Noc Laboratoriów na Uniwersytecie Medycznym
Nasz kampus po zmroku wygląda wyjątkowo magicznie. Wiedzą o tym wszyscy ambitni studenci, spędzający popołudnia w bibliotece, a także uczestnicy drugiej na naszym kampusie edycji Nocy Laboratoriów.
Przeciągające się pełne podziwu "uaaaau" uczestników można było usłyszeć w Katedrze i Zakładzie Histologii i Embriologii, w Laboratorium Zakładu Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej, w Laboratorium Katedry i Zakładu Farmakognozji oraz Laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii.
Już sam budynek Collegium Anatomicum, gdzie odbyło się najwięcej zajęć, robił wrażenie na naszych gościach. Jednak zetnknięcie się "Oko w oko z mikroskopem", jak nazywały się jedne z zajęć, powodowało najwięcej zachwytów. W Katerze i Zakładzie Histologii i Embriologii na zajęciach przygotowanych przez mgr Agnieszkę Barańską, Elżbietę Połejko, mgr Bożenę Przygodzka, dr Agnieszkę Gomułkiewicz, dr Karolinę Jabłońską, dr Aleksandrę Piotrowską, mgr Ewę Sadowską, dr Alicję Kmiecik, mgr Aleksandrę Nowak, dr Sylwię Borską, mgr Łucję Cwynar-Zając, mgr Katarzynę Mieszałę, mgr Agnieszkę Rusak, dr Katarzynę Haczkiewicz, mgr. Michała Kulusa, mgr Aleksandrę Partyńską gośćmi były przede wszystkim dzieci. Właśnie najmłodsi zadawali najzabawniejsze, ale i najrozsądniejsze pytania. Jednak i rodzice z czasem trwania zajęć coraz śmielej podchodzili do mikroskopów. Po uczestnikach Nocy Laboratoriów widać było, że są zainteresowani wybranymi tematami. Nie były to osoby przypadkowe, co udowodnili już przy zapisach - już w pół godziny po rozpoczęciu rejestracji nie było żadnych miejsc.
Na zabytkowym kampusie klinik zajęcia przygotowały także mgr Elżbieta Kowalczyk oraz dr Anna Karpiewska z Laboratorium Zakładu Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej. Panie opowiadały o tym jak wygląda proces ustalania ojcostwa, by potem każdy z uczestników mógł podobnemu procesowi poddać własne DNA.
Sobotniej nocy otwarte były także laboratoria przy Borowskiej. Na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej prześledziliśmy, w jaki sposób możemy wykorzystywać pospolite rośliny ogrodowe. W Laboratorium Katedry i Zakładu Farmakognozji zajęcia poprowadzili prof. Izabela Fecka, dr Adam Kowalczyk oraz SKN Farmakognozji. W Laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii poznaliśmy skład flory bakteryjnej organizmu człowieka dzięki zajęciom prowadzonym przez prof. Marzennę Bartoszewicz i dr Beatę Mączyńską. Nad całością zajęć na WFzOAM czuwał wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.
Zarówno uczestnicy, jak i przygotowujący zajęcia, byli zadowoleni z wydarzenia, dlatego na pewno dołączymy do przyszłorocznej edycji. Chętni do otwarcia swoich jednostek w czasie przyszłorocznej Nocy Laboratoriów proszeni są o zgłoszenia mailowe na: marketing@umed.wroc.pl
Galeria zdjęć
Fot. Tomasz Walów, Janusz Wierzbowski