Clinical Department of Paediatrics, Endocrinology, Diabetology and Metabolic Diseases

ul. Chałubińskiego 2a
50-368 Wrocław
tel. 71 7703117
fax 71 3280682

kep@usk.wroc.pl


STRONA ARCHIWALNA

Kierownik Kliniki

Prof. Robert Śmigiel
tel. 71 770 31 17

robert.smigiel@umw.edu.pl

Professor

Prof. Anna Noczyńska
tel. 71 770 30 98
email:
anna.noczynska@umw.edu.pl

Assistant Professors

dr n. med. Aleksander Basiak – adiunkt dydaktyczny
tel. 71 770 31 19
e-mail: aleksander.basiak@umw.edu.pl
dr n. med. Joanna Chrzanowska
tel. 71 770 31 18
e-mail: joanna.chrzanowska@umw.edu.pl
dr n. med. Beata Wikiera
tel. 71 770 31 19
e-mail: beata.wikiera@umw.edu.pl
dr n. med. Agnieszka Zubkiewicz-Kucharska – adiunkt dydaktyczny (ED)
tel. 71 784 24 97
e-mail: agnieszka.zubkiewicz-kucharska@umw.edu.pl
dr n. med. Teresa Żak
tel. 71 770 31 20
e-mail: teresa.zak@umw.edu.pl

Assistants

Dr. Karolina Galant
tel. 71 770 31 19
e-mail:
karolina.galant@umw.edu.pl
dr n.med. Magdalena Makowiecka-Wołek
tel. 71 770 31 21
e-mail:
magdalena.makowiecka-wolek@umw.edu.pl
dr n. med. Julita Nocoń-Bohusz
tel. 71 770 31 19
e-mail:
julita.nocon-bohusz@umw.edu.pl
dr n. Monika Seifert, MD, PhD
tel. 71 770 31 21
e-mail:
monika.seifert@umw.edu.pl
 

Doctors of the University Clinical Hospital

Jolanta Bieniasz, MD, PhD
tel. 71 770 31 18
 Eugenia Kik, MD, PhD
tel. 71 770 31 20
Bożena Kotschy, MD, PhD
tel. 71 770 31 19
Karolina Kuls, MD, PhD
tel. 71 770 31 21
Barbara Salmonowicz, MD, PhD
tel. 71 770 31 21
Dr. Jagoda Skarul
tel. 71 770 31 18
Dr. Karolina Szel-Bernach
tel. 71 770 31 21

Residents

Dr. Aneta Lazaruk
tel. 71 770 31 20
Dr. Natalia Libner
tel. 71 770 31 20
Dr. Maria Luboińska
tel. 71 770 31 20
Dr. Joanna Ociepa
tel. 71 770 31 21
Dr. Katarzyna Marzęda
tel. 71 770 31 18

Katedra i Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego powstała w 1989 roku, jako druga tego typu klinika w Polsce. Pierwszym jej kierownikiem została prof. Renata Wąsikowa, od 2002 roku Katedrą i Kliniką Endokrynologii i Diabetologii kierowała prof. Anna Noczyńska, natomiast od 2023 kierownikiem Kliniki został prof. Robert Śmigiel. Nadal nasza klinika jest jedyną tego typu placówką na Dolnym Śląsku.

Katedra i Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego zajmuje się diagnostyką i  leczeniem chorób endokrynologicznych, cukrzycy i chorób metabolicznych u dzieci oraz badaniami naukowymi dotyczącymi występowania, etiologii i metod leczniczych zaburzeń endokrynnych i cukrzycy w populacji wieku rozwojowego. Katedra i Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego jest pionierem leczenia cukrzycy typu 1 przy pomocy osobistej pompy insulinowej.

Współpracujemy z Klinikami Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także Uniwersytetami Medycznymi w Białymstoku, Łodzi, Gdańsku i Śląskim Uniwersytetem Medycznym.

Bierzemy udział w programie SWEET, który jest inicjatywą ISPAD - International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes - realizowaną  od 2008r, przy wsparciu unijnego Programu Zdrowia Publicznego. Celem SWEET jest poprawa procesu diagnostyki, leczenia oraz kontroli cukrzycy typu 1 i 2 u dzieci i młodzieży, poprzez tworzenie referencyjnych centrów diabetologicznych.

Prof. Renata Wąsikowa pełniła funkcję koordynatora krajowego w wieloośrodkowym badaniu naukowym TRIGR (Trial to Reduce IDDM at Genetically at Risk), którego celem była ocena możliwości redukcji ryzyka cukrzycy typu 1 u dzieci obciążonych genetycznie. Badania prowadzono w Polsce od 2002 do 2020 roku.

Prof. Anna Noczyńska jest członkiem zespołu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego opracowującego standardy w diabetologii. Dr n. med. Beata Wikiera jest członkiem Zarządu Głównego i pełni funkcję skarbnika Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, a dr n.med. Agnieszka Zubkiewicz - Kucharska jest skarbnikiem Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Katedra i Klinika Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej współpracuje z Towarzystwem Wspierania Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą i corocznie bierze udział w organizacji obozu dla dzieci z cukrzycą.

