Back to homepage
News | 18.10.2017

Eksperci od biobankowania spotkali się we Wrocławiu

I Naukowo-Szkoleniowa Krajowa Konferencja Biobanków Polskich zorganizowana została na WFzOAM. Osobą odpowiedzialną za realizację zadań UMW w projekcie tworzenia sieci BBMRI.pl jest dr inż. Agnieszka Matera-Witkiewicz.

W projekt zaangażowanych jest kilka instytucji. My odpowiadamy za wyznaczenie standardów biobankowania materiału biologicznego. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ tworzy Krajowy Ośrodek Wiodący, wypracowaniem wspólnych rozwiązań z zakresu IT zajmują się Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Łódzki, Warszawski Uniwersytet Medyczny ma za zadanie utworzenie rejestru placówek biobankujących zaś Uniwersytet Medyczny w Lublinie analizuje prawne, etyczne i społeczne aspekty biobankowania. RCNT- Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne wraz z pozostałymi jednostkami odpowiadają za wprowadzenie jednolitego system kontroli jakości wszystkich etapów funkcjonowania krajowych biobanków.

Zebranych w imieniu władz uczelni przywitał prorektor ds. dydaktyki. Prof. Piotr Dzięgiel podkreślał wagę biobanków dla prowadzonych dziś badań klinicznych. – To jedno z najważniejszych wyzwań medycyny – zaznaczał. By robić cenne statystycznie badania konieczne jest analizowanie tysięcy przypadków – to jest możliwe jedynie w sytuacji współpracy i działania sieci biobanków – inicjatyw takich jak omawiana w czasie konferencji - konkludował prof. Piotr Dzięgiel.


Reprezentująca WFzOAM prodziekan dr hab. Izabela Fecka zwracała uwagę, że nawet najlepsza cząsteczka syntetyczna wypracowana w laboratoriach przy Borowskiej nie trafi do pacjentów i nie będzie miała szansy leczyć, jeśli nie zostanie poddana badaniom klinicznym na odpowiednim materiale, dlatego dla rozwoju wydziału inicjatywa biobankowania także jest niezwykle cenna.

Biobankowanie ludzkiego materiału biologicznego zostało zidentyfikowane jako kluczowy element w rozwoju diagnostyki i terapii spersonalizowanej. Biobankuje się wysokiej jakości materiał biologiczny pochodzący od osób zdrowych jak i chorych- zarówno od dużych, wielotysięcznych populacji, jak i małych grup pacjentów cierpiących na choroby rzadkie.

W czasie wykładu inauguracyjnego dr Łukasz Kozera reprezentujący  Krajowy Ośrodek Wiodący, Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ przedstawił kontorwersyjne wyniki opublikowanych badań, które analizowały jakość badań przedklinicznych. Wynika z nich, że aż 80 procent badań przedklinicznych jest niepowtarzalnych.

 W czasie dwudniowej konferencji w formie wykładów i warsztatów poruszono najbardziej kluczowe zagadnienia związane z tworzącą się w Polsce siecią biobanków, omawiano możliwości współpracy z biznesem, ale tez praktycznie podpowiadano jak utworzyć sprawnie działające repozytorium materiału biologicznego, wskazywano możliwości wykorzystania opracowanych rozwiązań informatycznych, poświęcono uwagę bezpieczeństwu informacji i standardom biobankowania materiału biologicznego do celów naukowych. Organizatorzy przygotowali również prezentację działających w Polsce biobanków.

Fot. Adam Zadrzywilski

Jak zwykle przy tego rodzaju spotkaniach bezcenna była też możliwość nawiązania kontaktów w kuluarowych rozmowach pozwalających na wymianę doświadczeń.

Galeria zdjęć Adama Zadrzywilskiego

Authored by: Administrator Administrator Creation date: 18.10.2017 Update authored by: Administrator Administrator Update date: 02.11.2017