Back to homepage
News | 12.03.2019

Decision making relating rationing and missed care

W dniach 21 – 22 lutego br. na Wydziale Nauk o Zdrowiu odbył się międzynarodowy warsztat organizowany w ramach projektu badawczego „RANCARE Rationing – Missed Nursing Care: an International and Multidimensional Problem”.

Głównym celem projektu jest podjęcie debaty na temat wpływu niewystarczającej opieki pielęgniarskiej w większości krajów świata, obsady pielęgniarskiej na praktykę pielęgniarską, jakości i bezpieczeństwa pacjenta, jak i również wpływu utraty opieki pielęgniarskiej dla rozwoju zawodowego pielęgniarek. Przedstawicielami Polski w projekcie są dr hab. n. o zdr. Izabella Uchmanowicz, prof. nadzw. z Zakładu Pielęgniarstwa Internistycznego Katedry Pielęgniarstwa Klinicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz dr hab. n o zdr. Jaonna Gotlib reprezentująca Zakład Dydaktyki i Efektów Kształcenia Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Spotkanie zostało otwarte przez Dziekan Wydziału prof. dr hab. Joannę Rosińczuk, Prodziekana ds. Studentów dr Piotra Karnieja oraz dr hab. n. o zdr. Izabella Uchmanowicz, prof. nadzw., którzy serdecznie powitali zaproszonych prelegentów oraz wszystkich uczestników.

RANCARE spotkanie

Pierwszym prelegentem spotkania była Prof. Anat Drach - Zahavy, z Uniwersity of Haifa, z Izraela, która przedstawiła wyniki swoich badań naukowych na temat różnych definicji koncepcji racjonowania opieki oraz podkreśliła jak w świadczeniu profesjonalnej opieki pielęgniarskiej pomocna jest właściwa organizacja pracy, jak i również cechy osobowości pielęgniarki.

Kolejnymi prelegentami były przedstawicielki z Litwy, Dr Vitalija Venckuviene oraz rof. Ruta Ciutiene z Kaunas University of Technology, które w formie warsztatów zachęciły uczestników do podjęcia dyskusji na temat czynników mających wpływ na efektywność pracy w zespole interdyscyplinarnym. Wskazały jak ważna, w kontekście koncepcji racjonowania opieki, jest komunikacja oraz współpraca w zespole terapeutycznym.

Rancare spotkanie 2

Następnie dr Anna Rozensztrauch omówiła wynik badań naukowych adaptacji polskich narzędzi BERNCA,PRINCA oraz NEWRI za pomocą których będzie można w Polsce dokonać rzetelnej oceny problemu racjonowana opieki pielęgniarskiej. Dodatkowo zaznaczyła jak istotne jest wspieranie potencjału badawczego, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz budowanie wspólnej platformy do opracowania dobrych praktyk w kontekście deficytów opieki.

Kolejna prelegentka, mgr Lucyna Iwanow, doktorantka w Zakładzie Dydaktyki i Efektów Kształcenia Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wygłosiła prezentację na temat koncepcji racjonowanej opieki pielęgniarskiej w aspekcie zarówno klinicznym jak i edukacyjnym (eng. CARE RATIONING CONCEPT – What can we do more in education and clinical practice?). Jej główną ideą było ukazanie zależności pomiędzy deficytem opieki pielęgniarskiej a niewystarczającymi kompetencjami komunikacyjnymi wśród personelu pielęgniarskiego. Pani mgr Iwanow zaproponowała autorską definicję deficytu opieki pielęgniarskiej jako składową dwóch czynników – technicznych (niewystarczająca liczba personelu pielęgniarskiego, brak wystarczającego wyposażenia w pracy czy niesatysfakcjonujące zarobki) oraz tzw. czynników „miękkich” (relacje w zespole interdyscyplinarnym, wsparcie ze strony kolegów z zawodu, odpowiednia komunikacja). Ukazała również schemat koncepcji racjonowania opieki.

Rancare spotkanie 3

Osoby biorące udział w konferencji miały okazję zapoznać się z koncepcją utraty czy racjonowania opieki, a nabyta wiedza i doświadczenie, niewątpliwie stały się ważnym krokiem w procesie angażowania się w działania dotyczące problemu racjonowania opieki pielęgniarskiej.

Authored by: Administrator Administrator Creation date: 12.03.2019 Update authored by: Administrator Administrator Update date: 14.03.2019