Główne kierunki badań naukowych:

  • Cukrzyca typu 1 – epidemiologia, patogeneza, patogeneza powikłań przewlekłych, wykorzystanie nowych technologii w leczeniu cukrzycy typu 1.
  • Cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny u młodzieży – patogeneza, profilaktyka, leczenie.
  • Ocena skuteczności leczenia hormonem wzrostu dzieci z somatotropinową niedoczynnością przysadki mózgowej, ocena występowania zaburzeń metabolicznych i wpływ terapii na te zaburzenia.
  • Kompleksowe leczenie , diagnostyka oraz ocena rozwoju i dojrzewania dzieci z zespołem Pradera Willego.
  • Ocena stanu metabolicznego oraz rozwoju dzieci z niską masą urodzeniową oraz z wrodzoną niedoczynnością tarczycy.
  • Diagnostyka, leczenie oraz długoletnia obserwacja dzieci z zaburzeniami dojrzewania płciowego.
  • Kompleksowe leczenie , diagnostyka oraz ocena rozwoju i dojrzewania dzieci z zespołem Turnera.
  • Badania molekularne u dzieci z wrodzonym przerostem kory nadnerczy.

W Katedrze i Klinice Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych  prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla studentów III, V i VI roku Wydziału Lekarskiego (także English Division) w zakresie pediatrii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Przy Katedrze i Klinice Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego działa Studenckie Koło Naukowe.

Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego posiada akredytację do prowadzenia specjalizacji dla lekarzy z zakresu pediatrii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej, a także prowadzi staże podyplomowe i specjalizacyjne oraz specjalizacje z pediatrii, endokrynologii, diabetologii dla lekarzy.

GODZINY KONSULTACYJNE / CONSULTATION HOURS

Godziny konsultacyjne dla studentów: poniedziałek-piątek w godzinach 8:00-8:30. Proszę wcześniej potwierdzić termin spotkania (adresy email i telefony dostępne na stronie Kliniki).

Consultation hours for students: Monday-Friday 8:00-8:30. Please confirm the appointment in advance (email addresses and telephone numbers are available on the Department's website).

ADIUNKCI DYDAKTYCZNI:

dr n. med. Aleksander Basiak
tel. 71 770 31 19
e-mail: aleksander.basiak@umw.edu.pl

For ED:
dr n. med. Agnieszka Zubkiewicz-Kucharska
tel. 71 784 24 97
e-mail: agnieszka.zubkiewicz-kucharska@umw.edu.pl

Regulamin bezpieczeństwa stanowiska nauki studentów w Klinice Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Znajomość oraz przestrzeganie podstawowych zasad BHP jest obowiązkiem każdego studenta na uczelni.

 

1. Studenci zobowiązani są do odbycia szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zorganizowanego przez Uniwersytet Medyczny  przed rozpoczęciem studiów (wg zarządzeń Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu).

2. Studenci zobowiązani są do zapoznania się z procedurą postępowania po ekspozycji zawodowej na zakażenie (wg zarządzenia Rektora UMW).

 3. W czasie przebywania w Klinice Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych wymagane jest ścisłe przestrzeganie zasad postępowania przedstawionych w ramach w/w szkolenia i procedury.

4. Na zajęcia w oddziale studenci zgłaszają się zawsze punktualnie, przygotowani do ćwiczeń klinicznych przy łóżku chorego.

5. Do sali chorych studenci wchodzą zawsze pod opieką asystenta, stosując się do zasad obowiązujących w oddziale.

6. Obowiązuje bezwzględnie przed i po każdym badaniu pacjenta dezynfekcja rąk, w uzasadnionych przypadkach dezynfekcja stetoskopu.  

7. W przypadku pracy z małymi dziećmi – obowiązuje przestrzeganie bezpieczeństwa dzieci – zabezpieczanie przed wypadnięciem z łóżeczka – zamykanie łóżek.

8. W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepożądanego zdarzenia należy    niezwłocznie powiadomić asystenta prowadzącego zajęcia.

9. O każdym oddaleniu się z zajęć studenta należy zgłosić prowadzącemu.

10. Zakazuje się spożywania posiłków w oddziale, używania telefonów komórkowych, palenia tytoniu.

11. Podczas zajęć w sali wykładowej obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych, dyktafonów, aparatów fotograficznych.

12. Podczas korzystania z toalety student zobowiązany jest do zachowania czystości i porządku (OBOWIĄZUJE ZAKAZ PALENIA TYTONIU).

13. W razie zaistnienia pożaru lub innego niebezpieczeństwa studenci zobowiązani są do bezwzględnego stosowania się do poleceń prowadzącego zajęcia.

