Dr Adam Domanasiewicz Liderem Rynku Zdrowia
Dr Adam Domanasiewicz otrzymał główny laur w plebiscycie Portrety Polskiej Medycyny 2016, organizowanym w ramach gali XIII Forum Rynku Zdrowia. Wyróżnienie od 12 lat przyznawane jest przez dziennikarzy miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.
W uzasadnieniu podkreślono szereg dokonań doktora Domanasiewicza w dziedzinie chirurgii i replantacji kończyn, które przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny w skali ogólnopolskiej.
"Doktor Adam Domanasiewicz przeprowadził wraz z zespołem pierwszą na świecie operację przeszczepienia dłoni pacjentowi z wadą rozwojową. Tym samym zaprzeczył obowiązującemu dotąd w światowej chirurgii twierdzeniu, iż wada wrodzona jest przeciwwskazaniem do transplantacji kończyny. Pionierski zabieg trwał 13 godzin i wykonano go 15 grudnia 2016 r. Już kilka dni później pacjent poruszał palcami. 32-letniemu mężczyźnie przeszczepiono dłoń od zmarłego dawcy. To kolejny z długiej listy sukcesów dr. Adama Domanasiewicza. W 2006 r. Doktor był prekursorem przeszczepiania kończyn od zmarłych dawców. Z jego inicjatywy w kraju powstała sieć szpitali z utrzymywanymi w gotowości zespołami chirurgów zajmujących się replantacją i transplantacją kończyn. W Polsce jest siedem takich szpitali."
Dr Adam Domanasiewicz odbierając nagrodę powiedział: - Otrzymałem wyróżnienie Lidera Rynku Zdrowia, ale to nie jest nagroda indywidualna, bo lider reprezentuje zespół. Muszę więc podziękować jako lider dyrektorowi szpitala Piotrowi Pobrotynowi, który zdecydował się zainwestować w projekt - jak niektórzy uważali - z gatunku „mission impossible”. Dziękuję także profesorowi Jerzemu Goskowi, szefowi Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki oraz jego zespołowi za zaufanie i przyjęcie mnie do tego grona. Działaliśmy niepokornie, bo choć sam jestem człowiekiem pokornym wobec praw natury, to niepokornym wobec praw ludzkich. Kreatywność zespołu i moja polegała na tym, że odróżniliśmy, to co jest rzeczywiście niemożliwe od tego, co się tylko powszechnie wydaje niemożliwe.
To piąty portret Polskiej Medycyny przyznany przez Rynek Zdrowia lekarzom i menadżerom USK. Wcześniej otrzymał go: Piotr Pobrotyn, prof. Alicja Chybicka, dr hab. Paweł Tabakow oraz prof. Andrzej Kübler.