Wykładowcy

Wykładowcy

Kierownik studiów podyplomowych

dr n. o zdrowiu Agnieszka Siennicka
Agnieszka Siennicka, adiunkt w Katedrze Fizjologii i Patofizjologii UMW.

MedTech networker, czyli interdyscyplinarny łącznik między specjalistami z obszarów medycznych i okołomedycznych a twórcami innowacji; współkoordynator projektu stworzenia Centrum Medycyny Cyfrowej (RCMC DISRUPTOR w UMW), zaangażowana w liczne inicjatywy mające na celu stworzenie rozwiązań dla pacjentów oraz zwiększanie świadomości w obszarze innowacji w środowisku medycznym ze szczególnym uwzględnieniem aspektów behawioralnych oraz zagadnień dotyczących natury danych medycznych. Główna wykonawczyni projektu stworzenia aplikacji mobilnej dla pacjentów z niewydolnością serca (Asystent Pacjenta z NS), która obecnie jest testowana w ramach badań przedklinicznych w UMW; współautorka Białej Księgi (AI w praktyce klinicznej) oraz inicjatorka pionierskich w skali kraju zajęć fakultatywnych "Wprowadzenie do praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie", realizowanych w UMW od marca 2023 i opiekun koła naukowego zajmującego się pokrewnymi zagadnieniami. W latach 2020-2022 realizowała grant szkoleniowy HeartBIT_4.0 (Application of innovative Medical Data Science technologies for heart diseases  - zastosowanie innowacyjnych technik analizy danych medycznych w kardiologii). Projekt (finansowany przez Komisję Europejską w ramach Horyzontu 2020) miał na celu podnoszenie kompetencji pracowników Uniwersytetu Medycznego w zakresie współczesnych metod oraz nowoczesnej filozofii prowadzenia eksperymentów i analizy danych medycznych. Absolwentka biologii człowieka (2008) i psychologii (2013) na Uniwersytecie Wrocławskim; doktorat z dziedziny nauk o zdrowiu (2014) realizowała dzięki grantowi z Narodowego Centrum Nauki (Preludium, 2012-2015), który dotyczył psychologicznych uwarunkowań niestosowania się do zaleceń lekarskich u chorych z niewydolnością serca. Na co dzień zajmuje się  nauczaniem studentów (zajęcia z zakresu fizjologii człowieka dla studentów medycyny i stomatologii) oraz pracami badawczymi w obszarze medycyny cyfrowej oraz zachowań i edukacji prozdrowotnej pacjentów.

 

Wykładowcy

Ryszard Śmigiel Prof. dr hab. Robert Śmigiel

Profesor Robert Śmigiel jest związany z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu od początku swojej pracy zawodowej, jest specjalistą pediatrii, genetyki klinicznej, neonatologii oraz pediatrii metabolicznej. Od wielu lat jest lekarzem konsultującym z zakresu genetyki pediatrycznej i pediatrii metabolicznej w oddziałach noworodkowych i pediatrycznych we Wrocławiu i Opolu. Jest konsultantem wojewódzkim ds. genetyki klinicznej w woj. Opolskim i pediatrii metabolicznej w woj. Dolnośląskim. Współtworzy Uniwersyteckie Centrum Chorób Rzadkich we Wrocławiu. Obecnie jest kierownikiem Klinki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych UM we Wrocławiu
Tematyka pracy badawczej Profesora Roberta Śmigla skupia się nad zagadnieniami zaburzenia rozwoju, zespołów dysmorficznych oraz chorób metabolicznych u dzieci. Jest autorem i współautorem ponad 500 publikacji oryginalnych, prac kazuistycznych i poglądowych oraz streszczeń konferencyjnych. Profesor Robert Śmigiel jest redaktorem monografii pt „Wrodzone zarośnięcie przełyku : praktyczny przewodnik.”, „Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju u dzieci z chorobami genetycznymi.” oraz „Genetycznie uwarunkowane zaburzenia rozwoju u dzieci”, a także jest autorem 45 rozdziałów w podręcznikach naukowo-dydaktycznych (z dziedziny pediatrii, neonatologii, genetyki klinicznej) oraz materiałów dydaktycznych w poradnikach dla rodziców dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.
Profesor Robert Śmigiel od wielu lat współpracuje społecznie ze stowarzyszeniami i fundacjami rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami rozwoju, chorobami genetycznymi i metabolicznymi. Jako lekarz pediatra i genetyk kliniczny otrzymał Nagrodę im. prof. Z. Religi „Wyjątkowy Lekarz” oraz wyróżnienie od Prezydenta Miasta Wrocławia „Wrocław bez barier”, a także był nominowany do nagrody „Anioły Medycyny”.
 