 

REGULAMIN WEWNĘTRZNY DOTYCZĄCY ZAJĘĆ  DYDAKTYCZNYCH KATEDRY I KLINIKI PEDIATRII, ENDOKRYNOLOGII, DIABETOLOGII I CHORÓB METABOLICZNYCH dla studentów III, V i VI roku WL  UM we Wrocławiu

 

  1. Plan ćwiczeń z pediatrii ustalony jest przez Opiekuna Roku.
  2. Studenci są zobowiązani do systematycznego przygotowywania się do ćwiczeń, wg tematyki podanej w sylabusie przedmiotu.
  3. Warunkiem uzyskania zaliczenia jest znajomość zagadnień omawianych na ćwiczeniach, tematów podanych w sylabusie, obecność  na wszystkich seminariach i ćwiczeniach, uzyskanie pozytywnych ocen  na  ćwiczeniach, pozytywnej oceny z zaliczenia testowego na ostatnim ćwiczeniu w  I i II semestrze ćwiczeń z przedmiotu.
  4. Zaliczenie przedmiotu będzie uznane dopiero po odrobieniu wszystkich zaległych ćwiczeń. 
    Każda  nieobecność musi być odrobiona, łącznie z nieobecnością w dni rektorskie i w godzinach dziekańskich.
  5. Odrabianie ćwiczeń możliwe jest tylko w godzinach zajęć wraz z innymi grupami. Nie przewiduje się odrabiania ćwiczeń „na dyżurach”, w dni wolne (soboty, niedziele, święta). W celu odrobienia zajęć rekomendowana jest także forma prezentacji lub eseju przygotowanego przez studenta w ramach samokształcenia, po uzgodnieniu z prowadzącym ćwiczenia.
  6. Nie można poprawiać ocen uzyskanych na zaliczeniu. Ocena ta jest sumą wiedzy i aktywności studenta na ćwiczeniach. Warunki zaliczenia przedmiotu – sylabus na dany rok akademicki.
  7. Przy zaliczeniach obowiązuje następująca skala ocen: bardzo dobry-5,0; ponad dobry-4,5; dobry-4,0; dość dobry- 3,5; dostateczny-3,0; niedostateczny-2,0 (sylabus).
  8. Ocena zaliczenia przedmiotu jest średnią ocen z zaliczeń w semestrach zimowym i letnim roku akademickiego.
  9. Studenci powtarzający rok mogą ubiegać się o zaliczenie ćwiczeń odbytych w ubiegłym roku pod warunkiem, że uzyskali średnią ocenę z zaliczeń przynajmniej ³4,0.
  10. Niedopuszczalne jest odrabianie ćwiczeń awansem przez studentów niższych lat studiów.
  11. W sprawach wątpliwych i w indywidualnych przypadkach losowych należy zgłosić się do adiunkta dydaktycznego. Kwestie sporne rozstrzyga Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii I Chorób Metabolicznych.
Endokrynologia
  • zaburzenia wzrastania, w tym u diagnostyka i leczenie dzieci z somatotropinową niedoczynnością przysadki oraz dzieci urodzonych z niską masą ciała w stosunku do wieku ciążowego ( SGA) i/lub z cechami wewnątrzmacicznego opóźnienia wzrastania (IUGR)
  • przedwczesne i opóźnione dojrzewanie płciowe, zaburzenia rozwoju płci
  • zaburzenia miesiączkowania, zespół policystycznych jajników
  • moczówka prosta
  • hiperkortyzolemia, w tym choroba i zespół Cushinga
  • wrodzony przerost nadnerczy i inne choroby nadnerczy
  • zaburzenia gospodarki wapniowo- fosforanowej
  • zespoły genetyczne: zespół Turnera, zespół Pradera- Williego
  • otyłość
Diabetologia
  • cukrzyca typu 1
  • cukrzyca typu 2
  • cukrzyca wtórna
  • cukrzyca uwarunkowana genetycznie, w tym cukrzyca związana z mukowiscydozą
  • stan przedcukrzycowy
  • dyslipidemia
  • zespół metaboliczny
  • hipoglikemia
  • choroby współistniejące z cukrzycą

W Klinice prowadzimy 7 programów terapeutycznych, finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia/ Narodowy Fundusz Zdrowia dotyczących dzieci z cukrzycą typu 1 (leczenie osobistą pompą insulinową), z somatotropinową niedoczynnością przysadki mózgowej (SNP), z zespołem Turnera, Pradera-Willego, wewnątrzmacicznym niedoborem masy ciała i wzrostu (SGA/IUGR), z niedoborem insulinowego czynnika wzrostu, a także program terapii analogami LH-FSH u dzieci z przedwczesnym dojrzewaniem płciowym.

Istotną częścią działalności Kliniki jest edukacja diabetologiczna, realizowana zarówno w ramach hospitalizacji, jak i w poradni przyklinicznej. W Klinice działa zespół edukatorek diabetologicznych, dietetyk kliniczny oraz psycholog.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji Wrocławskie Spotkania z Endokrynologią i Diabetologią Dziecięcą, odbywającą się w dniach 24-25. marca 2023, którą organizuje nasza Klinika. Szczegóły: Wrocławskie Spotkania z Endokrynologią i Diabetologią Dziecięcą (glc.edu.pl)