Na zawsze związani z uczelnią
Polski rynek farmaceutyczny wzbogacił się o 115 doskonale przygotowanych do pracy ekspertów. Tylu absolwentów kierunku farmacja Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej UMW odebrało dyplomy.
Uroczystość żegnającą kolejny rocznik farmaceutów zorganizowano 18 maja 2018 roku. Tradycji stało się zadość – dziekan Wydziału prof. Halina Grajeta wspomniała wielkich poprzedników, rektor zaś nie omieszkał przypomnieć, że z farmaceutami ma związki szczególne, bo połowa jego rodziny, z żoną włącznie, ukończyła ten kierunek. Absolwenci usłyszeli tego dnia wiele miłych słów. – Ten dzień to uwieńczenie 5,5 roku ciężkiej pracy, wielu nieprzespanych, nie tylko z powodu nauki. Przed wami nowe doświadczenia i decyzje, które będziecie musieli podejmować już samodzielnie. Jesteście do nich dobrze przygotowani – podsumowywała prof. Halina Grajeta.
Podkreślała też, że WFzOAM jest bardzo dobrze oceniany przez pracodawców, którzy w ostatnim rankingu Perspektyw wskazali nas na 3. miejscu w Polsce po Krakowie i Warszawie. Na koniec dziekan przypomniała słowa Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet jeden dzień w swoim życiu".
- Zapomnijcie o nerwach i emocjach związanych z zajęciami z chemii nieorganicznej, farmakologii czy bromatologii – mówił rektor. – Niech zostanie wam w głowie tylko wiedza z tych przedmiotów i wspomnienia samych pięknych chwil związanych z naszą uczelnią – życzył prof. Marek Ziętek. Przypominał też, że koniec studiów nie musi oznaczać końca związków z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu: uczelnia prowadzi szkolenia, kursy i studia doktoranckie, na które serdecznie zapraszał rektor.
Aż 14 absolwentów odebrało dyplomy za skończenie studiów z wyróżnieniem. Medal im. prof. Bogusława Bobrańskiego dla najlepszego studenta farmacji w 2017 roku przyznawanego przez Dziekana Wydziału otrzymała Sabina Chmara, która uzyskała średnią ocen 4,82. Najlepszą absolwentkę dodatkowo nagrodzili przyjaciele wydziału. Fundacja Farmacja oraz Fundacja Hasco-Lek.
Nagrody dla wyróżniających się absolwentów odebrali także: Katarzyna Kowalczyk za średnią ocen: 4,79, nagrodzona przez prezesa Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej Pawła Łukasińskiego i wiceprezes Fundacji ”Hasco-Lek” Katarzynę Karłowicz-Bodalską, oraz doceniony za średnią ocen 4,76 Kamil Guzy, któremu nagrodę wręczyła Anna Knotz - z Towarzystwa Ubezpieczeniowego INTER Polska.
W czasie uroczystości poinformowano także o rozstrzygnięciu Wydziałowego Konkursu Prac Magisterskich przeprowadzonego przez władze dziekańskie i studentów z kierunku farmacja. I miejsce zdobyła Aleksandra Dominik, która poza dyplomem od wydziału otrzymała także nagrody od sponsorów. Nagrodę Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego O/Wrocław wręczył wiceprezes dr Dominik Marciniak, kolejną przekazała w imieniu Fundacji HASCO-LEK wiceprezes Katarzyna Karłowicz-Bodalska. II miejsce w konkursie zajęła Katarzyna Hruszowiec, zaś III Martyna Szydełko.
Swoje nagrody wręczyło także Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji, doceniając studentów, którzy poza nauką znaleźli także czas na pracę w organizacji studenckiej. Wyróżnieni w tej kategorii zostali: Marcin Marcinkiewicz, Piotr Restel i Bartosz Piekarczyk.
Swoje nagrody przekazał również Samorząd Studentów, doceniając pracę i zaangażowanie Michała Smoleńskiego oraz Łukasza Kwiatka.
W czasie uroczystości prof. Halina Grajeta wręczyła Medal Zasłużony dla Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej. Dziekan podkreślając liczne zasługi dla kierowanej przez nią jednostki - w tym opiniowanie aptek, do których studenci trafiają na praktyki - uhonorowała Urszulę Sławińską-Zagórską Dolnośląskiego Inspektora Farmaceutycznego.
Niewątpliwie największą gwiazdą dnia była Sabina Chmara, która na scenie pojawiała się tego dnia wielokrotnie, także jako osoba, która wystąpiła w imieniu swoich koleżanek i kolegów z roku.
Dziękowała wielu osobom. – Nigdy nie zapomnimy tego, jak wiele otrzymaliśmy na tym wydziale. Nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość, każdy rozpoczyna własną drogę, ale na zawsze zostaniemy związani z naszą uczelnią – podkreślała Sabina Chmara. Na koniec przypomniała słowa Winstona Churchila: "To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku!".
Fot. Tomasz Walów