Wróć do strony głównej
Aktualności | 18.08.2023

Władze wałbrzyskiej filii

Prof. Beata Sobieszczańska została dziekanem filii Uniwersytetu Medycznego w Wałbrzychu. Pełnione przez nią dotąd stanowisko prodziekana Wydziału Lekarskiego ds. kształcenia w języku angielskim zajmie dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. UMW.

Dziekan wałbrzyskiej filii ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu. Stopień doktora nauk medycznych otrzymała w 1995 r., a doktora habilitowanego w 2008 r. W 2015 r. Prezydent RP nadał jej tytuł profesora.
W 1992 r., a następnie 1997 r. uzyskała specjalizację z mikrobiologii klinicznej I oraz II stopnia. Była konsultantem ds. mikrobiologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Pełniła funkcję sekretarza Oddziału Towarzystwa Mikrobiologów we Wrocławiu oraz była członkiem Komitetu Mikrobiologów Polskiej Akademii Nauk, a także konsultantem i diagnostą w zakresie specjalistycznych badań mikrobiologicznych i serologicznych w pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej przy PSK nr 4 Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Po studiach prof. Beata Sobieszczańska rozpoczęła pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Prowadzi ćwiczenia i wykłady oraz fakultety z mikrobiologii lekarskiej dla studentów UMW, także anglojęzycznych. Przez wiele lat była opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologii oraz adiunktem dydaktycznym w Katedrze Mikrobiologii. Jest promotorem trzech zakończonych i dwóch otwartych przewodów doktorskich oraz promotorem i recenzentem licznych prac licencjackich i magisterskich. W październiku br. obejmie kierownictwo Katedry i Zakładu Mikrobiologii.

W dorobku naukowym ma 162 pozycje naukowe polsko- i anglojęzyczne. Brała udział w realizacji ponad 20 grantów, w tym ministerialnego i dwóch grantów międzynarodowych. Jest współtwórcą projektu wynalazczego "Materiał koloidalny do powlekania urządzenia medycznego" (patent nr 222517). Odbyła staż naukowy w ramach programu Socrates-Erasmus w Institut fur Hygiene und Mikrobiologie, Ruhr-Universitat, Bochum, Niemcy. Była także redaktorem pomocniczym w "Polish Journal of Microbiology".

Wyróżniona m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, nagrodą I stopnia Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, nagrodą Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej, nagrodą i medalem okolicznościowym im. Prof. Edmunda Mikulaszka przyznanym przez Polskie Towarzystwo Mikrobiologów oraz licznymi nagrodami (indywidualnymi i zespołowymi) JM Rektora.

Prof. Beata Sobieszczańska pełniła i nadal pełni liczne funkcje w strukturach uczelni. Była wieloletnim członkiem Rady Wydziału Lekarskiego, senatorem, członkiem wielu komisji wydziałowych, m.in. ds. nagród, dyscyplinarnych, etyki, zatrudnienia nauczycieli akademickich oraz przewodniczącą wydziałowej komisji wyborczej i komisji rekrutacyjnej.

Dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. UMW, nowa prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. kształcenia w języku angielskim, od początku kariery zawodowej związana jest z Katedrą i Kliniką Gastroenterologii i Hepatologii UMW, a od 1 marca 2023 r. pełni funkcję jej kierownika. Specjalistka chorób wewnętrznych i gastroenterologii. 

Stopień doktora nauk medycznych otrzymała w 2004 r, a stopień doktora habilitowanego nauk medycznych na podstawie osiągnięcia naukowego "Znaczenie kliniczne i diagnostyczne wybranych markerów biochemicznych i immunologicznych w nieswoistych zapaleniach jelit" w 2020 r.

W centrum jej zainteresowań badawczych są biomarkery w chorobach układu pokarmowego. Aktualnie jest uczelnianą koordynatorką projektu Towards gastric cancer screening implementation in the European union (TOGAS), realizowanego w ramach EU4Health Programme (EU4H). Na swoim koncie ma aktywny udział w licznych konferencjach naukowych, jako członkini komitetów naukowych i wykładowczyni. Jest redaktorem tematycznym w "Advances in Clinical and Experimental Medicine".

W latach 2016-2023 jako adiunkt dydaktyczny zajmowała się organizacją dydaktyki w Katedrze i Klinice Gastroenterologii i Hepatologii UMW dla studentów kształcących się w języku angielskim. Prowadzi zajęcia z chorób wewnętrznych, dietetyki, żywienia w chorobach przewodu pokarmowego. Utworzyła jedno z pierwszych na uczelni studenckich kół naukowych dla studentów English Division "Gastroenterology Students Club". Współorganizuje studencką konferencję naukową Studencka Jesień Gastrologiczna, w której aktywny udział biorą także studenci ED. 

Jest członkiem zarządu Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 18.08.2023 Autor edycji: Monika Szymańska-Antosiak Data edycji: 25.08.2023