Wróć do strony głównej
Aktualności | 23.04.2025

Zmarła prof. Krystyna Orzechowska-Juzwenko

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 19 kwietnia 2025 zmarła prof. dr hab. Krystyna Orzechowska-Juzwenko - była kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej.

Ceremonia pożegnalna odbędzie się dnia 25 kwietnia o godz. 12.00 w kaplicy zakonnej Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa przy kościele p.w. Św. Franciszka z Asyżu, ul. Borowska 174, po której nastąpi odprowadzenie na Cmentarz św. Maurycego na Skowroniej Górze przy ul. Działkowej 10 we Wrocławiu.

O pogrzebie zawiadamiają pogrążeni w smutku Pracownicy Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

 

Prof. dr hab. Krystyna Orzechowska-Juzwenko była twórcą szkoły naukowej Farmakologii Klinicznej w Polsce. Po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, pracowała w Zakładzie Farmakologii, gdzie uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Pracując równocześnie w Klinice Chorób Wewnętrznych jako lekarz praktyk, uzyskała I i II stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych. Była także specjalistą II stopnia z zakresu farmakologii klinicznej. W 1976 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego - była to pierwsza w Polsce habilitacja z zakresu farmakologii klinicznej. W 1988 r. otrzymała tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 1996 r. została powołana na stanowisko profesora zwyczajnego. Od 1979 r. do 2003 r. była kierownikiem Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej, jednocześnie twórcą i organizatorem tej jednej z pierwszych w Polsce placówek. Była autorem ponad 400 prac naukowych, w tym podręczników i książek. Była współzałożycielką i członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej, współzałożycielką i wiceprzewodniczącą, a następnie członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Terapii Monitorowanej oraz Komisji Farmakologii Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, współautorką nauczania farmakologii klinicznej w Polsce.

Prof. dr hab. Krystyna Orzechowska-Juzwenko otrzymała wiele odznaczeń, m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę Honorową „Academia Medica Wratislaviensis”, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Była członkiem wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, m.in. Nowojorskiej Akademii Nauk, wiceprzewodniczącą i przewodniczącą Komisji Etyki Badań Naukowych, członkiem Komisji Bioetycznej przy Akademii Medycznej/Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, konsultantem regionalnym w dziedzinie farmakologii klinicznej dla województwa dolnośląskiego, członkiem Międzynarodowej Komisji Bioetyki UNESCO.

Główne kierunki badań naukowych prof. dr hab. Krystyny Orzechowskiej-Juzwenko obejmowały: farmakologię doświadczalną ośrodkowego układu nerwowego, optymalizację farmakoterapii chorób nowotworowych, indywidualizację farmakoterapii, dot. zwłaszcza badań z dziedziny farmakokinetyki klinicznej, patofarmakokinetyki, farmakoterapii monitorowanej stężeniami leków w organizmie, farmakogenetyki, monitorowania niepożądanych następstw chemioterapii nowotworów, optymalizację leczenia poprzez ocenę wydolności metabolicznej wątroby i czynności nerek u chorych na nowotwory, badania psychologicznych reakcji pacjentów na określone metody leczenia farmakologicznego, metody kliniczne oceny nowych leków.

W 2011 r. ukazała się wyjątkowa książka autorstwa prof. dr hab. Krystyny Orzechowskiej-Juzwenko „DLACZEGO? Wspomnienia syberyjskie i inne” wydana przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Dewiza życiowa prof. dr hab. Krystyny Orzechowskiej-Juzwenko: „Służyć ludziom i okazywać im życzliwość, nie tolerować przemocy, chamstwa, złośliwości i fałszu, przestrzegać dyscypliny organizacji codziennych obowiązków, intensywnie pracować i czynnie wypoczywać”.

Szanowni Państwo, powstała Księga Kondolencyjna Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, na której zamieszczamy informacje o tych, którzy odeszli. Jednocześnie jest to miejsce, w którym możecie publikować kondolencje czy wspomnienia, tak aby pamięć o zmarłych pozostała w nas jak najdłużej.

Tagi #umw
Autor: Karina Hadyś Data utworzenia: 23.04.2025 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 24.04.2025