Katarzyna Neubauer Dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. Uczelni

Jestem lekarką, specjalistką chorób wewnętrznych i gastroenterolożką, badaczką i nauczycielką akademicką.
Na UMW kieruję Katedrą i Kliniką Gastroenterologii i Hepatologii. Zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu pokarmowego. Interesują mnie między innymi nieinwazyjne biomarkery jako  narzędzia wspierające diagnostykę i monitorowanie przebiegu przewlekłych chorób układu pokarmowego. Biorę udział w badaniach nad ich zastosowaniem w nieswoistych zapaleniach jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego).  W obszarze moich zainteresowań jest także związana z dysfunkcją metaboliczną stłuszczeniowa choroba wątroby, która jest obecnie najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby na świecie oraz wpływ żywienia
 

Aleksandra KrólikowskaDr hab. Aleksandra Królikowska, prof. Uczelni

Dr hab. Aleksandra Królikowska, prof. Uczelni jest obecnie kierownikiem Samodzielnej Pracowni Ergonomii i Monitoringu Biomedycznego w Katedrze Fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jej działalność naukowa, dydaktyczna jak i działalność w zawodzie fizjoterapeuty są spójne pod względem tematycznym. Dotyczą przede wszystkim opracowania i rozwijania obiektywnych metod wykorzystywanych w ramach diagnostyki, monitorowania oraz oceny wyników leczenia pacjentów w obszarze fizjoterapii w ortopedii i traumatologii oraz w medycynie sportowej.
Dr hab. Aleksandra Królikowska, prof. UMW jest jednym z 10 członków Rehabilitation Committee, powołanego w 2023 w strukturach Europejskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej, Chirurgii i Artroskopii Kolana (European Society for Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy, ESSKA). Jest członkiem grup sterujących międzynarodowych konsensusów odnośnie leczenia najczęściej występujących schorzeń w obrębie narządu ruchu, takich jak Formal EU-US Meniscus Rehabilitation Consensus: An ESSKA-AOSSM-AASPT Initiative oraz Expert Consensus on Fast Track Hip and Knee Arthroplasty: EKA, EHS, AAHKS & APAS Guidelines for Optimized Recovery Pathways in Joint Replacement. Jest koordynatorem projektu Postępy w podejmowaniu decyzji o powrocie do sportu pacjentów po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego, współfinansowanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) i realizowanego przy współpracy z Medizinische Hochschule Brandenburg Theodor Fontane w Niemczech.
Oprócz doświadczenia naukowego i dydaktycznego, dr hab. Aleksandra Królikowska, prof. uczelni posiada ponad 10-letnie doświadczenie jako fizjoterapeuta w pracy z pacjentami ortopedycznymi.
 

Wiktor Kuliczkowski Dr hab. n med. Wiktor Kuliczkowski, prof. Uczelni

Lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, kierownik Pracowni Hemodynamiki w Instytucie Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Na co dzień zajmuje się leczeniem inwazyjnym chorób układu krążenia. Głównym obszarem zainteresowania jest diagnostyka i leczenia wstrząsu kardiogennego i pozaszpitalnego zatrzymania krążenia z zastosowaniem mechanicznego wspomagania krążenia, chociaż swój doktorat i habilitację oparł o badania funkcji płytek krwi u pacjentów kardiologicznych. Jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie kardiologii, kierownikiem specjalizacji z chorób wewnętrznych i kardiologii, przewodniczącym Grupy Roboczej Niewydolności Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przewodniczącym powołanej przez Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Grupy Roboczej Narodowego Programu Leczenia Wstrząsu Kardiogennego i Pozaszpitalnego Zatrzymania Krążenia, był w przeszłości Przewodniczącym Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Możliwe do rozwinięcia zagadnienia w trakcie planowanych studiów: stworzenie ogólnopolskiej aplikacji do zgłaszania i koordynowania leczenia pacjentów ze wstrząsem kardiogennym i pozaszpitalnym zatrzymaniem krążenia, wykorzystanie AI do pomocy w diagnostyce i leczenia pacjentów ze wstrząsem kardiogennym.

 

Mikołaj BłaziakLek. Mikołaj Błaziak

Lek. Mikołaj Błaziak jest obecnie w trakcie rezydentury z kardiologii  w Instytucie Chorób Serca we Wrocławiu oraz doktorantem w Szkole Doktorskiej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Ponadto pracuje jako asystent na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jego promotorem jest dr hab. Wiktor Kuliczkowski prof. UMW – kierownik Pracowni Hemodynamiki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, a promotorem pomocniczym jest dr inż. Maciej Pondel prof. UE z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W swojej pracy naukowej zajmuje się tematem choroby wieńcowej, a w szczególności badaniami dotyczącymi kwalifikacji do leczenia interwencyjnego.  Ponadto celem doktoratu jest implementacja metod sztucznej inteligencji w analizie zebranych danych we współpracy z promotorem pomocniczym.