Wróć do strony głównej
Aktualności | 17.06.2024

Zespół UMW na konferencji MedSim

Pracownicy Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu uczestniczyli w konferencji MedSim – największym wydarzeniu w Polsce poświęconym symulacji medycznej. Spotkanie organizowało Centrum Kliniczno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi we współpracy z Polskim Towarzystwem Symulacji Medycznej.

Podczas konferencji, która odbywała się 12-14 czerwca w Łodzi, dr Paweł Gawłowski wygłosił wykład na temat Wirtualnej Rzeczywistości (VR - virtual reality), podczas którego przedstawił rozwój technologii i jej zastosowanie w kształceniu przyszłych medyków. Mgr Marta Błaszyk podzieliła się doświadczeniami z realizacji pilotażowego programu szkoleń interdyscyplinarnych, które mają na celu lepsze przygotowanie studentów do pracy w zespołach wielospecjalistycznych, a mgr Mariusz Koral omówił doświadczenia z peer learningiem, zwracając uwagę na korzyści płynące z nauki opartej na współpracy między rówieśnikami oraz wyzwania stojące przed uczelniami.

Pomiędzy wykładami uczestnicy konferencji brali udział w praktycznych warsztatach zorganizowanych przez przedstawicieli uczelni medycznych. Pracownicy UMW oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (dr hab. Wiktor Kuliczkowski, prof. UMW, mgr Andrzej Raczyński, mgr Mariusz Koral, mgr Weronika Brodowska, mgr Róża Barteczka-Mwasha, dr Paweł Gawłowski i Anna Michalik) dzielili się praktyczną widzą z zakresu ECMO CPR oraz VR. Warsztaty umożliwiły zdobycie praktycznych umiejętności w zaawansowanych technikach resuscytacji oraz wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w medycynie.

Konferencję MedSim poprzedziły ogólnopolskie zawody uczelni medycznych SimChallenge2024. W zmaganiach wzięło udział 13 drużyn z całej Polski, w tym drużyna z UMW w składzie: Maksymilian Ludwig, Agata Kes, Jakub Cisek, Julia Pikuła, Anna Dziekiewicz (studenci V i VI roku Wydziału Lekarskiego), która ostatecznie uplasowała się na czwartej pozycji w kraju.

– Podczas zawodów musieliśmy zmierzyć się z siedmioma scenariuszami dotyczącymi medycyny ratunkowej. Pierwszy obejmował udzielenie pomocy studentowi oblanemu kwasem, u którego doszło do oparzeń 3 stopnia oraz do zaburzeń elektrolitowych, prowadzących do niestabilnego częstoskurczu komorowego – relacjonuje Maksymilian Ludwig, lider zespołu z UMW. – W ramach kolejnych scenariuszy musieliśmy zająć się motocyklistką, dzieckiem z politraumą, osobą z zespołem Takotsubo oraz pacjentką z pooperacyjnym nagłym zatrzymaniem krążenia. 

Zadaniem zawodników było także przeprowadzenie symultanicznej reanimacji dwóch noworodków oraz wykonanie scenariusza psychologiczno-medycznego, w ramach którego musieli instruować matkę, jak ma prowadzić reanimacje dziecka, zanim sami będą mogli się jej podjąć.

Zwieńczeniem zawodów (już poza konkurencją) była symulacja wypadku masowego, gdzie uczestnicy mogli wcielić się w rolę triażystów - medyków Kierujących Akcją Medyczną (KAM) oraz obsługujących Polowe Punkty Medyczne (PPM).

– Konferencja MEDSim oraz poprzedzające ją zawody SimChallenge pokazały, jak ważne są innowacyjne metody edukacji medycznej i współpraca między różnymi specjalnościami. Nasi pracownicy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami, co z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju symulacji medycznej w Polsce – mówi mgr Mariusz Koral, kierownik Centrum Symulacji Medycznej UMW.

Autor: Anna Szejda Data utworzenia: 17.06.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 14.07.2024