
RCMC "DISRUPTOR"
Projekt Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej "DISRUPTOR" w UMW – "Medycyna Cyfrowa: Innowacyjne podejście do diagnostyki i terapii w oparciu o naukę" – jest realizowany w ramach finansowania z Agencji Badań Medycznych (konkurs na tworzenie i rozwój Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej (RCMC). Uniwersytet Medyczny, Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu otrzymały grant na blisko 30 mln zł. Środki umożliwią realizację działań na rzecz cyfryzacji danych medycznych pochodzących zarówno z zasobów szpitalnych USK, jak i naukowych UMW. Co ważne, z projektu już teraz może skorzystać cała społeczność UMW i USK.
Projekt ma charakter infrastrukturalny. To oznacza, że jego celem jest stworzenie zupełnie nowego środowiska czy wręcz modelu pracy z danymi medycznymi, co docelowo ma służyć całej społeczności pracowników UMW i USK. Dane z procesu medycznego są szczególnie cenne naukowo, więc nowe możliwości w zakresie ich importu bezpośrednio z zasobów informatycznych USK, jak również kompetencje personelu RCMC (osób specjalizujących się w zaawansowanych technologiach analizy danych, włączając w to AI) są wyjątkowo wartościowe.
Zespół RCMC już teraz zaprasza wszystkich do współpracy, oferując wsparcie na różnych etapach planowania i realizacji badań.
Pionierski i interdyscyplinarny projekt "DISRUPTOR" to inwestycja w infrastrukturę i personel. Współpraca z RCMC sprawi, że badacze z UMW i USK, chcąc wykorzystać potencjał danych generowanych przez obszary ich działalności naukowej, nie będą musieli na własną rękę szukać ekspertów od AI ryzykując, że nie będą oni mieć doświadczenia w pracy z danymi medycznymi. Również transfer i integracja danych, dzięki rozwiązaniom wypracowanym w projekcie, będzie prostsza, szybsza i bardziej rzetelna niż z wykorzystaniem metod tradycyjnych tj. pendrive czy ręczne uzupełnianie arkuszy kalkulacyjnych.
W ramach zaproszenia do współpracy powstał film:
– Projekt RCMC "DISRUPTOR" to zupełnie nowe podejście do realizacji projektów. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani, to element konsekwentnie realizowanej w ostatnich latach strategii. Mamy Biobank, który jako jedyny w Polsce otrzymał akredytację. Dzięki projektowi HeartBIT_4.0 zrozumieliśmy jakie możliwości daje sztuczna inteligencja i medycyna cyfrowa. Te doświadczenia zaowocowały najlepiej ocenionym w Polsce projektem. Projekt RCMC to kolejny krok we wspieraniu naukowców UMW i USK – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dodaje: – Istotą powstania tego centrum jest wyjście naprzeciw potrzebie XXI wieku – transferowi danych, które zbieramy jako lekarze od naszych pacjentów w USK, a potem wykorzystujemy do badań naukowych. Przygotowując projekty grantów np. do Agencji Badań Medycznych, planując duże badania kliniczne warto wykorzystywać potencjał RCMC. To otwiera zupełnie nowa perspektywę. To niesłychanie ważne, warto skorzystać z tego projektu, gorąco do tego namawiam.
Warto dodać, że projekty naszych badaczy, które uzyskały finansowanie w konkursie ABM nr.: ABM/2024/1, Niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze, w swoich aplikacjach powoływały się na istnienie RCMC, deklarując zasilenie centrum danymi i wykorzystanie zasobów analitycznych personelu, co zostało docenione przez recenzentów.
Osoby zainteresowane współpracą mogą skontaktować się z zespołem projektowym RCMC poprzez adres e-mail: rcmc@umw.edu.pl