric carboxymaltose on physical performance in iron deficient frail elderly individuals (FRAIL-ID trial).

Imponująca była sama uroczystość wręczenia dyplomów, która odbywała się w zabytkowych murach Sheldonian Theatre, budynku zaprojektowanego celowo do takich uroczystości przez słynnego brytyjskiego architekta Christophera Wrena zgodnie z wielowiekową tradycją. Protokół zachowany od czasów średniowiecznych wymagał stosowania języka łacińskiego, a skomplikowany ceremoniał musiały poprzedzić próby.

– Jednym z elementów absolutorium była ceremonia ośmiu ukłonów – wspomina pani profesor. – Absolwenci kłaniali się w określonej kolejności przedstawicielom władz uczelni i musieliśmy to przećwiczyć. Łacinę poznałam na studiach, ale przyznam, że w wydaniu brytyjskim, z ich specyficznym akcentem, trudno było cokolwiek zrozumieć. Niewątpliwie fundamentalne przywiązanie do tradycji z dbałością o każdy szczegół, połączone z wdrażaniem najnowocześniejszych technologii na University of Oxford robi duże wrażenie.

Tagi #umw
Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 24.03.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 30.03.2023