Aktualności | 07.09.2023

Umowa na budowę Centrum Pediatrii podpisana

Umowa na budowę i finansowanie Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego (ZCP) między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu a Ministerstwem Zdrowia została podpisana w czwartek 7 września br. To sztandarowa inwestycja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Całkowity koszt budowy ZCP ma wynieść ponad 223 mln zł.  Ponad 201 mln zł z tej kwoty pochodzi z Funduszu Medycznego.

Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, który przy okazji podpisania umowy przywiózł do USK symboliczny czek o wartości 5,6 mln zł na zakup sprzętu, podkreślał przełomowe znaczenie inwestycji.

– Ponad 200 mln zł z Funduszu Medycznego zostanie przeznaczonych na budowę nowego budynku, który będzie dawał efekt synergii. Będą tam przeniesione aktualnie funkcjonujące oddziały pediatryczne USK, a ponadto zostanie rozszerzony zakres świadczeń medycznych dla dzieci. Stworzone zostanie zintegrowane centrum chorób rzadkich dla dzieci. To niezwykle istotny element. Ponadto zostanie wzmocniony obszar kardiologii dziecięcej i rozbudowane elementy związane z diagnostyką.

Prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju w Kancelarii Prezydenta oraz członek Rady Funduszu Medycznego, przywołał historyczne sukcesy wrocławskiej medycyny:

– To we Wrocławiu powstała najnowocześniejsza w świecie sala operacyjna, stworzona przez Jana Mikulicza-Radeckiego. – Przyjeżdżały ją oglądać światowe sławy, łącznie z przedstawicielami Mayo Clinic. Życzę, by Zintegrowane Centrum Pediatrii USK stało się właśnie takim wzorcowym, budzącym podziw ośrodkiem.

Budowa ZCP ma przede wszystkim zabezpieczyć kompleksowe i specjalistyczne leczenie w obszarze pediatrii w najwyższym standardzie udzielanych świadczeń i umożliwić wdrażanie nowoczesnych technik leczenia dla najmłodszych pacjentów z regionu i całej Polski.

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW podkreślił intensywną pracę całego zespołu UMW i USK nad projektem ZCP, który wygrał w konkursie. Powstanie takiego ośrodka jest niezmiernie ważne dla lekarzy, chcących leczyć dzieci najlepiej, jak to tylko możliwe.

– Mamy XXI wiek, leczymy według najwyższych standardów, ale w warunkach wieku XIX – powiedział prof. Szenborn. – Żeby móc ze sobą sprawnie współpracować, lekarze różnych specjalności potrzebują odpowiednich warunków. Zintegrowane Centrum Pediatryczne nam to zapewni. Dzisiaj na konsultację przemieszczamy się w różne części miasta nawet 7 km w jedną stronę, a dzięki ZCP będziemy spotykać się codziennie przy łóżkach chorych. Będziemy mogli bardzo szybko ustalić wszystkie potrzeby i optymalny plan leczenia. Przyszłość zapowiada się wspaniale, ale my na tę przyszłość szykujemy się dzisiaj. Już dzisiaj kliniki pediatryczne integrują swoje działania, żebyśmy wchodząc do nowego budynku mogli od razu przystąpić do realizacji naszego planu.

Rektor UMW prof. Piotr Ponikowski przyznał, że budowa ZCP jest spełnieniem wieloletniego marzenia.

– Ten projekt powstał rzeczywiście kilka lat temu, ale mało kto wierzył, że w tak krótkim czasie to marzenie zrealizujemy – To jest szpital XXI wieku i Wrocław, Dolny Śląsk potrzebuje tej inwestycji, zasługuje na tę inwestycję. Cieszę się, że dziś zamykamy część formalną. Nie zawiedziemy oczekiwań. Dla nas najważniejszym, finalnym momentem, będzie ten, kiedy w nowoczesnym centrum pediatrycznym przyjmiemy pierwszego pacjenta. Planujemy, że stanie się to w 2028 roku. Wrocław zasługuje na inwestycję tej skali, wierzę, że będzie ona dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pierwszą z wielu.

Dyrektor USK Marcin Drozd przedstawił kolejne etapy, związane z inwestycją:

– Przechodzimy do fazy rzeczywistego działania, czyli rozpisania przetargów na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu oraz w kolejnych latach na dostawę sprzętu i wyposażenia – powiedział. – Będziemy szukać najlepszych partnerów i kontrahentów, którzy spełnią nasze oczekiwania i zapewnią najwyższą jakość usług. Będziemy również monitorować postęp prac i dbać o terminowość oraz zgodność z harmonogramem. Naszym celem jest jak najszybsze oddanie Zintegrowanego Centrum Pediatrycznego do użytku.

***

Zintegrowane Centrum Pediatryczne będzie mieścić się w nowym pięciokondygnacyjnym budynku o powierzchni prawie 17 tys. m2, zlokalizowanym w sąsiedztwie Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Planowane jest utworzenie około 140 wieloprofilowych łóżek, kilka specjalistycznych poradni, pracowni diagnostycznych i oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Budowa nowego ośrodka pozwoli też na rozszerzenie działalności USK. Unikatowym w skali regionu będzie obszar pediatrii metabolicznej i genetyki klinicznej, które będą stanowić zintegrowane centrum chorób rzadkich. W projekcie uwzględniono również znaczne poszerzenie działalności w zakresie dziecięcej kardiologii interwencyjnej.

Nowe centrum pediatryczne, to jednak nie tylko budynek i nowoczesne wyposażenie. To przede wszystkim nowa koncepcja opieki pediatrycznej, której w obecnych warunkach rozproszonych klinik pediatrycznych nie da się zrealizować. Zintegrowane Centrum Pediatryczne jako budynek będzie w każdym szczególe dostosowane do nowej koncepcji leczenia, według której dziecko ma przebywać w szpitalu dokładnie tak długo, jak jest to koniecznie jedynie ze wskazań medycznych.

Kluczowym elementem nowej jednostki będzie oddział jednodniowy, który dzięki odpowiedniej infrastrukturze oraz organizacji pracy pozwoli na zwiększenie liczby udzielanych świadczeń zdrowotnych przy jednoczesnej redukcji kosztów. Bardzo istotnym uzupełnieniem będzie zintegrowany z centrum obszar obserwacyjno-zakaźny.

Fot. Tomasz Król/USK

Autor: Alicja Giedroyć-Skiba Data utworzenia: 07.09.2023 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 12.09.2023