



Setki chętnych na studia Wałbrzychu
478 osób spośród zgłoszonych 550 znalazło się na liście rankingowej rekrutacji na studia medyczne w wałbrzyskiej filii UMW. 8 września br. opublikowana została także pierwsza lista zakwalifikowanych do przyjęcia. Obejmuje ona 51 kandydatów, których czeka już tylko złożenie dokumentów i dopełnienie wszystkich formalności, związanych z rozpoczęciem studiów na kierunku lekarskim w Wałbrzychu.
Listy rankingowe oraz listy zakwalifikowanych są publikowane na stronie www rekrutacji w zakładce Listy >> Pierwsza lista przyjętych na studia (z I listy zakwalifikowanych ) oraz II lista zakwalifikowanych do przyjęcia zostanie opublikowana 13 września br. po godzinie 14.00.
Wśród kandydatów na kierunek lekarski w wałbrzyskiej filii UMW są osoby z całej Polski, ale dominują Dolnoślązacy (około połowa zarejestrowanych).
– Zarówno duże zainteresowanie studiowaniem w Wałbrzychu, jak i pochodzenie kandydatów, nie są dla nas zaskoczeniem – zapewnia Piotr Cugier, kierownik Biura Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UMW. – Uruchomienie filii właśnie w Wałbrzychu poprzedzone były dogłębnymi analizami. Wynikało z nich, że istnieje duża potrzeba społeczna na zapewnienie dostępu do studiów na wysokim poziomie w tej części regionu. Wiemy też, że wielu młodych, zdolnych ludzi z Wałbrzycha i okolic musiało rezygnować ze swoich marzeń o medycynie, m.in. ze względu na koszty utrzymania w dużym mieście. Teraz mają swoją szansę.
Dziekan wałbrzyskiej filii prof. Beata Sobieszczańska, podkreśla, że cały proces kształcenia przyszłych lekarzy w tym miejscu będzie identyczny, jak ten realizowany na UMW we Wrocławiu.
– Ten sam program studiów, ci sami nauczyciele akademiccy – wylicza prof. Sobieszczańska. – Gwarantujemy młodym adeptom medycyny, którzy wybrali studia w Wałbrzychu, poziom kształcenia taki, jak na UMW. Nie odejdziemy od niego nawet na milimetr. Kadra jest już skompletowana, zostali wyznaczeni koordynatorzy przedmiotów, trwają ostatnie przygotowania do zorganizowania zajęć, m.in. zakupy koniecznych odczynników czy sprzętu laboratoryjnego. Studenci będą mieli zapewnione wszystko na miejscu – nie tylko zajęcia dydaktyczne, ale wszelkie sprawy organizacyjne załatwią w dziekanacie w Wałbrzychu.
W wałbrzyskiej filii, podobnie jak we Wrocławiu, wykłady będą odbywać się on-line, natomiast ćwiczenia organizowane są w formie stacjonarnej. Na pierwszym roku kierunku lekarskiego są to ćwiczenia niekliniczne i laboratoryjne. Jednym z trudniejszych przedmiotów na pierwszym roku medycyny od lat pozostaje anatomia. Wałbrzyscy studenci, jak samo jak ich koledzy we Wrocławiu, będą mogli poznawać tajniki ludzkiego ciała przy pomocy wirtualnego stołu sekcyjnego, specjalnie zakupionego przez UMW na potrzeby filii. To narzędzie dydaktyczne jest przydatne na początku drogi do zawodu lekarza, zanim studenci wezmą udział w zajęciach w prosektorium, jakie czekają ich w drugim semestrze.
Na uwagę zasługuje wysoki poziom aplikujących na studia na kierunku lekarskim w Wałbrzychu. Świadczą o tym wyniki egzaminów maturalnych, które w większości nie odbiegają od rezultatów kandydatów starających się o miejsce na UMW we Wrocławiu.
– Cieszymy się, że mury naszej filii zasilą zdolni studenci – dodaje prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki UMW. – Utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia przyszłych medyków, niezależnie od miejsca studiowania, jest dla nas priorytetem. Zapewniamy, że dyplom lekarza uzyskany w Wałbrzychu będzie tak samo wartościowy jak ten, który wieńczy studia we Wrocławiu.
Przypomnijmy: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako pierwszy w Polsce uzyskał zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Polskiej Komisji Akredytacyjnej na uruchomienie kierunku lekarskiego poza swoją siedzibą.
UMW podpisał umowę najmu z wałbrzyską uczelnią
Prof. Piotr Dzięgiel, prorektor ds. nauki UMW oraz dr Małgorzata Babińska prorektor ds. rozwoju Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu podpisali dzisiaj umowę na najem lokalu w celach dydaktycznych działalności filii w Wałbrzychu. W murach Akademii Nauk Stosowanych od października prowadzone będą zajęcia dla studentów kierunku lekarskiego filii UMW w Wałbrzychu. – To wielki moment dla nas, finalizujący w sensie formalnym naszą współpracę i zarazem wielki sukces. Zwieńczenie ciężkiej pracy w szaleńczo krótkim tempie – mówił prof. Piotr Dzięgiel. – Przed nami bardzo trudny, pierwszy rok akademicki, głęboko jednak wierzę w to, że będziemy ze sobą współpracować, a nie konkurować. Bądźmy partnerami, a być może z czasem zostaniemy przyjaciółmi – mówiła dr Małgorzata Babińska.
Fot. Tomasz Modrzejewski/mat. prasowe UMW